şah ismail

şžah ismail (1487-1524), bir türktür, erdebilde doğŸmuşŸtur. türkçe yazdığŸı şŸiirlerinde hatayi mahlasını kullanır. uzun hasanın torunudur.
psikolojik problemleri olan bir kişŸilik. hayatını okursanız, bunu yakından görürsünüz. reha çamuroğŸlu hayatını anlattığŸı ismail romanını yazmışŸtır. romanda annesini öldürttüğŸünden bahsediliyor ancak bikaç kaynağŸa bakmama rağŸmen bunu doğŸrulayan bir şŸey bulamadım. bakmaya devam edecem.
bkz:http://www.turkuler.com/oza...
devamını gör...
åžah ismail (1487-1524), bir türktür, erdebilde doğmuştur. türkçe yazdığı şiirlerinde hatayi mahlasını kullanır. uzun hasanın torunudur.
psikolojik problemleri olan bir kişilik. hayatını okursanız, bunu yakından görürsünüz. reha çamuroğlu hayatını anlattığı ismail romanını yazmıştır. romanda annesini öldürttüğünden bahsediliyor ancak bikaç kaynağa bakmama rağmen bunu doğrulayan bir şey bulamadım. bakmaya devam edecem.
bkz:http://www.turkuler.com/oza...
devamını gör...
"türk' ün türk' ten başka dostu olmaz. " sözünü tersine çevirmiş türk soyundan gelen iran şahı. ( ırk değil mezhep önemli ) yavuz sultan selim trabzon valisiyken bu adam anadolu da yaptıklarıyla 2.beyazıt' ın küçük oğlu selim' in aklına tahta çıkmayı sokmuştur. ( şer gibi görünenlerde hayır vardır )

tahta çıkmadan iran şahıyla başedemeyeceğini anlayan yavuz çok sert geçen veliaht kavgalarından sonra padişah olmuş ve şah ismail' in yayılmacılığına bir set çekmiştir.

lise öğrencileri için : konuyla ilgili sıkılmadan bilgi almak istiyorlarsa yavuz bahadıroğlu' nun " şirpençe, şehzade selim ve mısıra doğru " kitapları tavsiye edilir.

devamını gör...
yavuzun kendisinden yediği tokat sonucu küpe taktığı rivayet edilir..

yavuz ve ismail şehzadelerken yüzlerce parti satranç oynamışlardır.. birbirlerinin tahta çıkışlarında ilk hediyeleri satranç takımı olmuştur..
devamını gör...
şu sözlerin sahibi,

aman hey erenler mürüvvet sizden
öksüzem garibem amana geldim
åžu benim halime merhamet eylen
ağlayu ağlayu meydana geldim

åžahın bahçesinde men garip bülbül
efkarım artmakta halim pek müşkül
koparmadım asla kokladım bir gül
kafir oldum ise imana geldim

gönül şahinini saldım havaya
akıl sefinesin vermişim zaya
yüzüm süregeldim men hak-i paya
server muhammed'e selman'a geldim

muhammed ali'nin kullarındanım
al-i aba nesl-i hayderidenim
imam-ı ca'fer'in mezhebindenim
derdimend hatayi dermana geldim
devamını gör...
muhammed ali'nin kullarındanım
al-i aba nesl-i hayderidenim
imam-ı ca'fer'in mezhebindenim
derdimend hatayi dermana geldim

ismaili bir yazarınız oldu hayırlı uğurlu olsun...
devamını gör...
usul erkan bilmez nadan elinden
usul ağlar erkan ağlar yol ağlar
bülbülün figanı gonca gülünden
bülbül ağlar diken ağlar gül ağlar

kamil olanların bellidir yeri
aşk yoluna koydum can ile seri
hakk'ın didarını görelden beri
derya ağlar ırmak ağlar göl ağlar

şah hatayim neler gelir dilinden
hakikat kuşağın çözme belinden
nice özün bilmez derviş elinden
hırka ağlar tığbe ağlar şal ağlar....

hiç kimseyi savaş meydanında bırakıp kaçmamıştır. araştırılması tavsiye edilendir.. şahtır...
devamını gör...
dünya tarihinin en ilgi çekici şahsiyetlerinden biridir. avşar boylarının başıdır acem diyarındaki. batıyla görüşmelerinde eğer osmanlı yenilirse batının rahatlayacağını bilerek savaş açmıştır yavuz sultan selim'e. fakat işler kötü gitmiş, sultan selim'in ordusu daha iyi savaşmıştır.

ayrıca tarihte şu güne kadar gerçekleşmiş en büyük şia ve ehl-i sünnet savaşının yenilen tarafıdır.* dedim ya batı kendisiyle ilgilenmiş ve resmetmiş diye; bunun sebebi zalim türklere karşı bir başka kahraman türk olarak tasvir edilmeye çalışılmasıdır.
devamını gör...
vaktiyle parmağında zümrüt bir yüzük, ipek kaftanlar içinde, altın bir tahta otururken anadoludaki ajanı şahkuluna ne demeye ticari kervanların yol almasını engellersin? diye sorduğunda.

''altınla, ipekle, zümrütle işi olanın adamlıkla işi nedir'' ayarını alan.

doğu politikası ve mizaç gereği saraylardan sine çeken bir selim tarafından rahatlıkla ezip geçilen bir garip ismaildir.
devamını gör...
çaldıran savaşını kazanıp anadoluya hakim olsaydı herhalde o zaman onu kahraman ilan eder, yavuz sultan selim kadar saygı duyar ve gurur duyardık kendisiyle.ama diyorlar ya işte tarihi galipler yazar, galipler tarihi çok sever.
hatayi mahlasıyla yazdığı şiirlerle hala yaşayandır.iran ,azerbeycan ve doğu anadolu bölgelerinde türkçeyi yaşayarak , yaşatan hükümdardır ayrıca.bu bakımdan kimi osmanlı padişahlarından daha türktür diyebiliriz.
akkoyunlu uzun hasan'ın torunudur.
osmanlıya karşı olan politikası nedeniyle alevileri , türkmenleri kendi yanına çekmek zorunluluğunda kalmıştır.karşısında ise osmanlı ve şafi kürtlerden oluşan bir itifakı bulmuştur.
devamını gör...
safevi devleti'nin kurucusu.
reha çamuroğlu'nun ismail romanı, şah ismail'i kısa yoldan tanımak için okunabilir. roman şah ismail'in mahallesinden bakılarak yazılmış. öylede olması gerekiyordu. şah ismail'in psikolojisini daha iyi anlamımızı sağlıyor.
devamını gör...
şah tahmasb'tan sonra iranın başına geçmiş şahtır. kendisi muhteşem şiirleriyle ve yavuz sultan selimle yaptığı sidik yarışıyla şöhret kazanmıştır.

hatai hal çağında
hak gönül alçağında
bin bir kabe yapmaktır
bir gönül al çağında

diye ona atfedilen bir şiir vardır
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar