yalnız kuran diye yaldızlı sözler söyleyenlerin yaptığı şey.

hadisler tamamen itibarsız hale geldiğinde diyecekler ki bu kadar yalan söyleyen arapların bize naklettiği kitaba mı inanacağız?
devamını gör...
sahabe uydurmuş değil de sözlü aktarımın doğası diyelim. destanları düşünün mesela. söz uçar yazı kalır demişler. dilden dile aktarılan hadislerde değişim olması muhtemeldir zaten. aynen destanlar gibi.

ancak uydurukçular yok mu, var elbet. mesela hz peygamber hz ayşe ile 8 yaşındayken evlendi diyenler, emin olun ki 8 yaşındaki kız çocuklarını nikahına almak için kendilerine dini alt yapı hazırlayan uçkuru düşüklerdi.
devamını gör...
cenâb-ı Allah ve peygamber efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellemin sevdiklerine laf etmek.. büyük günahlar arasındadır. naklettiklerine laf etmek ise vahyi inkara kadar gider.. sahabeye ima yolu ile bile laf getiren peygamberimizi sav. incitmiş demektir. peygamberimiz sallâllâhu aleyhi ve sellemi incitmek ise maazallah..

Allah muhafaza..

Allah’ın ve rasûl’ünün razı olduğu, cennetle müjdelediği gökteki yıldızlarına ucu bucağı bir yerlere çekilecek şekilde laf etmek, Allah’ın en şiddetli azabına adım atmaktır. Allahın hududuna giren kimsenin yanından kaçmak lazımdır, çünkü Allah’ın laneti oradadır.

ashâbıma dil uzatanları gördüğünüz vakit, allâh’ın laneti üzerinize olsun deyiniz.” *

allâh, ashâbıma sövene lânet etsin.” *

anlatırken, yazarken dahi edebe riayet edilmesi gereken sınırları kesin olan bir noktadır buralar. babanın oğlunun yaptıgı icraat hakkında konuşmuyorsun. az edep ya hu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar