sadık pala

1966 manisa gölmarmara doğumlu karikatürist. ilk ve orta öğrenimini izmir'de tamamladı. dokuz eylül üniversitesi güzel sanatlar fakültesi uygulamalı sanatlar bölümü grafik ana sanat dalı’ndan 1991 yılında mezun oldu. 1982 yılında tercüman çocuk dergisi’yle başladığı basın çizerliğine, yeni asır gazetesi, gıcık dergisi, yeni ekonomi gazetesi, spor dergisi, demokrat ege gazetesi, gümgüm, gırgır, fırt, limon, mustafa, sinek, ustura, arıza mizah gergilerine, türkiye çocuk dergisi’ne, zaman gazetesi, gözlüklü martı ve tercüman gazetesi ve evet gazetesi’nde devam etti.

ilk çocuk gazetesi olan kıpırdak'ın görsel yönetmenliğini ve yayın yönetmenliğini yaptı. kartopu çocuk gazetesi'nin görsel yönetmenliğini yaptı.
çeşitli yayınevlerine, talim terbiye kurulu’ndan onaylanmış ders kitapları resimledi. 8 dile çevrilen ikibine yakın atasözü ve deyim resimledi.

yurtiçi ve dışında bir çok yarışma ve sergilere katıldı. eserleri sergilendi, albümlerde yer aldı. otuz beş ödülü bulunmaktadır. bir grup çizerle “grafik mizah” sergileri açtı. bu sergilerde bir ilki gerçekleştirerek “gravür karikatürleri” izleyicilerle buluşturdu. grafi 2000 web sitesine karikatürler çizdi ve aynı isimle kanal d'ye yapılan programlara skeçler yazdı. “palas pandıras” isimli bir karikatür kitabı vardır. evli ve bir çocuk babasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar