sabahattin ali

tek parti ve dönemin kurucu erk'ine kurban gitmiş dünyalar iyisi hakikaten cesur bir kaç aydın'dan biridir.chp eylemlerinde sürekli dinlediğimiz 'aldırma gönül aldırma' dizelerinin sahibi. kurbanına aşık olan katil izlenimi yaratıyor -stockholm sendromundan bahsetmiyorum o ayrı bişi- ve oksimoron oluşturuyor.kötüleme kaygısı ile değil gerçeği yazıyorum.
devamını gör...
insana kitap okuymayı sevdiren , büyük hikayeci.. en bilinen kitabı "kürk mantolu madonna" yı eline tutuşturduğunuz insanların bu yazarın alayişinden başı döndürğü görülmüştür. yazdığı hikayelerdeki karakterlerin sevinçlerini, neş elerini, sıkıntılarını o kadar muazzam anlatır ki, birebir yaşarsınız okurken.. aynı zamanda şair de olan sabahattin ali nin bazı şiileri bestelenmiştir de. en bilineni ise zülfü livaneli ile meşhur olmuş leylim ley isimli şiiridir.

hikayeleri:

* değirmen (1935)
* kağnı (1936)
*hanende melek (1937)
* ses (1937)
* kağnı - ses (1943 - İki Kitap Birlikte)
* yeni dünya (1943)
* sırça köşk (1947).
* kamyon

romanları:

* kuyucaklı yusuf (1937)
* içimizdeki åžeytan (1940)
* kürk mantolu madonna (1943).
*çakıcının ilk kurşunu(1946)


devamını gör...
devletin yazar ve şairlerinin bolluğu zamanında yaşayan, devletin yazarı ve şairi olmayan ve büyük ihtimalle bü yüzden dünyadan da fazla nasibini alamayan, yani hayatına son verilen kaliteli, büyük yazar.

kuyucaklı yusuf romanıyla türk romanına ezen/ezilen karşıtlığı bağlamında anadolu romanını getiren, işte bu yüzden de yaşar kemallerin kemal tahirlerin üstadı olan yazar.

atatürk için şunları söylediği rivayet edilir: "sen ene'l-hak desen herkes belã® der"
bir dedikoduya göre de yazar atatürk'e ve resmi ideolojiye karşı olduğu için memuriyetine son verilir. sonra varlık dergisinde atatürk'ü öven bir şiir yazar ve affedilir. zor zamanlardı Allah'ım!
devamını gör...
sabahattin ali'nin öykülerini, romanlarını okuyorum. kendi dönemi içinde nitelikli bir yazar. özellikle öyküleri mutlaka okunmalı. tek parti dönemi(1940 ve sonrası) karanlığına karşı muhalif bir ses.
devamını gör...
gerçekten okunmaya değer kitapların yazarıdır . karanlık güçler tarafından öldürüldüğüne dair iddialar da vardır . ünlü 'kürk mantolu madonna' kitabının yazarıdır .
devamını gör...
tüm kitaplarını okumuş olmama üzüldüğüm yazar:((
hepsi bir solukta bitiverdi ne okuycam ben şimdi genç yaşta öldürülmeseydi kim bilir ne güzel eseler daha verecekti üçleme olarak düşünülen bir roman dizisinin ilk ayağı kürk mantolu madonnaydı kim bilir diğerleride ne kadar güzel olacaktı...ama fırsat verilmedi bir aydın daha yitip gitti..
sinop cezaevine gittim o kasvetli hücrelerde dolandım dışarda deli dalgaların gelip duvarları yalamsını dinledım dayanamdım...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar