sağlıklı beslenmek

sağlıklı bir şekilde bveslenmek, zararlı yiyeceklerden uzak durmak anladım ki diyet yapmaktan çok daha zor.
daha önce diyet yapmışlığım var kolayca istediğim sonuca ulaştım.
ama sağlıklı beslenmeye alışmak ne kadar zor. bunca fast food un içinde hatta mümkün değil.
devamını gör...
sağlıklı ve doğal yiyecekler tüketerek beslenmek.
günümüzde bu beslenme şekli eğer köy yerinde kendiniz üretim yapmıyor ya da hayvan beslemiyorsanız çok fazla maddiyata dayalı. şu an bir mutfak alışverişini organik ve sağlıklı yapayım desen normalde atıyorum 4 kişilik bir aile dolabı 500 liraya dolduruyorsa, bu şekilde 1000 lirayı buluyor.
ondan sonra insanların çoğu sağlıksız besleniyor diyoruz. e sağlığı ve doğallığı paraya endekslersen elbette tüm insanlar bundan faydalanmakta güçlük çekebilir.
geçenlerde yarım kilo ceviz, badem, kuru kayısı ve kuruz üzüm aldım aktardan 120 lira tuttu. az mı lan? sadece sağlıklı kuruyemiş almak istedim. bunu ara öğünlerimde tüketeceğim yani. bu para çoğu insanın günlük kazancı... hatta bazılarının haftalık...
organik tavuk almaya kalksan et parası neredeyse. organik yumurta alacaksın tanesi 1-1.5 lira. tek yasayan biri için ideal olabilir ama çoklu aileler maddi durumu vasat ise nasıl beslenebilir bu şekilde?
he diyorlar ki sebzeler ucuz sebze yiyin, herkes veganlar gibi yalnızca sebze yiyerek mutlu olamıyor belki?
doğal peynir, doğal yumurta, doğal hayvansal gıda tüketmek istiyor? ne yani maddiyatı el vermiyor diye sürekli sebzeyle mi beslenecek? e napıyor ucuz neyse onu alıyor adam.

onun için hiç kalkıp halka sağlıklı beslenme aşılamaya çalışıp, hepiniz öleceksiniz minvalinde anektodlar vermeyiniz.
ekmek yoksa pasta yiyin demekle olmuyor.
devamını gör...
şehirde çoğu insanın acınası bir şekilde hazır gıdalarla beslenirken arda yediği brokoli ve benzeri yiyeceklerle kendini kandırdığı beslenme yalanı. kan grubuna göre ve az öğün beslenme belki bir nebze de olsa yaklaştırır.
devamını gör...
kefir içmek zorunda kalmaktır. çok can sıkıcı. bir de organik yazan her şeye kanmamak lazım. bir şeyin gerçekten organik olabilmesi için belli bir mesafeden uçak bile geçmemeli. şekli yamuk sebzeleri organik diye beş katı fiyata kaktırıyor adamlar.
devamını gör...
burada çalışan bir ablanın en büyük tutkusu. çikolata yemiyor kız. çikolatasız dondurmasız ömür nasıl geçer aklım almıyor! bu durum ponçik mideme çok baskı oluşturuyor.
devamını gör...
olm çok sıkıcı lan.

canının istediği hiçbir şeyi yiyemiyorsun neredeyse. bir yandan da iyi bir şey ama, nefsle mücadele etmek açısından önemli bir zemin sunuyor insana. yemek için yaşamak değil de yaşamak için yemek.

ama keyifsiz.
devamını gör...
kaviyyü'l-bünye ve kemal derece afiyette bulunan kimselerin vücutlarına güvenerek olur olmaz şeyleri pervasızca yemeleri kendilerini akıbet-i vücutça bir fenalığa çeker. zira boğazlarına sabretmeyip her gördükleri şeyi ekl eden nice kaviyyü'l-bünye kimseler muâharan alilü'l-vücud olmuşlardır.

9 kanun-i sani 1301 tarihli etfal gazetesinden.
devamını gör...
an itibariyle kuru incirli yulaflı yoğurdumu kaşıklarken şaşkınlıkla geçtiğimi fark ettiğim düzen. ben normalde ekmek arası cips yiyen insandım. haftalık erzak alışverişi yapan aile gibi gidip her hafta kendime bir poşet abur cubur alır evde zula yapardım. sokağa çıkma yasaklarının beni korkutan tek yanı evde cips olmayan bir vakte rastlama ihtimaliydi. falan filan derken ve ortada hiçbir sebep yokken ben bir sağlıklı beslen garip garip meditasyonlara giriş haftanın altı günü spor yapmaya başla... aa yanlışlıkla değişmeye başladım galiba. bir de bir şeylerin bittiğini kabullenip önüme bakmam gereken konuları halletsem tam olacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar