rum suresi olması ama türk suresi olmaması

rum romalı demek. yunan demek değil. o yüzden böyle bir karşılaştırılma yapılması da olası değil. ayrıca kur'an'da açı geçiyor diye illa bir millet üstün olsaydı yahudilerden bizlere sıra gelmezdi.
devamını gör...
dönemin siyasi haritalarını bilmemezlik olarak cereyan eden önerme.
bu önermenin bir de hayvansever ayağı var ki ponçik kalpler başına: inek suresi'nin olması ama muhabbet kuşu suresi'nin olmaması... insanın böğrüne romalı inekler oturmuyor değil. sonra orta asya bozkırlarına doğru ufka bakar, içinden muhabbet kuşlarının geçtiği türküler söylersin.
devamını gör...
“ey iman edenler! sizden kim dininden dönerse, bilsin ki Allah yakında öyle bir toplum getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; müminlere karşı yumuşak, kâfirlere karşı da onurlu ve şiddetlidirler; Allah yolunda mücahede eder, hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar...” maide 54

birçok müfessir bu ayette geçen topluluğun türkler olduğunu söylemektedir. zaten tarihe bakınca da bu tefsire katılmamak mümkün değildir. tabi en doğrusunu Allah bilir...
devamını gör...
sureler ekseriyetle azmış, yoldan çıkmış insanların veya topluluklara nasihat etme, öğüt verme veya tehdit etme amacı ile gönderilmişlerdir.
o zamandan beri nasıl düzgün, kaliteli, adaletli yaşıyorduysak artık; Allah-ü teala bize ayet yollamaya gerek duymamış.
(bkz: kapak)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar