buna benzer bir şeylerdi. söylerler hep. sabah namazında camiler dolunca o zaman işte ümmet kurtulacakmış. bazı gruplar, cemaatler, islamic...

geçen gün yolda yanımdan geçti. o an duramadım arabayla. geri de dönmek istemedim. senelerdir bu ikinci karşılaşmam ve bir önceki de aynı olmuştu. sürekli camiye namaza giden birisiydi. sakal falan da var. çocukları küçüktü o zaman ve çocuklarının kafasına takke sarık falan taktırıyordu.
epey seneler önce buraya geldi ve benden ürün aldı. sonra da yol parasının olmadığını söyledi ve para istedi. çok müslüman ya, onu da verdim. gidiş o gidiş. yalnız bu sefer nerede karşılaşırsam karşılaşayım -hiç huyum olmadığı halde- ... * düz gidip ağzını açarsa da bir kaç tane çakacağım o ağzına. çoğu ateistin deistin yahudinin onun gibilerden çok daha doğru insan olduğunu da söylemeyi ihmal etmeyeceğim.

müslüman ülkelerin çoğunda camiler dolu, hanımları kapalı, kendileri en ehlisünnet ve zillet içerisindeler. pislik içinde, rezil rüsva. camiler de dolsa taşsa, bütün memleket çarşafa girse, şeriat gelse yine bir şey olmaz,bir şey değişmez. bilinç başka bir şey! insanlık, doğruluk dürüstlük başka bir şey.
devamını gör...
islam toplumunun ortaçağa girdiği bir dönemde doğmak gibi bir kadersizliği yaşıyoruz
bari mutezilelere kiymasalardi, güzelim akımı nasıl bitirdiler.
şimdi bunu tartışacağımıza saf aklın tenkidini tartışıyor olurduk.
devamını gör...
(bkz: çok şükür bugün de müslümanların hatalarını islam’a bağladık)

ayrıca, başlıktaki ifade baştan sona kadar doğrudur. ilk tanımı okuyup insanlarda negatif izlenim oluşturmak hoş olmamış. inşallah umut dolu bir tanım yazmak nasip olsun. bizden sonraya kalan izler insanlara inşirah versin, harekete geçirsin, geleceğe umut olsun.

ne diyeyim, böyle şeylere kızıyorum. başlığı açıklayan bir tanım değil, olan canımız sabah namazımıza oluyor ya; ben ona yanarım.
devamını gör...
kısmen doğru denilebilir. bence camiler değil gönüller dolduğunda kurtuluş olacak. camilerin dolması gönüllülerin dolmasının neticesidir ancak. gönüller ise yunus gibi bir taptuk bulmadan dolmaz. ama millet geçtim taptuğu peygambere bile sıradan insan gözüyle bakıyor. bunlar peygamber zamanında yaşasa peygambere tabi olmazlardı. beğenmezlerdi çünkü. peygambere burun kıvıran taptuğa mı bakacak? ondan sonra burnumuz neden tezekten çıkmıyor diyorsunuz. evliyaya kıvrılan burnu Allah pislikten kurtarmaz. selçuklu, osmanlı nasıl yüzyıllarca ayakta kaldı? evliyaya olan hürmeten. siz Allah'ın dinine yardım ederseniz Allah da size yardım eder.
devamını gör...
tabi. muhtemelen sabah namazlarını da camide kılan birisi daha. daha çok var bundan. #takip. karalamalara devam!
> bırak sabah namazına camiye gitmeyi, bu ülkede sabah namazı organizasyonu yapanların başını çekenlerden birisinin suriye iç savaşında çatır çatır yalan haber paylaştığını burada da gündem ettik. internette olay oldu. demek ki cami-namaz-sabah namazı + cami + yalan bir arada olabiliyor! he kurtulacaksınız...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar