sac kavurma

küçük doğŸranmışŸ kuzu etinin kavurma sacının içinde ağŸır ateşŸte bir miktar pişŸirilip, daha sonra domates, soğŸan, yeşŸilbiber ilave edilerek kısık ateşŸte bir miktar daha pişŸirilmesi suretiyle yapılan yemek.
devamını gör...
genelde etini tam pişiremeyenlere rastlanılan şaheser. öncelikle kuzudan yapılması gerektiğini hatırlatalım. kuzunun dinlendirilmiş ve yorgun olmaması gerekiyor. kuyruk yağı olmazsa olmazı. yağsız et, hem sert düşer hem de yanar. su atmak eti haşlamak anlamına gelir ki uzak durun bundan. kuşbaşılarınız küçücük olsun. yoksa pişmez.

ateşiniz de fazla olmasın. orta ateşte etleri atın, kapak varsa kapağını kapatıp arada karıştırın. et sulanacaktır. su kalmayınca istediğiniz mantarı daha sonra soğanı atın. enson domatesleri. afiyet olsun.
devamını gör...
acayip bir şey bu abi. domatesin, biberin, kimyonun ve hatta keyfe göre sarmısağın en çok yakıştığı şey. bir nevi dünyadaki cennet. teknik olarak melemenin yumurtasız ve etlisi gibi durabilir lakinki öyle değildir. hele birde kuzu etindense yemede yanında yat. şimdi diyeceesinizki erşan amma övdün. az önce yedim evde kendim yaptım. neyse işte o et varya böyle pamuk pamuk. elime sağlık.
devamını gör...
memleketim diyarbakır'ın güzide lezzetlerinden. yapması kolay, lezzetli yapması ustalık ister. günün sonunda kayış gibi eti çiğnerken, o hayvanı bunun için mi kestiler de diyebilirsiniz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar