rusya’da muhalif liderin zehirlenmesi

rusya da putini en çok uğraştıran muhalif lider aleksey navalny perşembe günü ani bir şekilde fenalaştı. tam sonuçlar belli olmasa da çayına katılan bir madde yüzünden zehirlendiği düşünülüyor .putinden özel izin alarak almanyaya götürdüler . izin verme olaylarında bile ağırdan almaları eleştirildi .şu an yoğun bakımda ölüm savaşı veriyor.
aleksey navaln adlı siyasetçiye bakarsak son yıllarda rusya da büyük çaplı protestolarda hep ön öndeydi .putine bir çok ağır eleştirilerde bulunuyordu son dönemlerde .
bu zehirlenme olayı rusya tarihinde çok sık olan bir durum . lenin döneminden kalma gizli teşkilatın son 100 yılda bir çok zehirlenme olayına sebeb olduğu biliniyor.
guardian a göre ise rus devletinin ''"muhalifliğin bir sınırı var ve devlete karşı dizginsiz muhalefetin korkunç bedeli olabilir.'' felsefesine sahip olduğudur.
şu sayfa da rusya gizli örgütünün etkisi ile daha önce de zehirlenmiş yada başka yollarla öldürülmüş kişileri görebilirsiniz.
https://tr.euronews.com/202...
devamını gör...
muhalifliğin de bir sınırı var ifadesine kesinlikle katılıyorum. bir raddeden sonra önü alınamaz bir hale geliyor ve yeter ki tayyip düşsün gerekirse ülke batsın ifadeleri buna bir örnektir. bu ifadeyi ben kullanmıyorum açın ekşi sözlüğü binlercesini görebilirsiniz. rusya bu felsefeyle ne kadar hareket ediyor bilemem rusya dahil bütün iktidarların da bir sınırı olması gerektiğini düşünüyorum. ihanet konusunda ise tavır net olmalı gerekirse haddini bilmesi için tehdit edici uyarı yapılmalı. insan hayatından bahsediyoruz ulan diyeceksiniz lakin örneğin tecavüzcüler için idam istiyorsak demek ki yeri geldiğinde katli uygun görebiliyoruz demektir.

konuyla alakalı taraf tutmuyorum putin veya navalny hiç farketmiyor benim için ama düşmanın da aptalını kimse istemez karşısında. putin zeki bir lider ve ülke yönetmesini biliyor diğeri hakkında bilgim yok.
devamını gör...
rus gizli servisi kgb ( şimdiki ismi svr mi ne) artık bu zehirleme işi imza hâline geldi.
soğuk savaştan beri hep aynı yöntem.
gerçi her devletin geleneksel bir yöntemi var ama neyse.
rus derin devleti çok güçlü. avrupa ve birleşik devletler kendi yanlısı birini başa getirmek veya iç karışıklık istiyorlar ama zor. israil, iran, ingiltere, rusya gibi devletlerin güçlü bir devlet politikası vardır. liderler aracıdır. gelip geçerler.
devamını gör...
gerçekten muhalefet etmek var, bir de devlet hükümet düşmanı olarak muhalefet etmek var. bakın mesela bizde artık önü alınamaz hale gelmiş vaziyette, muhalefet diyor ki tayyip erdoğan gitsin de ülke mülke batsın önemli değil, buna en güzel örnektir. bana inanmıyorsanız açın ekşi sözlük denen o garabet yeri okuyun. şimdi rusya bu düşünce zemini ile ne kadar yürüyor anlamam lakin rusya da içinde olarak bütün iktidarların da bir sınırı olması gerektiğinin düşünüldüğünü düşünmekteyim. ha hiyanet söz konusuysa açık seçik muhalefetin haddinin bildirilmesi için uyarıcı yapılmalı tehdit içeren. şimdi hümanizm insan hayatı diyenleriniz olacak lakin tecavüzcülerin laik olduğu ceza nasıl ki idamsa demek ki yeri geldiğinde katli mümkün görebiliyoruz. böyle düşünün.

ben asla kimsenin tarafı değilim. puşkinmiş putinmiş gorbaçovmuş kişiler mühim değil. amma lakin rakibin de, muhalefetin de hiç kimse salak gereksiz lüzumsuz olanını arzu etmez karşısında. ki putin de zaten herkesin malumu son derece zeki ve memleket idare etmesini epey iyi biliyor..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar