sakallı nurettin paşa

dindar kimliği ile bilinen türk komutanı. mareşal ibrahim paşa nın oğludur.

tarih kitaplarımızda fazla ismi geçmeyen, büyük taaruz da izmir in düşman işgalinden kurtulmasında önemli yararlılık gösteren, kurtuluş savaşının batı cephesi kumandanı.
devamını gör...
bursa da cumhuriyet halk fırkası muhalefetine rağmen vekil seçilmiş, chf seçimleri iptal ettirmiş gene seçilmiştir. eminim halkın tamamı tanısa çok severdi nurettin paşa yı ve o dönemde demokratik seçim olsa ismet paşayı en az 5 e katlardı.

tam ideal asker, hem dindar hem vatansever hem cesur.
devamını gör...
osmanlı ve türkiye cumhuriyetinin efsane generallerindendir.

1. dünya savaşında kut'ul ammare de ingilizlerin esir alınmasında büyük rol oynamıştır. bu zafer halil kut'un değil aslında sakallı nurettine aittir.
kurtuluş savaşında ise başkumandan meydan muharebesini gerçekleştiren 1. ordu komutanıdır. savaşı kazanan aslında kendisidir.

yalovada gazeteci ali kemali linç ettiren de gene bu paşadır.

şapka kanununa aykırı davrandığı için yönetim tarafından aforoz edilmiştir. 1932 de vefat etmiştir
devamını gör...
şeratçi tavır ve eğilimleri nedeniyle genç cumhuriyetin ilerici yönetim kadrosu tarafından dışlanmış ve kurtuluş savaşındaki rolü resmi tarih vasıtasıyla unutturulmuştur.

merhum sakallı nurettin paşa'nıni durduğu noktadan ilerlemeye başlayan genç cumhuriyet bugün o kadar ilerlemiştir ki, gözden kaybolmuştur.
devamını gör...
--- alıntı ---

12 eylül darbesi'nden sonra oluşturulan, atatürk araştırma merkezi tarafından tespit edilen, kurtuluş savaşı'nda mustafa kemal atatürk'ün silah arkadaşı arasında yer alan 50 kişiyle birlikte mezarı devlet mezarlığı'na taşınması kararı alındı. ayrıca nureddin paşa, ferik değil ama orgeneral (dört yıldızlı rütbe) olarak, ismet inönü ve fevzi çakmak'ı izleyen dördüncü kişi olarak gösterildi. ve bu kararlar genelkurmay tarafından kabul edildi fakat büyük tepki toplaması üzerine mezarının devlet mezarlığı'na taşınmasından vazgeçildi.

--- alıntı ---

kim nesine tepki göstermiş acaba? çocuktuk o zamanlar..
devamını gör...
mustafa armağan ve eşrafının yaptığı saçma propogandalar yüzünden ufak soğumalar yaşadığım kişi. kendisine adaletsizlik etmem, sebepsiz yere sevmemezlik etmeyeceğim lakin şu net bir şekilde bilinmeli ki: kut'ul ammarenin iki kahramanı vardır: birincisi mirliva halil kut paşa, ikincisi onun muzaffer ordusu! yedirtmeyiz!
devamını gör...
mustafa kemal'in kendisini sevmediğini nutuktan biliyoruz.
belki mustafa kemalin kendisine karşı bu soğukluğu daha önceden de vardır.
fakat nutukta yer alan aşırı tepkisini nurettin paşanın iki ara seçimde de chf'n adaylarını sandıkta tokatlamasına bağlıyorum. sandıktan çıkan bu sonucun chf önde gelenlerini ne denli rahatsız ettiği aşikar.
o dönemde bir yandan tcf konusunda endişe duyan chflileri hezimete uğratan adamdır nurettin paşa. daha sonra aleyhinde yapılan propagandanın sebebi de budur.
devamını gör...
mustafa kemal sevmemiştir. yöntemlerini iptidai bulmuştur falan fişmekan.

kut'ül amare'nin esas kahramanıdır. damat akrabası falan değildir. korkutup it gibi titrettiği anglo-saksonun haddi hesabı yoktur! korkutup ittt gibi, köpppppek gibi titrettiği döküntüler sadece anglo-sakson gavadından ibaret de değildir ha ! *

biz ise hayranı, modern tabirle fanboylarıyız!

zira bu coğrafyayı adam etmek için kullandığı yöntemler halen daha geçerli, halen daha gereklidir. mustafa kemal yanında melaiketullah kalır. klas monşer kalır.

ruhun şad, mekanın uçmağ olsun paşam.

Allah şahidimizdir: paşam, izindeyiz !

eknot: ağla !
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar