safranbolu evleri

doğu karadeniz değil !batı karadeniz bölgesinde yer alan karabük ilimizin güzide ilçesi safranbolunun geçmişten kalmış ahşap tarihi evleridir.

devamını gör...
bilhassa eski çarşıda bulunur bu evler. vadi içinde bulunan bu çarşı bölgesi daha ılık ve rüzgarlardan korunmalı olduğundan kışlık yerleşim bölgesidir.
yazları şehrin daha tepesinde kalan bağlar mahallesine çıkılır.
evlerin içleri ve dışları oldukça samimi ve güzeldir muhakkak, ama sokaklarındaki arnavut taşlarının kattığı ruh başkadır.
ayrıca, bu evlerden bazıları müze halindedir.

sevimli ve samimi bu şehre ruhunu veren evlerdir bunlar.
devamını gör...
safranbolu evleri, yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşlarıdır. ilçe merkezinde 18. ve 19.yy. ile 20.yy. başlarında yapılmış yaklaşık 2000 geleneksel türk evi bulunmaktadır. bu eserlerin 800 kadarı yasal koruma altındadır. evler safranbolu´nun iki ayrı kesiminde gruplanmış durumdadır. birincisi "şehir" diye bilinen ve kışlık olarak kullanılan kesim, ikincisi "bağlar" diye bilinen ve yazlık olarak kullanılan kesim.


şehir, yönetim merkezinin bulunduğu kale, alışveriş merkezinin bulunduğu çarşı, evlerin bulunduğu akçasu, gümüş, musalla, kale altı ve tabakhane semtlerinden oluşmaktadır. bu kesim iklimin olumsuz etkilerine karşı korunmuş, alçak rakımlı iki vadinin içindedir. burada evler birbirine yakın, sokaklar dardır. bağlar birkaç yüz metre daha yüksekte, hava akımlarına açık ve daha geniş araziler üzerindedir. hemen hemen herkesin bir kışlık bir de yazlık evi vardır. yöre halkı kışın şehirdeki evinde yaşar ve yazın havaların ısınmasıyla bağlardaki yazlık evine göçer. ancak "çarşı" üretim ve ticaret hayatı yazın da aynen sürer.
devamını gör...
unesco dünya miras listesi’ne alınma tarihi: 1994
liste sıra no: 614
yeri: karadeniz bölgesi, karabük
kategori: kültürel

karadeniz kıyılarını, batı, kuzey ve orta anadolu’ya bağlayan yol üzerinde yer alan tarihi safranbolu şehri, coğrafi konumu nedeniyle çok eski devirlerden beri yerleşim görmektedir. 14. yy.ın başlarından bu yana türklerin hakimiyetinde olan safranbolu, özellikle 18. yüzyılda asya ve avrupa arasındaki ticaretin önemli bir merkezi olmuştur. türk kentsel tarihinin bozulmamış bir örneği olan bu şehir, geleneksel şehir dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla bütünü sit ilan edilmiş ender kentlerden biri olarak unesco dünya miras listesi’nde yer almaktadır.

*
devamını gör...
safranbolu kültürel miras kaynakları en önemlisi safranbolu evleridir safranbolu evleri 18. ve 19.yüzyıl türk ekonomisi yaşama ve teknolojisi yansıtan en önemli örneklerinden biridir ulaşımın bölgeye zor olması da geleneksel yaşamına diğer bölgelere oranla daha uzun süre kendini korumuştur. evler doğal çizgisini izleyen yüksek bir duvar üzerine kuruludur bahçenin devamıdır. ve sokakları her iki yandan çevreler islam geleneklerine göre ev yaşantısı dışarıya gösterilmez bu gelenek sonucu evlerin giriş hatlarının taş duvarları penceresiz olarak üst kat tabanına kadar yükselir onların üzerinde ise başka bir düzen gelişir bu karşı ahşaptır üst kat çıkmalı ve bol pencerelidir safranbolu evi en güzelinden özgün bir barınma ve konfor modeli olduğu kadar bir ekonomik işletme bir de kapalı aile ekonomik özellikleri taşır çarşıdaki evler kışlık besin bağlar'daki ise yazlık besin üretimi için donatılmıştır böylece eğimli arazide dar sokak birbirine yaklaşan fakat biri diğerinin gölge gelemeyen ahşap taş ve kerpicin kullanıldığı iki üç katlı ataerkil aile yapısı uygun çok sayıda odası olan çatısı eğimli ve oluklu kiremit örtülü büyük konak görünümlü evler ortaya çıkmıştır. 18 ve 19 yüzyıl kapalı ekonomik yapısı safran oğlu el sanatlarının gelişmesini sağlamıştır bu yüzden demircilik, bakırcılık, kalaycılık, kunduracılık sayacılık, saraçlık, semercilik, sobacılık tabaklık yemenicilik gibi el sanatları ile lokum ve şeker yapımı önemli uğraşlar olmuştur
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar