şalgam suyu

çiğŸ köfte ve muhtelif kebap çeşŸitlerinin yanında buz gibi içilince süper giden, düşŸününce bile ağŸızda enteresan tatlar oluşŸturan enfes içecek. adana'da ki daha bir meşŸhurdur tabi.
devamını gör...
bol acılı enfes bir lezzet, hele de eminönünde balık ekmek yerken..
devamını gör...
üstüne baklava yemezsen akşama kadar ağzından çıkmayan ekşi tada sebep olan sıvı.
devamını gör...
adana`da içildiğinde asıl özelliği anlaşılabilecek içecektir.içine acılı turşu suyu da katarlar ki o zaman enfes olur.
devamını gör...
sanırım adana'da, tarsus'ta veya mersin'de bunun orjinalini tüketirken bardağının içine konulan şalgam havucuna dane denilmekteydi ve o haliyle daha bi güzeldi.
devamını gör...
akdeniz bölgesi ve çevre iller dışında pek bilinmeyen ya çok sevilen ya da nefret edilen adana menşeili içecek. bir rivayete göre yazın şalgam fıçılarının dibinde kurtlanma oluyormuş o nedenle bilmediğiniz yerlerden içilmemesi gerekiyormuş. bilen varsa düzeltsin.
devamını gör...
orijinali şalgam bitkisinin kendisinden ki pancar ile turp arası birşeydir, çakması kara havuçtan mayalandırılarak yapılan içecek. illa ki acılısı içilir, mideye-bağırsağa şahane gelir, bir de rakının kankisidir.
devamını gör...
adana mersin dışında şalgam suyu diye anılan aslında şalgam turşusu ve bu nedenle sadece şalgam diye anılması gereken içecek.
devamını gör...
bir arnavut arkadaş bende ki içi şalgam(adanada biz böyle deriz, şalgam suyu deyipte kendinizi cümle aleme güldürmeyin.) dolu bodiçi görünce, merakını celbetmiş olacak ki bir bardak doldurup içiverdi. içmesiyle tükürmesi bir oldu. eee, sen misin adanalının şalgamına göz diken. izinsiz alıp içersen böyle olur işte. tükürürken de kırık türkçesiyle şunları söylüyordu garibim: "tuzlu lan bu!" meğer ki vişne suyu niyetine içmiş. aramızda tatlı bir balkan milliyetçiliği yarışı olduğundan onu şöyle dedim: "ne sandın, biz osmanlının torunları böyle kan içeriz işte!".
devamını gör...
gribal enfeksiyonlara birebirdir. bağışıklık sistemini güçlendirir. kışın tüketilmesi özellikle tavsiye edilir. sakın ola "üstadlar bahsediyordu. dur şunu bir deneyeyim." demeyin. ramazan günü bütün gün susamaktan canınız çıkar. fazla tuzlu olmasından mütevellit su tüketme ihtiyacını ikiye katlar efendim. yamulmuyorsam geçmiş yıllarda çindeki bir kuş gribi vakası vesilesiyle çinliler adana'dan tonlarca şalgam ithal etmişlerdi de bizim ordaki şalgamcılar kısa süreli bir bayram havası yaşamışlardı.
devamını gör...
turpgiller familyasindan, toprak altinda siskin bir yumru yapan, topaç biçiminde etli ve tatli yumrusu iki yillik bir bitkidir. yapraklari parçali ve tüylü, çiçekleri saridir. yurdumuzda yuvarlak ve kökü basik olanlar makbuldür.
devamını gör...
her gün okul cikisinda yada teneffüslerde okulun duvarindan atlayarak, icmek icin siraya girdigimiz leziz icecek. bir nevi bagimlilik yapmisti, paramizi salgamcilara yatirirdik. yas ilerledikce icine dökülen aci sosu da artardi. kimileri icin erkeklik alameti sayilirdi bu. bi bardak salgam, yanina da salgam tursusu diyebilecegimiz uzun ince dilimlenmis havuclar... offf agzimin suyu akti bee !
kizlar duvardan atlayip da salgamciya gidemedikleri icin, duvarin üzerinden parayi uzatir, salgam isterdi. götürürken havuclarini asirdiginda sinirlenen kizlar salgami basina boca edebilirdi. hey gibi cocukluk günleri.
devamını gör...
şalgam bitkisinden yapılan adana'ya has bir içecek.genellikle kebap çeşitleriyle tüketilir.
devamını gör...
hayatımın büyük bölümünün geçtiği adanama has yaz kış iştahla içilecek yöresel bir içkidir...

her derde deva olduğu söyleniyor....

ama benim test edip onayladığım iki tespitim var faydası konusunda....

***ilk olarak abi epey acılı şalgam suyu üst solunum yollarını açarak nezle,grip,sinüzit gibi hastalıklarını ilaç kullanmadan geçiriyor...

***bir diğeri de mide ve ya bağırsak rahatsızlıkları olanlar için muhteşem bir müsil ilacı görevi görmektedir...ishal (amel) olmuşsan vgeyahut kabızlık varsa bir günde tertemiz bir mide bağırsak olması muhtemeldir...

http://www.sabah.com.tr/fot...
devamını gör...
adanadayken tadını bakmadığım için beni pişman eden içecek. geldim ankaraya bi bardak kaliteli şalgam suyuna ya da turşusunun suyuna hasret kaldım. doğanay falan da hikaye, hiç bir şeye benzemiyor tadı. en iyi kebapçılarda bile şalgam suyu deyince getiriyorlar doğanayı, sinir oluyorum.

antakyada da sokaklarda satılıyor, ama birşeye benzemiyor tadı.

siyah havucun mevsimi gelince kendim yapcam inşallah. osmaniyeli bir arkadaştan öğrendim nasıl yapılacağını. o zaman kana kana içebilirim inş.
devamını gör...
adana taraflarında yapılmışı meşhur olan içecek. yalnız sadece şalgam denir oralarda, suyu falan diye eklenmez. acısızı bile boğaz yakar, acılısını gup gup içen bünyelere şaşma sebebimdir bu vesileyle.

bir de eminönü'nde bir amca var, seyyar, turşu ve şalgam (suyu) görünümlü bir şey satıyor. görüntüye aldanmamak gerek tabii.
devamını gör...
oluşurken fermantasyona uğradığı ve az miktarda alkol barındırdığı söylenen içecek.
devamını gör...
nefistir. acılısı tercih sebebidir. deli gibi susatır. kimisi rakı ile tüketir. bir süre iyi gibi gelse de, rakı raconu gereği suya dönülür.
devamını gör...
nefsinize yenilip de sahurda icmeyin sakin ha!
en iyisimi ramazan ayinda eve hic almamak evet evet bu daha iyi.*
devamını gör...
akdenizde yanında şalgam havucuyla beraber servis edilir. ikisi de birbirinden güzeldir. tantuni ve kebap çeşitlerinin yanında on numara gider. bu tanımı yazan yazarın kendinden geçmesine sebep olur.
devamını gör...
doğanay şalgam suyu hikayedir.şalgam aleminde kral adanustur.kebap,dürüm tarzı yağlı yiyeceklerle ayrandan daha iyi gider.
devamını gör...
adanada kara havuçtan yapıldığından mıdır bilinmez sadece şalgam olarak zikredilir.

o ilk soğuk yudumda acı değil zannedersiniz, fakat şalgam midenize doğru yol alırken, boğazdan yükselen acı yavaş yavaş kulaklara ve buruna nüfuz eder ki şalgamı şalgam yapan işte o acı histir. şöyle bir oöehh dersiniz ikinci yudumu almaktan kendinizi alamazsınız.
devamını gör...
acılısının tadına diyecek yoktur, çiğköfte ile iyi gider. bunun yanı sıra vücuda da bir çok yararı varmış. misal;

. mide ve karaciğere iyi gelir,
. kemik ve dişleri kuvvetlendirir,
. egzama ve boğaz iltihabına iyi gelir,
. iştah açıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı,
. anne sütünü artırıcı özelliği var,

diyorlar, ben diyenlerin yalancısıyım efenim.

afiyet olsun.
devamını gör...
balık ekmekle harika bir ikili oluyorlar hele uskumru ise ekmeğin arasındaki yok böyle bir tat.
devamını gör...
1 litrelik koca şişede 30 kalori var. meyve suyu adındaki şekerli şeyde litrede 530 kalori var. mütemadiyen içiyorum.
devamını gör...
boğazı yakan o his beni rahatlatan şeydir. kalorisi yok denecek kadar az bir içecektir. çiğ köfte ve kebap türleriyle yenir ama ben her yemekle içiyorum. ramazanda eve alınmaması gereken bir içecektir. doğanay ve fersan en iyileridir. ama fersan boğazı daha çok yakıyor. en iyisi açık şalgamı satın almak.
devamını gör...
tadını kırmızı havuç rengini de şalgam verir, buna rağmen şalgam suyu olarak anılması ilginç.
devamını gör...
rengini oldukça iştah açıcı bulurken tadını pek beğenmediğim içecek
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar