şaka maka iktidarın değişmesi gerektiği gerçeği

#siyaset 

hayli zamandır gündemi yakinen takip etmiyorum. nedir ne değildir pek bilmiyor, ilgilenmiyorum. lakin gidişatın iyi olmadığını hepimiz bakmasakta görebiliyoruz. keza iktidar dahil(!) biliyor olacak ki seçim öne alındı değil mi?

ben yönetim işinin iyi bir liderin arkasında toplanan kalifiye bir ekipten geçtiğine inanıyorum. hangisi daha önemli derseniz türk halkının gönlündeki lider profili başlığına göz atabilirsiniz. arkadaşın çıkarımları gayet yerinde. bizim geleneklerimizde öncelik liderindir. kadrosuz lider olur ama lidersiz kadro düşünülemez.

öte yandan kadrosuz lider nereye kadar yetebilir? pekala hepimiz gibi nefis taşıyan ve ismet sıfatı bulunmayan bu kişiler belirli vasıflar ve kararlılık ile hayli yol gidebilir. ancak bunun bünyede ve sağlıklı zihinde oluşturduğu tahribat rahatlıkla gözlemlenebilir. o veya bu sebeple yitirilen çalışkan ve idealist ekibin yerine gelen çıkarcı ve eyyamcı kişiler buz dağının görünmeyen kısmıdır aslında. esas oğlan yemeğin nasıl yenmesi gerektiğini öğretirken yemeği verecek olan bu ekiptir. ama yemek gelmeyecek olursa sesler lidere yükselir. muhatap meselesi...

mevcut iktidar zayıflayalı ve heyecanını yitireli birkaç dönem geçti ama yapılanların hatrına seçmenden fazlasıyla kredili. bu kredi ve itibar elbet tükenecek. sadece kişiden kişiye değişkenlik gösterecek. kalıcı olan fikirler olacak, onlarda zamanla paslanacak.

toparlamak gerekirse; bu coğrafyada yönetimin zor olduğunun bilincinde bir insanım. onun için yönetime karşı her zaman sabırlı olunmasından yanayım. ancak 15 yıl sabır kıstasımın dışında kalıyor, çizgiyi aşıyor. ana sebep olan alternatifsizlik ve görece istikrarın sarsılması endişesini bir kenara bırakıp yönetici kimliğini kaybeden bir kadroya destek vermeyeceğim. kimi destekleyeceğim ise bana kalsın. görüşlere saygılı her görüşe ise saygı duyarım.
devamını gör...
devletin planı bu yönde görünüyor. önümüzde sıcak savaş dönemi var.
bu dönem için ise tüm toplumu kucaklayan birkaç yıllık koalisyon iktidarı düşünülüyor gibi.

yani akşener, bahçeli, tayyib, diğerleri, hepsi devletin kendilerine biçtiği rolleri oynuyorlar.

devlet hazırlanıyor da millet savaşa ne kadar hazırlanıyor orası meçhul!
devamını gör...
yerine kimin geleceği tamamen muamma olan durum. tamam değişsin, değişsin de kim gelsin? yani başka parti yok, o zaman yine bunlar kalsın da demek istemiyorum. ki zaten ak partinin yıllarca iktidar olmasının temel nedeni muhalefet ve alternatif eksikliği değil mi? örneğin chp ve mhp'yi ele alalım. iki lider de partiyi zimmetlemiş, bloke etmiş. ne başarı gösterebiliyor ne de başarı gösterebilecek, sinerji oluşturabilecek adaylara müsaade ediyor. eee ne oluyor muhalefetteki iki parti direkt olarak devre dışı. hdp'nin türkiye genelinde böyle bir iktidar olma potansiyeli de, karşılığı da yok. müebbet muhalefet. ee öteki partiler zaten baraj altı kaldığı için kendilerini gösterebilme ve ifade etme şansları sıfır. şu seçim barajı kalksa, her kesim 1-2 milletvekili de olsa kendini mecliste ifade etme şansı bulsa belki siyasette bir kıpırdama olur. şu haliyle cidden ülkede lider sıkıntısı var.
devamını gör...
özellikle son 3-4 yıldır olması gereken zorunlu gerçek. ne bu iktidar 10 - 15 yıl önceki iktidar , ne tayyip 25 yıl önce belediye başkanı seçtiğimiz tayyip , ne de kadrolar o kadrolar. kişiler değişti , anlayışlar değişti , yapılanlar değişti ve artık değişmesi gereken iktidarın sahipleri.
o kadar makyaja reklama propagandaya rağmen kaç zamandır işler iyi gitmiyor ve bunu; görebilen bir çift gözü azıcık düşünebilen bir aklı olan herkes görüyor. amma velakin en önemli soru bunlar gidince yerine kim gelecek. yönetim zafiyeti 3-5 yıldır ayyuka çıkmasına rağmen hala yeni bir aktör çıkmadı alternatif olacak.
tayyibin karşısında hala kılıçdar ve bahçeli var ki ; kılıçdarın ve zihniyetinin iktidar olmak ve ülkeyi yönetmek gibi bi isteği ve becerisi yok muhalefette kalmaktan ve her şeye hayır demekten gayet memnunlar , bahçeli ölüm kalım savaşı verirken tayyibe yanaşmayı uygun gördüğü varlığının devamı için. selocan ve zihniyetinden de Allah korusun bu ülkeyi ; sol bile teslim oldu bunlara ama ülkenin teslim olması söz konusu değil çok şükür.
şimdi meral hanım çıktı sahneye ama hala ciddi şüpheler var hakkında ve henüz değil alternatif olacak barajı geçecek potansiyele eriştiği bile tartışma konusu.

özelde futbol ve genelde spor gibi 80 milyonluk ülkede başarılı bir sporcu çıkmadığı gibi yıllardır özal ve tayyip gibi yeni bir şeyler vaad edip toplumu arkasından sürükleyecek biri çıkmıyor. yeni birilerini bekliyoruz ve beklerken de mevcutların ülkeye daha az zarar vermesini temenni ediyoruz sadece.
devamını gör...
karşınızda alternatiflerini bakanlıkla satın alan bir iktidar var, bakanlığı elinin tersiyle itip satın alınamayacak kaç kişi var.
devamını gör...
değişim iyidir. her zaman halk kazanır. şöyle düşünelim. eğer ki her seçim döneminde halk farklı bir adayı seçse, hükümeti farklı partiler kursa , bir süre sonra bunu devam ettirmeye çalışmak için halkın istediğini,halkın çıkarını gözeten hükümetler ortaya çıkardı. halkı mutlu eden, iyi bir ortam sağlayan, refah seviyesini yükselten milletvekilleri başbakanlar cumhurbaşkanları olurdu. bu da hem türkiye cumhuriyeti hem de türkiye'de yaşayan halk için iyi olurdu.

belki kötü bir örnek ama aslında abd halkının sürekli yaptığı bir durumdur. bir dönem ve ya iki dönemden fazla cumhuriyetçi ve ya demokrat başkan kalmadı. adamlar bir tur daha demokratik partinin başa gelmemesi için cumhuriyetçi aday trump'ı seçtiler.
devamını gör...
evet, olması gereken ama alternatiflerin hiçbiri uygun görünmüyor. geçmişinde topluma travma yaşatmamış , güvenilir ve adil olacağını düşündüren kimse yok.
devamını gör...
bence iktidarın değişmeside bi yaraya merhem olmayacaktır. x y z parti veya yöneticilerinin bana kalırsa birbirinden zerre farkı yok. biri siyahı savunuyor öteki beyazı ayrım sadece bu noktada var halbuki zihniyetimiz tıpa tıp aynı bence. hal böyleyken bu ülkenin merhemi bence siyasi parti veya liderleri değil, siyaset üstü bir mücadeledir. oda huyumuz kurusun, yumurta kapıya dayanmadan yapabildiğimiz birşey değil. Allah yardımcımız olsun.
devamını gör...
değişmesi gerekiyor da kim gelecek kılıçdaoğlu mu onda bir kere liderlik vasfı yok. *

şaka maka öyle. yani diğer partiler şunu görmüyor: insanlar maceraya kalkışmak istemiyor bilinmeyen bir gelecekte yaşamaktansa bilinen kötüden biraz yukarıda yaşamayı insanlar tercih ediyor. o yüzden insanların şuna inandırılması gerek: iktidar değiştiğinde, bulunduğu durumdan daha kötü durumda olmayacak insanlar. buna inandırılırmaya çalışılmıyor. hatta daha kötüsü, direk akpartinin varlığını hedef alıyor. yargılanacaksınız da vesaire de vesaire. bu yüzden kimse değişim için oy kullanmak istemiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar