sagopa kajmer

#özgürler 

islami gencliğŸin pek bi sevdiğŸi polimci.. nasıl olur da boyle bir insanı seviyorlar anlamıyorum, yok sozleri cok guzelmis yok muzikleri harika. ulan ne sozu ne muzigi.10 adıma sagopa kajmer adlı bir kitap cıkarttıracaklar bana en sonunda..

ne sozu var arkadasım bu adamın? hangi sozunu en cok begeniyorsun?simdi sana sagopa kajmer tarzı soz yazma'yı ogretecegim,iyi dinle..

step 1 : ego.

yazıcagınız sozde ego'nuzu tatmin edecek,sizi narsizm'in doruklarına cıkarak ogeler olmalı..

ben soyleyim,ben boyleyim,siz adam mısınız falan tarzı ..

buna bir cok onrek verebilirim,yormayın beni.hadi bir tane vereyim.

ben kimseyi kaybetmedim,herkes beni kaybetti. sen kimsin diye sorarlar adama.


step 2 : kufur.

bu dedigim 2002'den onceki 1.sagopa kajmer devri icin gecerli.iki uc tane kufru arka arkaya getirdiginiz zaman olur biter..ama sagopa kajmer'in basarısını yakalamanız zor,ne de olsa adam kufrun babası..polimci !


step 3 : din.

2004/2005 sezonundan sonra baslayan 1.sagopa kajmer devri icin gecerli.din,diyanet,allah,kitap,evliya,enbiya,ahiret,sırat..bu gibi kavramları atıstırın cumlelerin icine bakın goreceksiniz ne kadar guzel olacak.


step 4 : ay,yo,aight !

gibisinden haykırıslar,feryat figanlar..

gordugunuz gibi sagopa kajmer tarzı soz yazmak cok kolay.bir nanesi yok yani.bu kadar takmayın bu adama.biraz gercekci olalım plz.

anlamadıgım en buyuk celiski ise bu adamda boyu kadar kibir var arkadasım,kibir insanın en buyuk dusmanı degil mi ? evet. ee nasıl oluyor da islamcı gencler bu adamı seviyorlar,adamın bas hep yukarda,ben soyleyim ben boyleyim.ben ne lan?ben var mı lan islamda?hani cok onemsiyordun islam'ı?

kibirli,polimci.

fazlada laf etmeye gelmez,ne de olsa adam küfrün babası.ayagı denk almak lazım.
devamını gör...
sanma şahım herkesi sen sadıkhâne yâr olur. herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur.
sadıkhâne belki ol alemde serdar olur. yâr olur ağyâr olur serdar olur didâr olur. (yavuz sultan selim)

gibi ve daha birçok anlamlı sözleri şarkılarında barındıran rap'in türkiyedeki bence güzide insanı.

ayrıca 2002 yılındaki albümünde küfür varsa ve bu adam bunlara tövbe etmişse bu adamı kabul etmemekte ne olaki?
devamını gör...
dinleyen insanların saatlerine acıyorum.adamın kişiliği tezatlarla dolu tamamen,yapmayın,etmeyin..adam kibrin kalesi olmuş,kafa hep yukarda konuşma tonu kendini bilmiş,gereksiz bi özgüven var kendine..en basta yaptığı rap değil.böyle rap olmaz,bunu dinleyen ve rap kültüründen az uz haberi olan herkesin kabul etmesi gerekir.bu adamın yaptığı rap falan değil.
devamını gör...
son dönemlerinde yeraltından çıkıp pek bir evcilleşmiştir kendisi, artık koleranın mı etkisi vardır, yoksa bir takım yerlere yaranmak içinmi kabuk degiştirmiştir yoksa o sert cocuk ölüp yerine minik fare mi gecmiştir bilemiyoruz. tüm eski parcalarını tekrar tekrar dinlerim ama tutupta suya sabuna dokunmayan son dönem romantizmasına kapılmış halleri berbat ötesi.
devamını gör...
bu kardeşimizi şarkı söylerken duyduğunuzda vay be elemana bak paso muhalif düşününce akla yatkın çözümlemeleri de var pek de havalı her lafı gediğine oturtur bu havası seziliyor. lakin bunu yolda görseniz böyle kuyruğunu kıstırıp gezen mülayim bir tip. nadir de olsa bazı programlarda da görüyoruz kendisini utangaç, naif, her yola gelir bir tip izlenimi ediniyorsunuz. hani böyle sadece radyoda kalması gerekli sanatçılar vardır ya sagopa kajmer de işte onlardan.
devamını gör...


linkteki videoda kibrin kalesi olmuş, kafa hep yukarda, konuşma tonu kendini bilmiş, gereksiz özgüveni olan , yaptığı rap olmayan bir kişi gören üç adım beri gelsin.*

ayrıca sago'nun yaptığı rap değildir. buna katılıyorum.raptande öte birşey...devamını gör...
mütevazi, dürüst, kaliteli parçalar yapan bir insandır. tanımadan, dinlemeden yorum yapmayalım. hüsn-ü zan sahibi olalım.

yıllar sonra gelen düzeltme: her zaman hüsn-ü zan sahibi olmak da pek iyi bir şey değilmiş.
devamını gör...
98 den beri rap icra eden zaman zaman değişim gösteren tarzları ile bilinen 2004 den sonra şimdiki tarzını oluşturan başarılı rapper.

2004 ve öncesine baktığımız zaman bu adamın şarkılarında bolca küfür hatta inkar dolu sözlerde görebilirsiniz. fakat değişmiştir. dindar kimliğini geliştirmiştir. türkiye'de yaptığı işi yapacak başka adam yoktur. bu da onu fazla ego sahibi etmiştir. en azından populer kultur sanatçıları gibi dinleyicilerini sömürmüyor bu adam saygı duyun.

yeraltı kafilesi adında bir album çıkartacak ve sadece underground rapperlerin parçaları olacak bunda.

bu adam bu işi yapmak isteyenlerede yol açıyor.

anlayınız...
devamını gör...
cok fazla ders ve ogut veren, cok fazla beyin sinapslarini calistiran, her an dikkat ve takip gerektiren, yorucu ve rahat olmayan-rahat birakmayan bir muzik. ortalamanin ustunde oldugu asikar ama tarz meselesi.

bir de bu rap tarzi muzik yapanlarin 'mikrofon' ve 'dj' kavramlarina bir kutsallik atfetme meselesi vardir. dj i dinle! dj'e kulak ver! mikrofondaki enerji! mikrofon bende! gibi. bunu sacma buluyorum. sonucta dj lerde ölümlü varliklar ve mikrofonda elektirikler kesilince bir ise yaramaz. bunu yapmasinlar.
devamını gör...
bu adamı dinleyenler rap değil sago dinlerler. ben dahil öyle diyorum. rap deyil sago dinliyorum. 2007'den beri tanıdığım sagopa kajmer işini iyi yapan, dinlerken dinlendiren, bazende coşturan, gençliği bilinçlendirecek şarkıları olan, sevdiğim bi sanatçıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar