rusya

dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip, federalizm ile yönetilen anayasası türkiye'ye örnek olması gereken bir ülke. soğŸuk iklimi, üçsuz bucaksız ormanları, gelir dağŸılımındaki dengesizliğŸi ve vladimir putin realitesi ile bilinen bir ülke.
devamını gör...
yasadigim, calistigim ulke. lakin gel gor ki disarda dolasirken birak %68'i, %1'nin ciplak gezdigini gormedigim ulke. hayir dolastim da baya. nerde bunlar? (ciplakliktan kasit baslarinin acik olmasi ise dogru diyebiliriz.)
devamını gör...
enerji kaynaklarıyla ve güçlü lideriyle * yavaş yavaş küllerinden yeniden doğan eski süper güç..

not: şimdi bana sovyetler birliği bilmem kaç ülkeden meydana geliyodu falan demeyin yamulturum, rusyaydı hepsi..
devamını gör...
sscb nin yıkılmasının ardından çok kötü günler geçiren bugünse biraz biraz kendine gelen zamanının süper gücü.dünyanın en güzel kızlarının yaşadığı * ve dünyanın en güzel vodkasının yapıldığı yerdir.ayrıca her ülkede olduğu gibi fuhuş yapan kadını da vardır köyde kocasından başkasının yüzünü görmeyen de.rusya candır sevelim sevdirelim *
devamını gör...
çok güzel kızları olan ülke. türk kızları gibi naz nuz da bilmezler pek. bu yüzden bir ara rusyanın (bkz: yavru muhalefet) lideri meclise bir kanun teklifi vermişti rus kızları yabancılarla evleniyor rus ırkının güzelliği yok oluyor bunu durdurun diye ama kabul edilmedi Allahtan.
devamını gör...
insanlarının sürekli içki içmesi ile de tanınan soğuk kuzey ülkesi, tanıdığım iki rus'un ikisinin de haftanın yarısını sarhoş geçirmeleri nedeni ile bu ünü hak ettiğini, en azından bana kanıtlamıştır.

(bkz: votka)
devamını gör...
düşen petrol fiyatları yüzünden bir kaç yıl önce nasıl hızlı yükselmişse şimdi de öyle düşmekte olan ülke. daha krizin ilk altı ayında dolar milyarderleri servetlerinin yarısından fazlasını kaybettiler ve devlet bütçesi de verilen açıklar sebebiyle uzun zaman sonra ilk kez devlet tahvili karşılığında borç alındı.

işlizlik ise bizdekine rahmet okutturacak düzeyde. buna çare olarak sovyet zamanlarında varolan millet sırf çalışıyor gözüksün diye "kamu yararına işler" uygulamasına geçilmekten söz edilmektedir.

yönetim ise yıllardır bir arpa boyu yol alamamıştır. rüşvet bir zorunluluk, yolsuzluk ise olağan bir şey olarak görülmektedir.

fakat en enterasan olan şey ise, bu krizden nasıl, ne zaman ve ne şekilde çıkılacağı konusunda hiçkimse bir şey bilmiyor. ekonomiden sorumlu bakanları kudrin bir gün; "krizin etkileri rusya'nın gelecek 50 yılını kötü etkileyecek." derken, öteki gün; "6 ay sonra ekonomi düzlüpe çıkabilecek." diyebiliyor. iş dünyası iyimser konuşup 2010 için umutlarını sürdürmeye çalışırken, putin çıkıp "hele durun ikinci dalga geliyor." diyor.

hakikaten dendiği gibi; rusya'yı anlamak imkansız, rusya'ya inanmak lazım.
devamını gör...
kabul edilmelidir ki güçlü bir halkı var...
çok adaletsiz, gaddar ve soğuk olsalarda asil denilebilir.
osmanlı tarihinde de belkide en zor devlet rusya'dır.
başa beladır ve hep güçlüdür...

ayıdan post, rustan dost olmaz lafı çok doğru...
çıkarlarına göre anında dostunu satabilecek bir yapılarıda var...

son 10 yılda varolan yükselişini tamamen petrol ve doğalgaza borçludur...
devamını gör...
son küresel ekonomik krizle birlikte deyim yerindeyse yerle bir olan ülke. bayağı bir çekik gözlünün yaşadığı ülke ayrıca, moskova metrosunu her fani görmeli, müthiş bir şey, ayrıca moskova'da gezerken kızların % 90'ının bir elinde vodka bir elinde köpek olduğuna tanık olursunuz. 7 tane havaalanı ile moskova akıllara ziyan olduğunu bu faniye göstermiştir, çok da büyüktür havaalanları. bir adet simiti ikiye, üçe, dörde bölüp yiyen paylaşımcı insanları dikkat çeker, milliyetçidir insanları, ispiyonları yoktur, hırsızlıkları ile meşhurdurla. rusça'yı bünyesinde öğrendiğim ülkedir ayrıyeten. hala evinin bir odasını kiraya veren insanlar yaşıyor bu ülkede, komünizm'den kalma bir alışkanlık. ayrıca kapitalizm'den memnun olmayanların epey bir yekün tuttuğu bir gerçek. özellikle yaşlıların komünizm döneminde köpek gibi çalıştıkları için kulağında walkman ile çalışan gençleri sevmediğine şahit olmuşumdur. insanı sporla ilgilidir, boks, tekvando, judo, koşu vs... spora ilgililer, bizim gibi yan gelip yatmıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar