samiye cahid morkaya

1922 yılında ehliyet alan ilk türk kadını , ilk kadın otomobil yarışçısı ve ralli şampiyonu.
bir şeyh kızı ve asıl mesleği müzik öğretmenliği olup , kemençe çalan bir müzisyendir.

1930 'da yarışlara girmeye başlıyor. 1932'de ilk şampiyonluğunu; istanbul’da bulunan istinye köprüsü ile zincirlikuyu arasındaki 9.5 kilometrelik parkurda düzenlenen rallide kazandı.
yarışmacının bir kadın olması sebebiyle sonuçlara itiraz edildi ve konu mahkemeye taşındı. bu itirazlar, hakimin verdiği “bir kadın da otomobil yarışlarına katılabilir, birinci gelebilir" kararıyla son buldu ve samiye cahid morkaya’nın birinciliği resmiyet kazandı.
1934'de kötü bir kaza geçirerek yarışları bıraktı ancak 1972 yılında vefat edene kadar otomobil sporları ile ilgilenmeye devam etti.

haber detay
devamını gör...
türkiye'nin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonudur ve kemençe öğretmenidir. ibrahim şuaddedin efendi'nin en küçük kızıdır.

--- alıntı ---

samiye hanım, 1897 yılında istanbul silivrikapı’da dünyaya gözlerini açtı.ilköğretimini alman mektebi'nde tamamladıktan sonra müziğe olan ilgisinin önüne geçemeyerek kemençe eğitimi almaya başladı. bu merakını daha da ileriye getiren samiye hanım, kemençe öğretmeni olarak hayatını kazandı.

cumhuriyet tarihinin ilk kadın şöförü

ancak samiye hanım’ın içinde daha farklı meraklar ve heyecanlar vardı. araba kullanmayı öğrenmek istiyordu. fakat bir sorun vardı, yaşadığı dönemde araba kullanan bir tek kadın bile yoktu. ama samiye hanım, cesur adımlarla ilerledi ve bir ehliyet sahibi olabilmek için pangaltı amerika garajına başvuru yaptı. yapılan sınavın ardından ehliyetine kavuşarak cumhuriyet tarihi'nin ehliyet alan ilk kadını oldu.

--- alıntı ---

devamı için buradan.
devamını gör...
türkiye'nin ilk kadın araba yarışçısı.

--- alıntı ---

ilk araba istanbul sokaklarına düştüğü anda ehliyet almayı aklına koyan sâmiye cahid hanım, 1930’dan itibaren yarışların tek kadın sürücüsü olarak öncülük hareketine başladı. kazalar, tepkiler ve mahkemelere rağmen ellerini vefatı olan 1972 yılına kadar direksiyondan asla çekmedi.

--- alıntı ---

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar