saldıran ayıya biber gazı sıkmak

günümüz insanının yabanileşmiş halinden bahsediyorsak eğer biber gazı iş görür.
lakin dağdaki zaten yaradılış gereği vahşi olan hayvancağızdan bahsediyorsak biber gazından çok daha fazlasına ihtiyacınız var!
devamını gör...
gereksizdir. o ayı çünkü. yapılması gereken tek şey çantadan biber gazı çıkarmak için vakit kaybetmeden tabanları yağlamaktır.
devamını gör...
gereksiz değildir. amerika gibi doğa yürüyüşlerinin yaygın bir hobi olduğu ve ayı saldırılarının sık yaşandığı memleketlerde sırf bu iş için yapılmış, gazını birkaç metreye püskürten biber gazları vardır. elbette günlük hayatta kullandığımız biber gazları çok kullanışlı olmasa da nihayetinde denize düşen yılana sarılır hesabı bir çözüm olarak görülebilir. ayıyla karşılaşılırsa yapılacak pek çok şey vardır, fakat tabanları yağlamak kesinlikle bunlardan biri değildir; çünkü bir ayı ortalama 55 km/s hızla koşabilir (aşağı yukarı köpek kadar) ve ağaca tırmanabilir. ayrıca ayı canlısı yırtıcı olduğu için kaçanı kovalamak türünden bir içgüdüsü de mevcuttur. durduk yerde kendinizi kovalatmayın.
devamını gör...
gözü dönmüş 500 kg luk kas yığını olan biçme makinesi bıçağı misali pençelere ve hayvanlar alemindeki en güçlü cenelerinden birine sahip bir hayvana biber gazi sıkarak kendini müdafaa etmek...bu durumda yapılacak en mantıklı hareket kendini ölümün samimi kucağına bırakmak ve ayı tarafından kıyma haline getirilmenin tadını çıkarmaktır.
devamını gör...
işe yarar mı bilmiyorum. köyde bahçenin üzerinde arılarım var. bunlar iki kez ayı saldırısına uğradı. ben de dedim lan ayı seni yaktım. geceleri tüfekle gittim bekledim ayıyı. lakin ayı vurmanın yasak olduğunu, 20000 tl cezası olduğunu söylediler. sonra babamın altı kauçuk bir iskarpini vardı. bunun tekini sakladım. babam bulamadı. ben de geceleyin köpeğin gelip götürmüş olacağını söyledim, o da inanır gibi oldu. sonra babama, tek kalan iskarpinin bir şeye yaramayacağını, altının bana lazım olduğunu söyledim. oda verdi. ayakkabının kauçuğundan kalın lastikler kestim ve sapan yaptım. sapanı gün boyu çeşitli hedeflerde denedim. 40 metre ileride yerde bir keklik hayvanı gördüm. nişan aldım ve lastiklere asıldım. taş kekliğin bir karış üzerinden geçtiği halde hayvandan tüyler savruldu ve düştü yere. koşup aldım elime kekliği, ölmüş zannettim. sonra baktım hayvan ayıldı. kekliği kesip kömbe yapmak istedik, fakat geri acıyıp saldık. 2 yıl boyunca ayıyı o sapanla ve rambo bıçağıyla bekledim; lakin ayı gelmedi. gelseydi ne olurdu diye de düşünmüyor değilim.
devamını gör...
ayılar da insanlaştılar. son zamanlarda insanlara da saldırmaya başladılar. ayı dediğimiz canlı, insana saldırmak şöyle dursun, kokusunu hissedince kaçardı. eğer ki yaralamaya kalkışılır ya da yavrusunu koruma içgüdüsü olursa durum değişir.
gerçek olan şu ; ormanlar eskiden ayıların yeriydi. sonra köylü geldi kovanlarını ormana kurunca ayı kovanlara saldırıp balı yiyince köylü de ayıyı vurmaya başladı. arılar, ağaçların kovuğuna yuva yaparken ayı da ordan balları alıp yerdi. köylü yerleşip kovanı kurunca düzen değişti. ayı kadar köylüye de hak vermek gerek, çiçeklerin ve ağacın bol olduğu ortamda kovanını kurmuş ve ekonomik çıkarını da ayı ile paylaşmak istemiyor. ama ayının mekanına yerleşip sonra da ayıyı vurunca işler fena yola giriyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar