sadece çocuk yapmak için evlenmek

başlığı arattım fakat bulamadım varsa benzer bir başlık taşınsın plzz. neyse konuma döneyim.
belli bir yaşı aşmış her kadının veya erkeğin aşk evliliğinden mantık evliliğine evrilme sürecidir.
ve bu bir dramdır. sevmediğin ve belki de sevemeyeceğin biriyle sadece üremek için 4 duvar arasına tıkılıp kalmak, sadece arada sadakat bağından ötürü birlikte olmak.
çok gariptir, bu şekilde binlerce insan var ve hayattan bir beklentileri yok, boşansın gitsinler demeyin bu da bir süreden sonra çözüm olmuyor ve insanda bazı kalıntılar bırakıyor.
velhasılı yapılmaması gerekir, ne kendinize ne karşınızdaki kişiye böyle bir eziyet etmeyin.
devamını gör...
evliliğin temel anlayışı neslin devamı için olmasıdır. neslin devamı derken hayvan gibi üreyip sağa sola fırlat değil, hayırlı neslin devamı içindir. asıl maksat budur. diğerleri ise evliliğin üstüne kremadır. çünkü hayırlı bir nesil, hiç kapanmayacak bir amel defteri demektir. olaya böyle bakarsan evlilik daha manalı geçer diye düşünüyorum.
devamını gör...
sadece alış veriş için evlenmekten biraz daha makul durum. yani şimdi anne baba olmak gibi şeyler tabi bir defacık yaşama şansı verilmiş insan için mühim ve atlanmaması gereken deneyimlerden birisi. ama ne kadar sıradan. sıradışı olalım arkadaşlar.

sadece kısmı biraz şey duruyor harbiden, ama herkesin duygu ve düşüncelerine azami saygı duymak durumundayız. sadece modern düşünce kalıpları içine alınanları şey yapmayalım.
devamını gör...
...uygun bir baba veya anne figürü bulunduktan sonra mesele değildir. zaten ıslama gore evlilik şartlarında bildiğim kadarıyla aşk sevgi yazmiyor. denklik yazıyor. kişiler denk ise ve prensipte anlaştı iseler yanı evliliğin idamesi beklentiler vs noktasında o zaman gayet makul bir şey.

şimdi aşk sevgi olmadan asla diyenlerin tekfirine uğramamak için şunu ekleyeyim: gençler kişi bir insana karşı nötr ise ve onunla sürekli irtibat halinde olmak zorunda ise zamanla pozitif on yargı haşıl olur. hele hele bu kisiyi sevmeye niyet ederse ileride aşırı kolay bir şekilde sevebilir. ama burada kişiye karşı olumsuz çok bir özelliğin olmaması gerekir. kalplerinizi evirip çevirmek hele sevgi husunda acayip kolaydır. bir kaç zaman kendinizi sıkıp olumlu ya odaklanirsiniz iş biter.

diğer bir eklenti ise sudur: çocuk istemek bir takım emeller, bağlanma ihtiyacı vs gibi bir suru değer verilen ıvır ziviri temsil eder. kişi mala mülke değil evlat yetiştirmeye bu hazzı tatmaya talip ise bence aday kaçırmayın. bu elbette çocuk yetiştirmede benzer felsefeyi benimseyen kişilerle olursa verimli bir evlilik olur.

son eklenti: Allah a inaniyorsaniz ve bu dünyanın sebepler dairesi içinde yaratıldığını biliyorsanız harabeyi gulistana çevirecek bahcevan olmamaniz için hiç bir sebep yok. * * *
devamını gör...
hangi kitaptı hatırlamıyorum söyle başlıyordu; 'oğlan kızı gördü'.
ve sonrasında insan hayatının idamesi üremesi için oluşturulacak şartların ilkidir bu görmek. *
devamını gör...
isteyen her canlı üreyebiliyor. insanoğlunun daha ulvi emelleri olmalı..

mesela dinini tamamlamayı istemek, can yoldaşı aramak ve aşk için evlenmek bu ulvi emellerdendir.

edit: bu dünyada evlat sahibi olmak ve onu hakkiyla yetistirebilmek Allahın bu dunyada insana verebileceği en büyük nimettir, lütuftur ama bu lutuf Allahın kudreti elindedir. bizlerin tam olarak elinde olmayan bir meseleyi tek amaç yapmamız hayatın hikmetine aykırıdır.

edit 2: hangi kitaptı hatırlamıyorum ama bir ütopik-sol düzen vardı. bireyler her türlü duygu ve histen arındırılmış bir şekilde yetiştirilmiş ve evlilik kurumu salt olarak birey üretme fabrikası gibi gorulmekteydi. o zamandan beri kim bu mevzuda ahkam kesse dur bakalım diyorum. biz insanız, bebek üretme robotu değil!
devamını gör...
lorduz ya biz. hanedan yürümesi lazım. yoksa şey değil yani. ney değil bilmiyorum. uydurun bir şey.

tanım: oo hanemizin alıp yürümesi lazım. hele erkek evlat kaymaklı ekmek kadayıfı.
devamını gör...
evliliğin yegane nedeni bu olmalıdır. her canlı ürüyor diye yürütülen mantık saçmalıktır. evlenmeden ürer isen zina yapmış olursun bilmem farkında mısın? hayvanlar evlenmez ayrıca, onlar da kim kime dum dumadır. medeniyet inşaa etmek falan gibi boş yorumlar da yapılmasın ki batı'da evlilik azaldıkça medeniyet yükselmiştir. sen hiç ha bire üreyen yerde medeniyet inşaa edildiğini duydun mu? ulan karın doyurmadan olmaz bu işler. evlenmenin asli amacı çocuk!tur, tali amacı ise kişiye göre değişir.
devamını gör...
sadece çocuk yapmak için evlenmek evliliğin temel dinamiklerini görmezden gelmek demektir. peki nedir bu temel dinamikler. insan sosyal bir varlık olarak insana ihtiyaç duyar. aile akrabalar arkadaşlar elbette önemlidir ancak insanın en yakınında olan birisi adı üstünde hayat arkadaşıdır.
devamını gör...
bir nevi çiftlerin birbirini cinsel eşya gibi görmesi. yani banyoda su ile yıkanırsam temizlenmiş olurum; domates, soğan, patates felan bunları yağda çevirip bir şeyler eklersem yemek yapmış olurum; aha şu kişiyle ilişkiye girersem de çocuk yapmış olurum gibi bir anlayış. sırf bu amaç kişiler arasında herhangi bir bağ olmasına izin vermez. sonra meşru çocuğunuz olur belki bir belki birkaç tane, ama geçinemez ve ayrılırsınız.
ha demiyorum ki bu amaç evliliğin hiçbir yerinde yoktur, elbette masanın ayaklarından birisi budur. ama tek ayağı değildir.
devamını gör...
kabul edilesi bir durumdur. aaa çok aşığım ölüyorum bitiyorum hayatımın toz pembe yıllarını geçireceğim beyaz atlı prens, ayakkabısıyla kendisini fellik fellik aradığım sindirella bu kişi ayağına evlenen birisinden çok daha ayakları yere basan bir karar almıştır.*en azından karşımdaki insan potansiyel iyi bir ebeveyn olacak mı diye düşünmüştür herhal bu düşünceye sahip olan. neyse yine de ideal olan değildir kanaatimce. dünya ve ahiret saadetini beraber yaşayacağım, kalbime mukabil bir kalp olacak, ileride nasip olursa çoluk çocuğa rol model olacak kişi acaba bu kişi midir düşüncesiyle evlenmek bence ideal olandır.**
devamını gör...
kız istemeye gidilirken aile soy ağacı ve gen dizilimi ile gidilmesi gerektiğinin kanıtı. kız tarafı da erkek tarafının genlerinde kırık, hastalık var mı? çekinik ve baskın genlerinde şöyle eli yüzü düzgün bir tip çıkaracak cevherler var mı, günün sonunda nasıl çocuk elde edilecek bakması lazım. madem tek amaç çocuk üretimi, bari piyasaya başarılı ürün sürelim.

devamını gör...
uzun süre evlenmemiş insanlar bir yaştan sonra çocuk sahibi olma duygusunu tatmak için birlikte yaşamayacaksa bile çocuk sahibi olmayı arzulayabilir. örnek ne kadar yerinde olabilir ama cem yılmaz evlendiğinde eşi hamileydi. daha sonra çocuk dünyaya geldikten bir süre sonra da ayrıldılar. tabi gerçekte durum nedir bilmiyorum basından takip edince bu şekilde anlaşılıyor. sonuçta cem yılmaz da artık genç değil ve eskisi gibi üretken de değil. belki bir süre sonra köşesine çekilip çocuğu ile ilgilenmek isteyebiir.
devamını gör...
güzel başlık. bir gün evlenirsem -ki evlenmeyi düşünüyorum- çocuk yapmak için evleneceğim. planım 30-40 yaşlarımda evlenmek. güzel, usturuplu, anaç, güler yüzlü, yaşama sevinci olan bir hanımefendiyle izdivacımı gerçekleştirmek istiyorum. tabii ki benden genç olacak, yaşıtım kadınları napayım? 20-25 yaş arası olacak. zaten şu an 20-25 yaşındaki kızlar bana bakmıyor. kendilerinden büyük erkeklerle takılıyorlar. eğer onlar bugün bana bakmıyorlarsa ben de o gün onlara bakmam. enayi miyim ben? konumuza gelelim, şimdi küçük kız çocuklarını görüyorum, içimden "keşke benim kızım olsaydı" diye geçiriyorum. bir küçük bir kızım olma hayaliyle veya bir oğlum alma hayaliyle yaşıyorum. çocuk faktörü olmasa dost hayatı yaşarım olur biter ancak çocuk istiyorum, iyi bir baba, iyi bir aile babası olmak istiyorum daha bu genç yaşımda.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar