safra kesesini aldırmak

safra kesesi safra içerisindeki bazı maddeleri emme yeteneği bozulunca taş ocağına dönüyor. bu maddelerin birikmesi kesede çökelti ya da çamurun oluşmasına neden oluyor. bu sebepten safra kesesindeki taşların alınması değil safra kesesinin tamamı alınmak gerekiyor.

safra kesesi ameliyatları geçmişte açık yöntemle yapılmaktayken artık hemen tamamen kapalı (laparoskopik) yöntemle yapılmaktadır.
ameliyatla alınmadan önce iltihaplanmış safra kesesi karın ve karnın üst kısmında korkunç ağrılara sebep olur, mide bulanır, ağrı sırta doğru yayılır. eğer iltihap safra yolunda tıkanıklık meydana getirdiyse sarılığa bile neden olabilir...

ben verdim kurtuldum üç sene önce...
devamını gör...
aldırma aşamasından önce çeşitli ağrılar insana acı veriyor sonra aldırıyorsun ama bu operasyonun ardından başka sıkıntılar başlıyor. yağlı yiyecekler, yumurtalı gıdalar, gaz yapan yiyecekler gibi birçok besini tüketmek sorun teşkil edebiliyor. yani safra kesesindeki safranın harekete geçmesini gerektirecek yiyecekleri azca tüketmek gerekiyor. bu kısmı zor bir şey işte.
devamını gör...
bildiğim kadarıyla geçici bir çözüm oluyor. çünkü safra kesesi vücudun kendiliğinden üretebildiği bir şey.

edit: değilmiş. vücut, safra kesesini yeniden oluşturmuyor, ama karaciğer safrayı salgılamaya devam ediyormuş. safra kesesi olmadığından karaciğerin salgıladığı safra doğrudan 12 parmak bağırsağına geçiyormuş. yine eğrelti otu sayesinde aydınlandık çok şükür. kadın * bilgili yapacak bir şey yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar