salçalı ekmek

ya nasıl yenir o mübarek bilmem ben.bazı çocukların elinde görürdüm zaman zaman.böyle ağzı yüzü kıpkırmızı olurdu çocukların yerken. merak ederdik tadı nasıl diye de büyükler "sakın ha bağarsaklarda parazit yapar" derlerdi.velhasıl o korku ile ağzıma koymamışımdır.ama tadının da güzel olduğunu sanmıyorum.
devamını gör...
üzerine tuz döküp lezzetlendiğini sanarak çocukların bıkmak usanmak bilmeden oynadığı mahalle aralarında hem oynayıp hem yediği değişik lezzet.
devamını gör...
öğrenci evlerinin sıkıntılı günlerde en güzel yemeğidir..
ilk kez karşıma geçip yediklerinde çok şaşırmıştım ama aç olunca nasıl da tatlı geliyor,tabi beraber yediğin insanlarla da alakalı bu durum...
devamını gör...
bir yandan top oynarken bir yandan elde taşınan mübarek ekmektir. tam lokmayı ağzınıza götürürken ummadık bir anda suratınıza isabet eden bir top yüzünüzü salçaya bulayıverir.
devamını gör...
üstüne döner yaprakları konup tereyağı döküldüğünde enfes bir lezzetin ortaya çıktığı yiyecektir.

sırf o lezzet için hiç üşenmeden 2,5 saat harcayıp o kadar yol tepiyorum, sırf merkezinde yiyeyim diye. **
devamını gör...
sokakta oynayan çocukların evde yemek yiyerek vakit kaybetmemesi için bire bir olan kült fast food da denebilir. gerçi bu fastfood'dan faydalıdır. inanmazsan inanma'nın memleketinde ekmeğin üstüne yoğurt sürülür ve yoğurdun üstüne salça sürülür. damak alıştı mı akşamları yemeden yatamazsınız. bana mazlumu getirin der gibi alışkanlık yapar...
devamını gör...
salçanın memleketi bursadır.varsa bursalı bir arkadaşınız hayatınızda tatmadığınız kadar lezzetli salça yeme şansına sahip olabilirsiniz.* daha öncesinde salçalı ekmek yemek gibi bir alışkanlığınız yoksa kulağınıza hoş gelmeyebilir salça yemek fikri.ama arkadaşınızın ısrarıyla birkere tadına baktınız mı artık vazgeçilmezleriniz arasına girecektir. aman sakın yemeklik salçalardan veya hazır salçalardan denemeye kalkmayın, pişman olursunuz. * * * *
devamını gör...
efendim, memleketimiz böyle naif ailelerimiz bakımından, rabbimize binlerce defa hamdüsena olsun ki, zengindir. böyle elinde salçayla öğle yemeğini yemiş olan bir çocuk düşün ki büyüyünce isveç'te felsefe okumuş olsun ya da paris'te felsefe ve edebiyat okumuş olsun. o günleri unutmuş mudur? eminim ki böyle yetişen bir çocuktan oluşan aydın kişilik, toplumuna, aile yapısına küfretmeyecektir. işte böyle de ulvidir bu ekmek.
devamını gör...
yapılışını öğrendiğim ilk yemek türüdür.
mahmut: -sen yemek yapabiliyor musun? ben bugün yumurta yapmayı öğrendim.
ben: -tabi biliyorum. hergün salcalı ekmek yapıyorum.*
devamını gör...
çocukluğun enfes kayıntısıdır.

komşu çocukları salçalı ekmek yiyişimizi tiksinerek seyrederlerdi. ulan salça yemeğe konur ekmeğin arasında salça olur mu! tarzında yaklaşırlardı olaya. onlar için bu durum ekmeğin arasına sıvı yağ koyup dişlemekten farksızdı. oysa salçalı ekmeği kuzu çevirme yer gibi yiyişimizin sırrı antep güneşinde esmerleşmiş biberin karşı konulmaz aromasıydı.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar