şakir eczacıbaşı

görünmeyen önderler kitabında bugün piyasada arzı-ı endam eden birçok kişi gibi lions ve rotary'lere ve de mason örgütlenmesine aitliği belgelerle veirlen kişi...güneri civaoğlu da var mesela bunların arasında.

edit:diyeceğini adam gibi ifade edemeyen blog delikanlıları bir kişiye bakarak topyekün bir görüş hakkında birşey ifade ederken üstelik pornografik bir şekilde ailesini de buna alet ederek ne demek istemektedirler acaba...o zaman akp şakşakçılığı yapma.haçan akp bu tüsiad'ların, bu baronların üzerine gidiyor ya size göre.onun için dediydim.

koçum sen kısa donluyken biz senin şakşakçılığını yaptığın kişilerle kolkolaydık.onların ümüğünü bildiğimiz gibi sizin temelinizden de haberimiz var.

(bkz: bu sanaydı)
devamını gör...
åžakir eczacıbaşı 1929 yılında izmir'de doğdu. robert kolej'deki öğreniminden sonra, londra üniversitesi'nde eczacılık okudu. yurda dönünce bir süre gazetecilik yapan åžakir eczaçıbası, vatan'in ünlü "sanat yaprağı"nın yayıncıları arasinda yer aldı.


eczacıbaşı ilaç kuruluşuna 1955'te katılan åžakir eczacıbası, 1956-1967 yılları arasında, bilim çevreleri kadar sanat ve kültür çevrelerinde de geniş yankılar uyandıran "tıpta yenilikler" dergisini yayımladı. ayrica, uluslararasi şenliklerde ödüller alan "eczacibaşı kültür filmleri" dizisini, 1960-1962 döneminde sabahattin eyüboğlu ve pierre biro ile birlikte hazırladi. bunlardan "renk duvarları", 1964 yılında avrupa konseyi'nin "kültür filmleri ödülü"nü kazandı.


åžakir eczacıbaşı, 1965'te türk sinematek derneği'nin kuruluşuna öncülük ettigi gibi, on yıl sureyle başkanlıgını yaptı.


iş yaşamında, 1970'li yıllarda eczaçıbaşı ilaç kuruluşu'nun genel müdürlüğüne gelen åžakir eczacıbaşı, 1980'de eczacıbası topluluğu icra kurulu baskanı, 1993'te ise eczacıbaşı holding yönetim kurulu başkanı oldu.


fotograf sanatıyla ilk kez 1960'larda ilgilenmeye başlayan åžakir eczacıbaşı, yapıtlarıyla yurt içinde ve dışında geniş ilgi çekerek, çağdaş fotograf sanatçıları arasında seçkin bir yer elde etti. türkiye'de 13, çesitli batı ülkelerinde 23 fotograf sergisi düzenleyen eczacıbaşı'nın, seçme fotograflarını içeren "anlar/moments" adlı yapıtı 1983'te, "türkiye renkleri" 1997'de, "kapılar pencereler" kitabı ise 2001'de yayımlandı.


åžakir eczacıbaşı, 1968'den bu yana, genç türk fotografçılarının yapıtlarının yer aldıgı "eczacıbaşı renkli fotograf yıllıkları"nı çıkardı; "türkiye: bir portre" ve "ıstanbul görüntüleri" adlarıyla, seçkin yazar ve fotograf sanatçılarının katıldıgı iki kitap hazırladı. bernard shaw'dan "gülen düşünceler", oscar wilde'dan "tutkular, acular, gülümseyen deyişler" adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı.


1996'da iş yaşamından ayrılan åžakir eczacıbaşı, fransa'nın "sanat ve edebiyat åžövalyesi nişanı" ve "t.c.devlet üstün hizmet madalyasıyla ödüllendirildi. åžakir eczacıbaşı, 1993'ten vefat edene kadar, istanbul'da uluslararası beş sanat festivalini düzenleyen "istanbul kültür ve sanat vakfı'nın yönetim kurulu başkanlığı'nı yaptı.


istanbul kültür ve sanat vakfı (iksv) yönetim kurulu başkanı, duayen işadamı 81 yaşındaki åžakir eczacıbaşı tedavi gördüğü istanbul amerikan hastanesi'nde 23 ocak 2010 cumartesi günü yaşamını yitirdi. åžakir eczacıbaşı'nın cenazesi, 26 ocak salı günü teşvikiye camisi'nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından zincirlikuyu mezarlığı'nda toprağa verildi.

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar