sadece kürt doğduğun için sevilmemek

iliklerine kadar ırkçılık işlemiş bazı 'türk'lerin tek bakış açısı.. bunlar ister mürekkep yalamış, ister yalamamış olsun bir çeşit fakirlik barındırmaktadır üzerlerinde, ne yazıktır ki öyledir. merhametten yana sorsan insanı sadece 'insan' olduğu için bile sevebilirler.. etrafındaki insanlara yardım etmek mi? tam bunlar için biçilmiş kaftandır (sözde).. dostları ve arkadaşları ilk olarak bunların fikirlerine danışırlar (yani iyi bir danışmanlar lakin sadece para almıyorlar bu işten).. sokak kedi ve köpeklerine karşı misal inanılmaz duyarlıdırlar.. hani ellerinde bir ekmek arası döner yerken yanına cılız bir sokak kedisi gelse hiç düşünmeden ekmek arasında kalan tek yaprak döneri hemencik çıkartıp o cılız ve yardıma muhtaç kediye uzatıverirler..

ya ihtiyaç sahibi olarak bahsedilen kişi bir 'kürt'se..?

evet işler değişir o zaman...

'türk doğdum, türk yaşarım...
hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım...'

kimse zincir vurmaya çalışmıyor azizim.. kürt komşumuz diyorum gerçekten ihtiyaç sahibi..

ne kürt mü...?(inan belki seçme şansı olsa senin gibilerin yüzünden italyan olmak isterdi, çünkü o zaman wooaw italyan ha diyebilirdin...)

bırak gebersin yahu.. diyorsun sırf italyan, ingiliz, amerikan vs. olmadığı için...(evet aynen zihniyet bu)


nedir şimdi bu..?

inandığın ve iman ettiğin mukaddes kitabının neresindesin bu zihniyetle...?

iman mı etmişin..

elhamdülilillah müslümansın öyle mi..?

şimdi sana 'ya sende kürt olsaydın' dediğinde... 'elhamdülillah değilim' diyecek kadar da garip bir müslümandır.

de git işine...


okuyucuya not; hayır kürt değilim, bilenler bilir... hoş belki de seçme şansım olsaydı kürt olmak isterdim.. ben yine ben olacaktım çünkü.. şimdi 'sana saygı duyuyorum' diyenlerin gözlerindeki o kin ve nefreti görmek için doğrusu değerdi.. 'ben senin insanlığına tüküreyim' demek için değerdi...
devamını gör...
bir toplumu sevmemek herkesin hakkıdır.buna kimsenin söyleyecek lafı olmamalı.fakat Allah kur'an da " bir topluma olan kininiz sizi adaletsizliğe sevketmesin" buyuruyor.yani bir kavim düşman da olsa hukukunu korumak ve gözetmek zorundayız.

yani herhangi bir düşmanlık adaletsizlik sebebi olamaz.düşmanın dahi hukukunu yok sayamayan bir dine mensubuz.fakat konu sevmek olunca ,asla kimse bu konuda mecbur değil.yani birisi kürt olduğu için sevilmeyebilir.bunun kendince çeşitli sebepleri olabilir.kimse de bana bir kavmi zorla sevdirecek değil.
devamını gör...
bir toplumu sevmek kadar sevmemekte doğaldır. tıpkı bir insanı sevmek ya da sevmemek gibi. sevdiğimiz bir insanı hangi özelliklerinden dolayı seviyorsak, tek tek insanların toplamından oluşan toplumları da onun için severiz, ya da sevmeyiz. toplumların sevgi ya da nefret öznesi olması subjektiftir. insandan insana değişir. insan teki için de aynı kriterler geçerlidir.

insan kimi ne için sever? toplumların sevme ya da nefret ölçüsü nasıl oluşur? bir toplumda ortalama bir insanın ölçüleri, toplumun ortalama sevme ölçüleriyle büyük oranda örtüşür. insanın duygu dünyası, yaşadığı hayatta gördüklerinin toplamının insan zihninde damıtılmış halidir. ortalama bir türk ailenin ortalama bir çocuğu isen, kimi sevip kimi sevmeyeceğini sana inancın değil, ön yargılardan arınmış adalet duygun da değil, kirlenmemiş fıtratın da değil; sevgi ve nefret iklimini, resmi ideolojinin soğuk, ruhsuz, faşist, duygusuz, merhametsiz porpagandaları oluşturmuş demektir.

bir insanı imanı için severim ben. toplumları da Allah'a olan yakınlığına göre severim. benim sevgi nefret ölçütümü iman ettiğim Allah belirler. türk olup imansız olanlara olan kinim, kürt olup müslüman olanlara duyduğum sevgiyle aynı değerdedir.
devamını gör...
temelinde sadece genetik sebepler bulunmayan sevgisizliktir. aksine temelinde kanaat önderleri seçiminde derin bir yanlışlık içerisinde olmak yatar. - sırf kürt doğduğun için - kısmı vurgulanarak, duygu aşınmasını hızlandırmış tabi. güncel taktik.

bir toplumun kitlesel olarak sevilir ya da sevilmez olduğuna o toplumunun kanaat önderlerine bakılarak karar verilir. kimse de çıkıp -camiaya mâl edilemez- eyyamcılığı yapmasın. kanaat önderi seçimi hatası varsa şayet, bundan ancak camia sorumludur. şimdilerde müslüman kürtler, iyi niyetli kürtler, kararsız kürtler vb. bir sürü niteleme sıfatlı insan kavramı döküldü ortaya. temsilde sıkıntı yaşıyorlarsa, kendi temsillerine ilişik başkaca bir kanaat önderi bulmak zorundalar. olmuyorsa eğer, salt -kürtler- başlığı altında sevilmemek canlarını yakmamalı. çünkü kitlesel bir durum. şahsa indirgenmiş bir sevgisizlik söz konusu değilse şahsi alınganlık da gösterilmesin. bugün genel olarak -kürtler- in temsil bayrağını kim taşıyorsa, onu göz önünde bulundurup öyle değerlendirilsin söz konusu sevgisizlik.
devamını gör...
reytingine kurban olunası motto.

tam günün tarihi itibari ile tekrar ediyorum. kimse doğumundan mütevellit maruz kalmıyor bu sevgisizliğe. yaşam hakkının kutsallığına ihanet edenler ve destekçileri elbette bunun getirdiklerine katlanacakları yerde bir de ajitasyon dolu notlar düşüyorlar göze batacak yerlere. çok mertçe. çok ahlaklı.
devamını gör...
yaşıyor birileri bunu bu ülkede maalesef..

bazı kafa tasçı, dindarım ayağına yatıp ırkçılık yapan herifler olduğu müddetçe de yaşayacaklar..

kürt değilim. ama belki bir kürt çocuğum olur, ne malum? bana yapamadığınızı ona yapacak mısınız soysuzlar? hepiniz layık olduğunuz şekilde ölün..
devamını gör...
pkk terörünü desteklemediği halde sessizliğe gömülenlerin maruz kalmasi son derece normaldir. sen yat uyu otur çasliş amcanin oğlu dağa çiksin sesini çikarma, diyarbakirda öğrenciler öldürülsün sesini çikarma ne olacakti, ne bekliyordun arkadaş
devamını gör...
bu ülkede sadece ama sadece kürt olduğu için sevilmeyen insanlar vardır. terörü desteklediği için sessiz kaldığı için sevilmeyenlerin bu başlık altında işi yoktur.
devamını gör...
bir tür takıntıdır bence. evet burada eğin'lileri sevmiyorlar arkadaş! akp'ye yönelik, "irticacısınız arkadaş" yaklaşımı vardır bir de. akp ne yaparsa yapsın, bu kanıyı asla yok edemez. mutlaka takiyye yapıyordur, gizliden gizliye irtica ajandasını takip ediyordur. işte bu da öyle bir şey. ne yaparsanız yapın, sevilmediğini düşünen kişiler, sevildiklerine inanmazlar. hayır efendim, kürt doğanlar değil sevilmeyenler; eline silah alıp, askere-sivile kurşun sıkanlar. aradaki çizgi çok kalın. şimdi denebilir ki, "hak, hukuk, ana dil, demokratik özerklik, ezilmişlik, eşitlik vb." adına bunlar. iyi de, kimse bunlar için, silaha sarılanları sevmek, mazur görmek zorunda değil. kaldı ki, sevmek zorunda değil kimse herkesi ya da bir kimseyi. nefret etmesin yeter. korkum o dur ki, gidişat bu yönde.
devamını gör...
insanlar genelde ırklarına göre değil de ne kadar "insan" olduklarına göre sevilirler.. sevilmeyen kürt insanlıktan nasibini almamışsa sorun yoktur, ama biri gelip sadece kürt olduğu için sevmiyorsa orada büyük bir sorun vardır.

(bkz: kafatasçı zihniyet)
devamını gör...
bu ülkede sırf kürt olduğu için sevilmeyen insanlar yok. ama sırf kürt olduğu için korkulan insanlar var. ve bu kafatascı yada dinci ayağına yatan insanlar yüzünden değil. hayatında kürt tanımamış batının bir köyünde izlenen televizyon bize bunu öğretti ilk önceleri. televizyonun neresi dinci bana bir söylermisiniz. bir gidin diyarbakıra gözünüzle görün. bu insanlar bize durduk yere taş atıyor pet şişe fırlatıyor. çocuklar torpil atıyor. sırf sinek kaydı traşınız yüzünden gördüğünüz muamele ile bütün şehirden nefret edecekken. bir lokantada abinin biri bize o kadar iyi davranıyor ki. tüm o düşmanca hareketleri bir yana bırakabildik. böyle kürdü ben alnından öperim. fakat doğuda büyük cehalet var ve kürtler sevilmiyorsa önce bir kendilerine baksınlar. kimse durduk yere düşmanlık yapmaz. eğer öyleyse bu önyargının karşılığı dağa çıkıp askere kurşun sıkmak olmamalıdır.
devamını gör...
böyle bir efsane dolaşıp duruyor ortalıkta. bu yaşıma kadar sırf kürt olduğum için beni sevmeyen biri olmadı. hatta başka sebepten sevmeyen biri olmadı ki olsa belki şüphe duyardım. ama bu durumu yaşadığını iddia eden kürtlerle tanıştım. kendisi, abisi, babası sırf kürt olduğu için askerde dayak yemiş, başka memlekette dışlanmış. bunu ilk duyduğumda üniversite birinci sınıftaydım. öyle saçmalık mı olur demişim. adam terörist olmak için bahane arıyor, yalan söylüyor dedim. bizim niye başımıza gelmedi diyordum. sonra babama sordum, böyle bir şey olabilir mi diye ? o yaşıma kadar babamla hep siyasi meseleleri konuşur, tartışırdık. hiçbir zaman bana ideolojik bir şey aşılamaya çalışmadı. zaten kendisi de bıkmıştı. ironik ama gerçek babam gençliğinde ülkücüydü.şimdi şaka yollu "sen ülkücüydün" dediğimizde geçmişine küfür ediyor. peki babamı soğutan neydi ? askerde ezilmemişti babam ama çok ezilen kürt görmüştü.dalga geçilen, dövülen çok kürt...12 eylül'de... babam o yaşımıza kadar bizi kürt gibi yetiştirmemişti, kürtçe bile bilmiyorum. ve babam bize bunları anlatmamıştı. devletimize olan derin sevgimize zeval gelmesin diye. artık büyümüştüm ve anlatılmasına sakınca görmemişti. birileri bizi birbirimize kırdırmaya çalıştı ve başardı. 12 eylül'de başlayan bu "nefret ettirme operasyonu" hala devam ediyor. bu terör olayları sebebiyle insanların kürtlerden nefret etmesini normal karşılıyorum. ama bazı kürtlerin türklerden nefret etmesini de normal karşılıyorum. herkes bu operasyonun piyonu oldu. kaybeden de hepimiz olduk.
devamını gör...
her şehit haberi geldiğinde kürtler hakkında neden böyle laflar ediliyor? sorun kürt olayı değil, pkk olayıdır. kimsinin kürtlerle sorunu yoktur bu ülkede. herkes zamanında ezilmiştir, kürtü, türkü, ermenisi ama kürtler değil mesele. mesele insan olmayanlarla. terörün dini, mezhebi yoktur. iyi kürt-kötü kürt e getirilmese olmaz laf.

Allahım sabır ve akıl ver şu vatandaşlarımıza..
devamını gör...
kafatasçıyım, ırkçıyım, faşistim, hepsi benim onların. eline silah almasına gerek yok, her şehit haberine benle birlikte göz yaşı dökmeyen, sessiz kalan hiçbir kürdü sevmiyorum. tarafını hala seçememiş muallakta kalmış hiçbir kürdü sevmiyorum. benle birlikte türk, kürtle kürt olan tarafsız haymatlosları sevmiyorum. benimde kürt arkadaşlarım var hepsi çok iyi çocuklar mavraları atanlardan değilim. kürt tanıdıklarım var fakat yukardaki tanım aralığına girenlerini sevmiyorum.
eğer bir kürt; bende en az senin kadar türküm, bu vatan senin olduğu kadar benimde vatanım diye tüm türkiyeyi sahiplenebiliyorsa, türk bayrağının gölgesinde huzur buluyorsa alnından öper bağrıma basarım.
devamını gör...
artık bezginlik veren durum. bunu bu şekilde aksettirenler utansın, evet ben utanıyorum. pkk ile kürt ayrımını yapamayan küçük beyinler için ben diyecek pek bir şey bulmak da istemiyorum. artık içinde kürt geçen başlıklar olmasın, hayat bayram olsun istiyorum, buna hakkım var, evet.

ben kaç tane kürt tanıdıysam, hepsini bir çok türk kişiden daha çok takdir ettim, daha çok sevdim. bu da böyle bir anektodumdur. *
devamını gör...
ilkokuldayken (kaçıncı sınıf hatırlamıyorum) sınıftaki yerim hep değişirdi. kimsenin değişmezdi ama ben boyuna gezerdim öğretmen iki gün ahmetin yanında oturtsa ertesi gün mehmetin yanında otururdum. meğer diğer veliler öğretmene baskı yapıyormuş çocuklarını benim yanımda oturtmamaları için. annem de öyle bir anlatmıştı ki ben bunun benim kürt olduğum için bana bir ödül olduğunu düşünmüştüm ve ne olduğunu tam anlayamasam da diğerlerinden farklı olmak aslında hoşuma gitmişti. geziyordum boyuna bi onun yanında bi bunun yanında. en sonunda bi hurdacı çocuğunun yanında durdum. meğer o da çingeneymiş. hep bitli olduğu için öğretmen onu da sınıfa sokmazdı sonra da gelmedi okula tek kaldıydım sırada.

bu konuda onu bunu suçlamayı bırakalı çok oldu. o zaman medya ve devlet kürtü öyle bir sunuyordu ki her kürt sanki bombaymış gibi. insanların kürtlerden korkması kaçınması sevmemesi için bir sebep yoktu ama olması normaldi. hala da var benzer bir algı ama aştık büyük oranda çok şükür.
devamını gör...
komik cidden
olayin çıkış noktası şehit haberleri ,ajitasyonu yapan kürtler.

hayatımın hiçbir evresinde kürt olduğu için ezilen hakir görülen aşşağılanan kürde rastlamadım.neden rastlamadım çünkü onların baktığı gibi ayrılıkçı bakmadım.
peki kürtlerin bu ezilmiş hallerinin sebebi ne bana kalırsa melankoli.içinden çıkamadıkları suçluluk duygusu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar