s-400

s-300'den geliştirilmiş olan yeni nesil rus yapımı bir (kısa-orta) uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. (s-400 triumf)

s-400'ün s-300 sistemlerinden en önemli farkı daha fazla hedefi aynı anda takip edebilmesi ve gelişmiş elektronik karşıtedbirlere sahip olmasıdır. ayrıca s-400'de kullanılan radarlar hafif radar izine sahip olan ve hayalet uçak tabir edilen hedefleri takip edebilme yeteneğine sahiptir. s-400 sistemine şu ana kadar pek çok devlet ilgi göstermiş olmasına rağmen yabancı bir ülkeye satış gerçekleşmemiştir. *
devamını gör...
artık alalım şunu rusya dan. olmadı s300 o da olumlu.

şu an bir füze saldırısı olsa korumasız durumdayız. hazır rusya ile aramız düzelmişken acil olarak alalım sonra geliştirmeye çalışırız.

t: gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri.
devamını gör...
rus yapımı hava savunma füze sistemi.

türkiye'nin hava savunma sistemi olmadığını düşündüğümüzde bu meselenin ne kadar aciliyet kesbettiğini de anlarız. daha önce çin2den almak istedik hatta uzun vadeli olarak teknoloji transferi de talep edildi ama olmadı. en başta abd karşı çıktı. nato zaten istemez. bunun teknik sıkıntıları da var, nato sistemine entegre olmaları kolay değil. ayrıca maliyet.

hele ki s-300 veya s-400 meselesi daha karmaşık. türkiye halen nato üyesi. rusya s-400'leri vermez. verse bile s-300'leri verebilir. ilk önce eski teknoloji verilir, sistem böyle işliyor. hadi diyelim böyle bir istek ortaya çıktı, bunu entegrasyonu maliyetli. ayrıca sistem'e ait detayların nato'ya geçme ihtimali de var. çünkü nato sistemine entegre edilmesi lazım. bu süreçte nato'nun detaylara hakim olma ihtimali ortaya çıkıyor. çünkü türkiye sadece satın almak değil kısmen de olsa teknoloji transferi de istiyor. buradan meseleye bakınca bunların alımının öyle kolay olmadığı anlaşılıyor.

hiç vakit kaybetmeden türkiye'nin kendi yolunu çizmesi şart. nerden bulacaksa bulsun, teknoloji transferi yapacağı bir yerden almalı, illa son teknoloji olması şart değil. hava savunma sistemimiz yok ve açık hedef halindeyiz.

rusya ile illa bir alış-veriş olacaksa düşük teknoloji olan savunma sistemlerinde belki teslimat ihtimali olabilir. teknoloji transferi meselesi de gündeme gelebilir ve o kadar da itiraz gelmez.
devamını gör...
türkiye'nin almak istediği biliniyor ama bu ne kadar gerçekçi onu henüz bilmiyoruz. (ateşin ortasındayız ve hava savunma sistemimiz yok)

piyasayı hareketlendirmek için mi yoksa gerçekten bir karşılığı var mı bilmiyorum taze şöyle bir haber var, sputnik: "rostec: türkiye, s-400 için rusya’dan kredi istedi."

"rus devlet savunma şirketi rostec’in genel müdürü sergey çemezov, türkiye’nin rusya’dan s-400 füze savunma sistemi almak için kredi talep ettiğini söyledi. “türkiye moskova’ya kredi almak istediğini belirtti, ancak konu henüz çözüme kavuşmadı. maliye bakanlıkları arasında görüşmeler gerçekleştiriliyor. anlaşma imzalandığında ve kredi miktarı üzerinde bir karara varıldığında s-400’ün de aralarında bulunduğu silahların sevkiyatı için anlaşma imzalayacağız” ... " *
devamını gör...
rusya'dan alımla ilgili görüşmeler devam ediyordu ve şöyle yeni bir haber var: "rus izvestiya gazetesi, türkiye ile rusya'nın s-​400 hava savunma sistemi görüşmelerinde 'fiyatın' konuşulduğu aşamada olunduğunu yazdı."

ondan önce kredi talebi dillendirilmişti ve fiyat aşamasına geçilmiş. esasında ne kredi talep mevzusu ne de fiyat konusu asıl olan değil. sadece nabız ölçüyorlar. ancak halen daha bir tereddüt var taraflarda, çin ile yapılan görüşmelerin akıbeti olur mu diye. abd/nato nasıl tepki verecek? gerçi artık abd/nato ile eski seviyede ilişki yok. güven esası yok sadece mecburiyet var. gördüğüm kadar rusya tam ve kesin emin değil henüz, az da olsa şüpheleri var...
devamını gör...
sputnik'in haberine göre: "rusya ve türkiye s-400 sözleşmesi üzerinde anlaştı."

"rusya devlet başkanı vladimir putin'in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu yardımcısı vladimir kojin..." tabi haberin türkiye tarafından da teyit edilmesi lazım. çünkü sputnik/rusya s-400'lerle ilgili çok fazla haber yaptı.

"...rusya ve türkiye'nin s-400 füze savunma sistemleri sevkiyatını öngören sözleşme üzerinde mutabakat sağladığını ancak kredi tutarı konusunda henüz bir anlaşma olmadığını belirtti."

kredi konusunda henüz anlaşma sağlanamamış. tüh, neyse bi eksik o olsun!!
devamını gör...
savunma alanında gelmiş geçmiş en büyük stratejik hamlelerden biri olacaktır.
hava savunmamızı f 16 ve sınırda stinger dışında bunları geride bırakan bir güç olacaktır.
devamını gör...
--- alıntı ---

s-400'lerde son gelişme: türkiye, 4 adet s-400 füze bataryası için rusya'ya $ 2,5 milyar ödemeyi kabul etmiş.

--- alıntı ---

*

not: haberi iddia olarak veriliyor çünkü henüz resmi teyit yok. bu konu epeydir görüşülüyor. olayın para olmadığı da biliniyor. nato'nun yan çizmesi. ne hss veriyor ne de başkalarından almamıza rıza gösteriyor.
devamını gör...
erdoğan : "s-400... görüşmeler büyük ölçüde bitti."

buna göre abd g.kurmay başkanı daha fazla endişelenecek. pkk-pyd 'ye daha fazla silah sevkiyatı olur.

rusya ise tüm taraflarla kendi menfaatleri açısından irtibat halinde. ypg ile de görüşüyor, bilmem kim ile de...
devamını gör...
imzaların atıldığı söylenen füze anlaşmasına konu füzeler. amerika her ne kadar gerçeği kabüllenemese de, türkiye'nin artık apaçık düşmanlıklara ve yalanlara tahammülü kalmadı. patriotlar'ı koklatıp geri çeken batılı ülkelere verilen bir ayardır diğer taraftan. çin'le yapılan füze anlaşmasını da bunlar tarafından gelen baskıyla rafa kaldırmıştı türkiye. fakat geçen üç senede görülen şey daha fazla düşmanlık, üstelik artık saklanmayan düşmanlık oldu. abdullah ağar da meseleyi şöyle yorumlamış: "batı dünyasının fetö, pkk ve deaş ile ilgili ortaya koyduğu refleks türkiye'nin bekasını tehdit ediyor. batı'nın bu konularda sergilediği tavır, türkiye'yi çok farklı refleksler sergilemeye yöneltti. mesele sadece üst irtifa bir hava savunma sisteminin alınması meselesi değil. jeopolitik bir sapmanın konusu bu. abd'den gelen 'kaygılıyız' açıklamaları da bunu ifade ediyor. bu sistemin benzeri, yunanistan'da, bulgaristan'da ve macaristan'da da var ama onlar için böyle cümleler kurmuyorlar. türkiye, s-400'ler üzerinden bir cümle kuruyor: pkk ve fetö'yü bu şekilde desteklemeyin, kollamayın, donatmayın, himaye etmeyin. bu iki örgütün de temel amacı türkiye'nin geleceğidir. türkiye bunu söylüyor. türkiye bir karşı tepki üretiyor."

haber-yorum-analiz
devamını gör...
-haber doğruysa- "rosoboronexport: s-400 sözleşmesi imzalandı." veya "sözleşme imzaladı, ancak henüz yürürlüğe girmedi."

bu iş yılan hikayesine döndü. tipik rus basını hikayesi mi yoksa gerçekten imzalar atıldı mı bilmiyoruz. türkiye tarafı teyit etmeden bu haberin doğru olduğunu kabul edemiyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar