samara

samara, bağdat'a yakın, diclenehri kıyılarında bir abbasi şehri. 836 yılında halife mu'tasım tarafından abbasi hizmetindeki türk birlikleri için "ordugah şehri" olarak kurulmuştur.

samara cami, diğer bir adıyla da mütevekkiliye camii, islam dünyasının en büyük camilerinden biridir. 150.000 kişinin bir arada ibadet edebileceği kadar büyük bir cami.. basit mimarisi, ilk islam cami planının anıtsal ölçüler içinde tekrarından ibarettir.tuğla ve kerpiçten inşa edilen caminin çok da ilginç bir minaresi vardır. kare tabana oturan dev boyutlu bu anıtsal minareye geniş bir rampa ile çıkılır. bu minare formu, yine samara da ebu dulaf camii'nde tekrarlanmış ve bir daha kullanılmamıştır.
devamını gör...
hastası olduğum film karakteri. o öne dökülmüş saçları ile ne kadar manyak duruyor,süper ötesi. eski kız arkadaşıma demiştim saçlarını bu model yapta hayatımız şenlensin, cevabı ağır olmuştu,

+s.... git. demişti. (evet onunda ağzı benim gibi bozuktu. çivi çiviyi söker hesabı)*

devamını gör...
televizyondan çıktığı sahne bir çoğumuzun ödünü koparmaya yetmiştir. filmi ilk izlediğimde suratına bakamamıştım resmen ki ben kolay kolay korkmam. gerçi şimdi vız gelir trıs gider. * kadın ne yaptıysa yaranamadı ya bu uyuz kıza ona yanıyorum. sanki sana analık yapmak zorunda! töbe töbe...
devamını gör...
kuzenimin uyur gezer halini anlatmak için kendisinin taklidini yapıyorum. ancak onun adı benim için annabelle. sonrasında benzettiğim kuzenim 'samara o' diye düzeltiyor. ardından 'tamam samarra'dan aklıma gelecek bir dahakine.' diyorum ama bilin bakalım sonra ne oluyor? evet annabelle.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar