sahlep

tel köklü otsu bir bitki *. ayrıca bu bitkiden elde edilen içecek. ancak kışŸları içimizi ısıtan bu içecek yerini yavaşŸ yavaşŸ hazır kahvelere, cappucinolara bırakmaktadır.
devamını gör...
orchis, ophyris, serapias, platanthera, dactylorhiza vs. cinslerine âit türlerin yumrularina verilen ad. bu bitkilerin toprak altinda iki yumrusu bulunur. bunlardan biri ana yumrudur ve o senenin gövdesini verir. digeriyse gençtir (hemsire veya kardes yumru) ve gelecek yilin yumrusunu verir. salep elde edilen türlerin hepsi yumruludur. salep daha çok kireçli topraklari sever. ormanlik bölgelerde yetisen saleplerin yumrusu iri olur. çayirlarda yetisen saleplerin yumrusu ise daha zayiftir. anadoluda salep genellikle orchis ve ophyrus türlerinden elde edilir.
devamını gör...
gerçeği her derde deva olan bitki. dondurma yapımında kullanılır. piyasada satılanlar doğal olmayanlarıdır. zira hakiki salep in kilo fiyatını öğrendikten sonra ben 10 gram alayım yeter demeniz gerekmektedir . ayrıca arapçası için (bkz: sahlep)
devamını gör...
doğal, yani orkidebitkisinin köküolan orji,nalinin fiyatı 120ila 140 lira arasındadeğişen kilo fiyatı olan. ama 3-4 liraya suniside bulunan dondurmanın ham maddesi.
devamını gör...

--- alıntı ---
•Salep bitkisinin kurutulmuş yumruları ôğütülerek nişasta gibi kullanılır,
•Su veya süt içerisinde kaynatılarak içilir,
•Hazmı kolaydır,
•Su veya süt içerisinde pişirilip üzerine tarçın ekerek kışın içilir,
•Enerji ve sıcaklık verir,
•Öksürüğü yumuşatır,
•Balgam sôktürür,
•Barsaklara yumuşaklık verir.
--- alıntı ---
devamını gör...
göğsü yumuşatır. öksürük ve bronşitte faydalıdır. kabızlığı giderir. basur memelerinde faydalıdır.

zihni çalışma gücünü arttırır. kalbi kuvvetlendirir. aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. vücudun ısınmasını sağlar. cinsel gücü artırır.
devamını gör...
orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen içecek. ayrıca orkide türlerine anadolu'da verilen genel ad. sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. kökünde 2 tane yumru vardır. gövdesi, dik ve silindirimsidir. çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.*

kış aylarının vazgeçilmezi,lezzetli mi lezzetli içecek.***
devamını gör...
kış vaktinin * vazgeçilmezi olan miss kokulu içecek. hele üzerine tarçın serpiştirip, yudum yudum içilince tadına doyulmaz. hem dostlarla iyi gider hem yalnız başına ayrı bir ağırlık verir insanın yüreğine..öyle salt dile değil, insanın içine de işleyen bir aroması vardır.

farklı mekanlarda sâlep içme arayışına girer insan kimi zaman, hadi burada da sâlep içeliim modunda mekan kestirirsin, maksat içmek olsundur tabii.. ayrıca yoğunluğu en önemli içeceklerden olduğu için hakkını vererek hazırlamış bir yer arama çabası da gizlidir bu arayışta. malum süt ayarında sâleple karşılaşmak da mümkün olabiliyor ne yazık ki..

neyse, olsa da içsektir en âlâsından..
devamını gör...
sevmediğim için kendime çok kızmama sebep olan sıcak içecek.
öyle böyle değil. çok güzel bir keyfi kaçırdığımın farkındayım. ama içemiyorum, kendime içerliyorum.

bir diğeri içinse (bkz: boza)

of. çok kızıyorum kendime çok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar