sahte para

elden yapılan tüm alış verişte karşınıza çıkması muhtemel. bir ara - nerden geldiyse elime- 100 tl lik bir sahte parayı elden çıkarmak için tee pazara gitmiş zorla harcamıştım.
devamını gör...
ilk kez dün gördüm bi tanesini..100 tl'lik banknot yapmışlar..kuruyemiş işiyle uğraşan arkadaşım da işlerin yoğun olduğu bi esnada eline gelen 100 tl'nin sahte mi gerçek mi olduğuna dikkat etmeden kasaya atmış..sakinleştikten sonra farketmiş paranın sahteliğini..gördüğüm banknotu kim hazırlamış bilmiyorum ama bildiğin renkli fotokopi..bu kadar mı amatörce hazırlanır bu paralar..herifler baskıyı yaparken kağıdı kaydırmış kıyısı köşesi hep tırt..misal 100 tl'nin bi yüzünde bağdaş kurup oturmuş ney üfleyen adam figürü varmış,düne kadar farketmemiştim,zira orjinal paralarda bu ne tam net ne tam saklı,arada kalmış gelip giden bi görüntüsü var..benim elimdeki sahte parada bildiğin o adam atatürk'ten daha net gözüküyor..

özetle,kalpazan denen adamlar hep gözümde büyük kişilerdi,kolay değil o kadar güvenlik önlemi alınan paranın sahtesini üretip piyasaya sürmek ama dün gördüğümden sonra gözümde bittiler..kalpazanlar aslında büyük kişiler değil de halk dikkatsiz..
devamını gör...
sahte parayla ilgili nerdeyse tüm kurum ve kuruluşlarda uygulanan ve aslında bir suç unsuru teşkil eden yaptırım sahte paranın delinerek sahibine geri verilmesidir.
bankalar, vergi daireleri, ödeme merkezleri v.s. hemen her yerde sahte parayı alan veznedara parayı veren kişi şaşırarak parayı bir başkasından aldığını ifade eder ve veznedar vicdani bir tercihle parayı delerek ya da delmeden sahibine geri verir. bu yasal bir suçtur ve hapis cezasına varan yaptırımları vardır.
sahte parayla karşılaşan kişi parayı aldığı kişiye iade etmeden hemen tutanak tutup emniyet güçlerine haber vermelidir. parayı iade etmek sahte paranın mübadelesini sağlamak ve mübadelesine engel olmamaktan parayı iade eden kişiye de 1,5 yıldan başlayan hapis cezası yolu açılır.
ayrıca sahte parayı delerek iade etmek de bir suç delilinin karartılması ve ortadan kaldırılmasına mahal vermek olarak değerlendirilip yine yasal bir suç işlenmesi demektir.

özellikle bankalarda veznedarlar bunun eğitimini almış olmalarına rağmen müşterilerinin mağdur duruma düşmemesi ve hatırları için parayı iade ederek yasal suç işlerler. parayı karakola götüren kişi verdiği ifadede memurun ismini de verdiği taktirde veznedar "sahte paranın mübadelesini kasıtlı bir şekişde engellememek" suçundan dolayı ceza alabilir.
devamını gör...
yurdum esnafı pararın sahte olup olmadığını anlamak için müşterisinden aldığı parayı (bu genellikle 50 yada 100 tlde yapılır) önce iki ucundan tutup iki defa gerginleştirir sonra ışığa tutup bakar.
devamını gör...
genelde 1 tl olanlarda bolca olan.böyle bi yere gittiğimde bi şeyler alıp karşılığında 50-100-200 tl verdiğimde parayı inceliyorlar ya bi moralim bozuluyo bi kötüleniyom anlatamam.dolandırıcı gibi hissediyorum kendimi.özgüvenim falan yerle bir oluyor.
devamını gör...
grafiker bir arkadaşımın grafik çalışmasının çok zor yapıldığını söylediği nesne. bir parayı elinize alıp incelerseniz, yüzey baskıdan değil de çizgilerden oluştuğunu göreceksiniz.
devamını gör...
küçükken heves etmişim, babam da yazıcıdan para resmini çıktı almış, kesmişim falan ama tabi çakma olduğu bariz ortada. bi de nerden duyduysam aklımda sürekli bu parayla yakalanırsam hapse girerim korkusu var. kendi kendime diyorum aman evden çıkarmayayım bu paraları, polis falan yakalamasın. tabi dayanamadım çıktım ama nasıl korkuyorum. hatta bi tanesini de düşürüp kaybettim. hemen aklıma senaryolar hücum etti. yok efendim polisler parmak izimi alır da ordan beni bulup yakalar hapse atarlar bilmem ne... çocuk olmak çok zormuş ya.
devamını gör...
piyasada çok olan. fena kul hakkına sebep olan paradır. misal; üniversite 1de yazın kasiyerlik yaparken bir ... kişisi bana 100 lira verdi sahte, akşam kasanın hesabı yapılırken 100 lira açık çıktı haliyle 550 lira olan mayışımı 450 olarak almıştım.
devamını gör...
''insanların yaptığı sahte paralar kadar, paraların yaptığı sahte insanlar vardır. ''

(s.j.harrıs)

tanım: sanat eseridir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar