şair ve filozof

ilginç bir bağ var aralarında, mesela platon gençlik dönemlerinde şiir yazmış birisidir. ancak daha sonra şairlerden nefret etmiş, onları kuracağı devletin kapısından sokmaya bile gerek görmemiştir. hatta hayvan pisliği ile kovalamaktan falan bahsetmiştir.

ancak ilginç bir şekilde, aristoteles'in dünyasında çok da anılmazlar, onun için şair ve şiirin sanat olup olmadığını bilemiyoruz.

daha öncesinde, her ne kadar platon şairi sevmese de parmenides gibi kötü bir şairin idealar dünyasını kullanmaktan çekinmemiştir. antik yunandan sonra helenistik dönemin büyük düşünürleri şiiri kullanmaktan çekinmiyorlar, ancak skolastik düşüncenin olduğu dönemde, kilise babaları ve patristik dönemde şiir ve filozof yan yana anılmaktan çekinmemişlerdir. mesela ibni sina, ibni rüşt, alman şair göthe aynı zamanda felsefeyle ilgilenmiştir, nietzsche şiir yazmıştır, beste yapmıştır. son dönem filozofları ve şairleri de felsefeyle içli dışlı olmuşlardır. bu biraz da kant sonrası metafizik düşüncenin mistik bir hava almasıyla alakalı bir durum bunun uzun uza açılımı burası değil.

neyse böyle uzunca bir girişi niye yaptım. yaptım çünkü saydığım isimlerin hiç biri kadın değil. evet bu bir şeyi ortaya koyar felsefe ve şiir yani filozof ve şairlik sadece erkeklere has bir meziyettir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar