samanyolu

dünyamızın da içinde bulunduğu galaksi.

samanyolu galaksisinde bizim güneşimiz gibi yaklaşık 250 milyar güneş vardır. bir de rakamla yazalım; 250.000.000.000 güneş. ve kainatta da şu ana kadar samanyolu galaksisi gibi tespit edilebilen 250 milyar galaksi vardır. yani kainatta her biri yaklaşık 250.000.000.000 güneş(yıldız barındıran yaklaşık 250.000.000.000 galaksi vardır..)

susalım ve biraz düşünelim..
devamını gör...
--- alıntı ---
"Eğer yıldızlar birbirlerine biraz daha yakın olsalar, astrofizik çok da farklı olmazdı. Yıldızlarda, nebulalarda ve diğer gök cisimlerinde süregiden temel fiziksel işlemlerde hiçbir değişim gerçekleşmezdi. Uzak bir noktadan bakıldığında, galaksimizin görünüşü de şimdikiyle aynı olurdu. Tek fark, gece çimler üzerine uzanıp da izlediğim gökyüzünde çok daha fazla sayıda yıldız bulunması olurdu.

ama pardon, evet; bir fark daha olurdu: Bu manzarayı seyredecek olan "ben" olmazdım... Uzaydaki bu devasa boşluk, bizim varlığımızın bir ön şartıdır."

(George Greenstein, The Symbiotic Universe)
--- alıntı ---
devamını gör...
flütle çalmayı öğrendiğim ilk şarkıdır. dinlerken insanın kafasını bir sağa bir sola sallayarak ritim tutmasını sağlayan bir melodisi vardır.sen kalbimin mehtabısın güneşisin
sen ruhumun vazgeçilmez bir eşisin
bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

ruhum senin kalbim senin ömrüm senin
yıllar geçse ölmeyecek bende sevgin
bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek

uzaklara kaçıversek seninle biz
birgün elbet göze gelir bu sevgimiz
bir şarkısın sen ömür boyu sürecek
dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek
devamını gör...
şu anda tekrar dizi olarak çekilmiş ve özcan deniz kekosu da başrolde oynatılmış, yaprak dökümü ve aşkı memnu gibi bunun da içine edecekler kanaatimce.
devamını gör...
ben kerime nadir'in kitabını okumadım ama her okunan roman sevildi diye oradaki hikaye güzel diye böye atlanıp dizi çekilmesi cidden problem olmaya başladı. her romanda dizi çekecek kadar uzun uzadıya hikaye olmaz ki ilk önce bunu anlamalılar. olmaz bu dizi. yalnız ilk bölümü izlerken özcan deniz'i fark ederek halide edip adıvar'ın kalp ağrısı romanını çekseymişlerde özcan hasan olsaymış dedim. okuyanlar varsa eminim benim gibi yakıştıracaktır. bundan sonra tavsiyemizdir ona.
devamını gör...
1959 yapımı, siyah beyaz türk filmi. yönetmen nevzat pesen, oyuncular kenan pars, belgin doruk, göksel arsoy, suna pekuysal, şaziye moral, esen görkmen, mualla sürer, mahmure handan, eyüp sabri, memduh alpar, hakkı kıvanç.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar