şalgam suyu

çiğŸ köfte ve muhtelif kebap çeşŸitlerinin yanında buz gibi içilince süper giden, düşŸününce bile ağŸızda enteresan tatlar oluşŸturan enfes içecek. adana'da ki daha bir meşŸhurdur tabi.
devamını gör...
sanırım adana'da, tarsus'ta veya mersin'de bunun orjinalini tüketirken bardağının içine konulan şalgam havucuna dane denilmekteydi ve o haliyle daha bi güzeldi.
devamını gör...
akdeniz bölgesi ve çevre iller dışında pek bilinmeyen ya çok sevilen ya da nefret edilen adana menşeili içecek. bir rivayete göre yazın şalgam fıçılarının dibinde kurtlanma oluyormuş o nedenle bilmediğiniz yerlerden içilmemesi gerekiyormuş. bilen varsa düzeltsin.
devamını gör...
orijinali şalgam bitkisinin kendisinden ki pancar ile turp arası birşeydir, çakması kara havuçtan mayalandırılarak yapılan içecek. illa ki acılısı içilir, mideye-bağırsağa şahane gelir, bir de rakının kankisidir.
devamını gör...
bir arnavut arkadaş bende ki içi şalgam(adanada biz böyle deriz, şalgam suyu deyipte kendinizi cümle aleme güldürmeyin.) dolu bodiçi görünce, merakını celbetmiş olacak ki bir bardak doldurup içiverdi. içmesiyle tükürmesi bir oldu. eee, sen misin adanalının şalgamına göz diken. izinsiz alıp içersen böyle olur işte. tükürürken de kırık türkçesiyle şunları söylüyordu garibim: "tuzlu lan bu!" meğer ki vişne suyu niyetine içmiş. aramızda tatlı bir balkan milliyetçiliği yarışı olduğundan onu şöyle dedim: "ne sandın, biz osmanlının torunları böyle kan içeriz işte!".
devamını gör...
gribal enfeksiyonlara birebirdir. bağışıklık sistemini güçlendirir. kışın tüketilmesi özellikle tavsiye edilir. sakın ola "üstadlar bahsediyordu. dur şunu bir deneyeyim." demeyin. ramazan günü bütün gün susamaktan canınız çıkar. fazla tuzlu olmasından mütevellit su tüketme ihtiyacını ikiye katlar efendim. yamulmuyorsam geçmiş yıllarda çindeki bir kuş gribi vakası vesilesiyle çinliler adana'dan tonlarca şalgam ithal etmişlerdi de bizim ordaki şalgamcılar kısa süreli bir bayram havası yaşamışlardı.
devamını gör...
turpgiller familyasindan, toprak altinda siskin bir yumru yapan, topaç biçiminde etli ve tatli yumrusu iki yillik bir bitkidir. yapraklari parçali ve tüylü, çiçekleri saridir. yurdumuzda yuvarlak ve kökü basik olanlar makbuldür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar