san sebastian cheesecake

#özgürler 

bu aralar youtube da boy boy tarifleri gezinen, ispanya da meşhur olan tatlıymış. tadı da çok güzelmiş gerçi ben diyenlerin yalancısıyım. üst tarafı fırında sütlaca benziyor.

devamını gör...
yumurta, krema, krem peyniri, un, şeker ve tereyağından oluşuyormuş. özelliği böyle yanık olmasaymış.

san sebastian diye birinin tatlı yapmaya çalışıp ortaya kül gibi bir şey çıkınca bunu tatlı diye yutturduğunu düşünüyorum.

bu ne bu tatlı mı? misafirlikte önüme sunsalar yanmış derdim... yine derim. çünkü yanmış.
devamını gör...
dışı hafifçe yanmış, içi oldukça yumuşak tabansız cheesecake. neden bu kadar ünlü? belirsiz. son yıllarda yükselen sunum çılgınlığı trendine de epey zıt. pek şekilsiz. limonlu cheesecake varken şöyle omurgalı, tabanlı, üstünde gerçek limondan ve nişastadan yapılan sosuyla, san sebastian tercih etmek de ne bileyim?
devamını gör...
nisan ayından beri, lokma ile patlayan komiklikler esnasında aniden popüler olan ve herkesçe mutlaka ünlenmiş bir yerde yenilen; içi cheseecakeden hallice biraz daha sıvılaştırılmış olan bir pasta türü.
devamını gör...
ya bi kere her şeyden önce san sebastian dediğiniz adam milattan önce 300'lü yıllarda yaşamış hristiyan bi papaz. bu adamın islama karşı verdiği büyük çaba sonucu adını onurlandırmak için bu tatlıya adı verilmiş. sadece bu bile bu tatlının yenmemesi için yeterli sebeptir.

tanım: noel kutlayanların seveceği tatlı.
devamını gör...
daha dün ismi lazım değil sevdalinka, a.o, füru ve ben bir ufak maksat toplanma, bahane bu tatlı olsun deyip mini bir görüşme planladık. masalarımızda ki çiçekleri yemiyoruz hep. lahmacunda bir yere kadar. ben zaten gibi olmayan tatlıları pek severim. tam benlik.

dip not: ayzıt hatun o sabah aniden hastalanıp bize katılmalısın. *
devamını gör...
cheesecakein altındaki yağlı, bisküvili katman olmadığından, içi iyice ortalara gidildiğinde akışkanlığını kaybetmemiş ve altı üstü hafif yanık olduğundan ve bugünlerde merak salıp defaatle yapmayı denediğim yeni merakım olduğundan, sunmaktan çok zevk aldığım güzel görünüşlü tatlı... yemeyi seviyor muyum? hayır... ben hala annem usulü muhallebili elmaya ya da en hasından bir tavuk göğsü kazandibine bayılıyorum...
devamını gör...
popüler olması, popüler kültüre ait olduğunu göstermez. bask bölgesinde "yanık-yanmış* cheesecake" adıyla uzun yıllardır yapılmaktadır. fiyatı dışarıda pahalı olabilir ama evde de yapsanız oldukça pahalıyla gelmektedir. evde, hakkını vererek yapılan bir san sebastian cheesecake'in maliyeti ortalama 70 tl civarındadır. malzeme kalitesine göre daha da artabilir veya düşebilir.

not: tatlıya bu adı veren ali açıkgül'dür. tatlı bask bölgesinde "burnt cheescake" adıyla bilinmektedir. yani o papazın* adını yaşatmak isteyen biri varsa büyük ihtimalle ünlü şef Ali Açıkgül'dür. Bu arada tatlıya kin duyan birini* de ilk kez görüyorum.
devamını gör...
dükkanına pek kimsenin uğramadığı, sineklerle cilveleşen ilhan abinin, dükkanın adını madame coco yapınca paraya para dememesi mevzuu burada da var.

bildiğin yanık muhallebi, normalde çöpe atacağı şey. nizamettin çizkeyk olsaydı adı kimse yüzüne bakmazdı.
devamını gör...
geçen hafta yapılışı ile ilgili onlarca video izleyip kendimce ideal tarifi buldum. bazı insanlar onlarca defa denemişler, başarısızlık hikayeleri insana daha çok şey katıyor.

eve gelecek ilk misafir grubunu denek olarak kullanacağım. tadı güzel olmaz ise onların problemi. * misafir umduğunu değil bulduğunu yer sonuçta.
devamını gör...
eline bi oklava alıp da baklava hamuru açamayan hanım kızlarımızın evde yapmak için onlarca video izledikleri gavur tatlısı.
yerli ve milli değerlerimiz böyle böyle ölüyor. son fıstıklı baklava yendiğinde beyaz adam san sebastianın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.
devamını gör...
fransa'da yaşayan, siyonizmi benimsemiş fransız asıllı romancı / yazar. şaka bir yana da bizim baklavalarımızın, şöbiyetimizin, şekerparemizin bir sebastian kadar hürmeti yok mu?
devamını gör...
gerçek anlamda şişirilmiş bir balondur!

vay arkadaş ne kekmiş ya! bir dönem mozaik pasta furyası vardı, sonra browni peydah oldu, ardından magnolia yumurtladılar ve şimdi de bu...

hepsi bir yana da o magnolia olayına feci ayar oluyorum. ulan adam bildiğin muhallebiyi layer layer kavanozlayıp sana dünyanın parasına kitliyor! anan bacın yapsa yüzüne bakmaz, gülmek için ağzını kullanmazsın ama duvara bisiklet asan kıytırık mekanlarda dünyanın parasını kavanozda muhallebiye bayılırsın ya ben de bunun matematiğini anlamıyorum... durumun benim diskalkuli olmamla alakası yok, cidden saçma.
devamını gör...
geçen gün yaptığım, benim bile kendisinden daha tatlı olduğum tatlı*. ya ben zaten tarif kısmında malzemelerde işkillenmiştim* tatlıya peynir konur mu Allah aşkına ya? tadı nasıl meymenetsiz bir şey oldu yemeyenler ve yemeyecek olanlar için özeti: şerbetsiz yoğurt tatlısının arasına minzi peynir-evet süt minzisi ama-koymuşsun gibi. Bu kadar mide bulandıran ve yavan bir tatlı daha yememiştim daha önce. üzerine reçel mi koymadım yok daha da beter oldu. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar