ruhi mücerret

nazlı hilal'e aşık, 100 yaşında bir adammış meğersem.

--- alıntı ---

murat menteş’in merakla beklenen son romanı “ruhi mücerret”in “kahraman antikahramanı” tam 100 yaşında. her türlü “aksiyondan” sonra “bu kez öldüm” diyerek gözlerini açan, en büyük kafa karışıklığını mezar taşına ne yazacağı konusunda yaşayan, azrail’in peşine düştüğünü bilen bir “antika”. ancak kendinden 70 yaş küçük birine âşık olabilecek, lunaparkta dönmedolaba binecek, hayattaki tek dostunun ölürken kendisinden istediği üzere masum cici’yi bulup öldürme planları kuracak kadar da hayata bağlı. ne var ki konuşurken “araya reklam almaya” başlayıp, iki lafından birinde facebook’tan nutella’dan coca cola’dan dem vurunca, onunla birlikte okurun da kafası hayli karışıyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
devamlı kitap aldığım abi hafta içi gelir dedi. utanmasam telefon numaramı verip gelince hemen haber edin diyecektim, demedim. her gün gidip bakmak daha mantıklı geldi.
devamını gör...
ilkokulda laikçi bir öğretmenimiz vardı sağolsun. bu kısım gelince "şair burada eski türkçe'yle bir şeyler demiş işte çok önemli değil" diye geçiştirmişti. merak etmiştim ta o zamanlarda. sonra çok şükür kitap okumaya başladım da anlamaya başladım ne demekmiş.
devamını gör...
çıktı,çıkacak dene dene bir türlü sahip olamadığım kitap.

kızgınız, hatta gecikmesi konusunda yapımda ve yayında emeği geçenlere sövüyoruz belki ama muhtemelen okuyunca bunları unutup, m. menteş'in bir sonraki kitabını sabırsızlıkla beklemeye başlayacağız.
devamını gör...
murat menteş'ten çok murat menteşçiler tarafından suyunun çıkarılacağına adım gibi emin olduğum kitap. dublörün dilemmasında yaşadık bunu bizzat. korkma ben varım'da o kadar hissedilmedi çünkü kitap gereğinden fazla uzundu, muhtemeldir ki popülizm sevdalıları kitabı bitiremedikleri için övme cüretini gösteremediler. garanti karantina? şiir subjektif bir kavram olduğu için tartışılması ve göklere çıkarılması söz konusu değil.

dublörün dilemması 263, korkma ben varım 420, ruhi mücerret 320 sayfa.

ruhi mücerret, ilk kitap ve ikinci kitap arasında bir seviyede popülizm yağmuruna tutulur mu? bence kesinlikle.

murat menteş'in yazarlığına ve yazdığı kitapların harikuladeliğine sözümüz elbette yok. son dönemde pek kolay başarılamayan "gerçekten çok iyi" olarak tabir edebileceğimiz yapıtlara imza atıyor.

tek endişem kitabın twitter nesliyle birlikte ayyuka çıkan popülizm koyunları sürüsüne karışıp gerçek değerini kaybetmesi.

okuduktan sonra bir kez daha bu başlığı ziyaret ederiz.
devamını gör...
içeriği ile ilgili şu an bir şeyler söyleyemesem de ilginç bir kapağa sahip olduğu aşikar. okuma işlemi tamamlanınca muhteviyatı ile ilgili de yorum yapabileceğiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar