sanat kim içindir sorunsalı

eski bir tartışma konusu. sanat için olduğunu iddia edenler havvas (elit) tabakadan sayılıyorken toplum için olduğunu iddia edenlerse halkçı sayılıyor. sanat hak için olsa daha iyi olmaz mıydı? ya da sanat, bir kaygıya düşmeden sırf güzelliği amaç edinse, daha iyi olmaz mıydı?
devamını gör...
aslında sanat hem halk içindir, hem sanat içindir. ikisi de gereklidir.

bu 20.000 liralık bir araba yapmakla, 4 milyonluk araba yapma arasındaki fark gibidir.

yada sokak futbolunun varlığı gibi, futbol topuyla yapılan bu sanatın futbol oyununda bir karşılığı yoktur. yada yeterince yoktur diyelim.


devamını gör...
bence en güzel tanımı rus dehası filozof yönetmen tarkovski yapar...

sanatçı diğer insanları ölüme hazırlayandır...

sanat toplum için olmalı zaten değil mi kanımca sanatçı dünya bahçesini daha güzel hale getirmeye çalışan bahçivandır...
devamını gör...
saçma olduğunu düşündüğüm bir soru. 11.sınıfta edebiyatta genel olarak halk için sanat için sanat anlayışlarını işlerken bir kız sormuştu.
- hocam sizce sanat sanat için yoksa toplum(halk) için mi? diye
çok beğendiğim bir öğretmen olmasına karşın hiç güzel bir yanıt veremedi.
o yüzden yeri gelmişken ben vereyim
asıl olay sanatın o dönemde nerede gerekli olduğudur. eğer namık kemal şimdi yaşasaydı tıpkı ismet özel gibi şiirler yazacaktı, belki de yazmayacaktı bile çünkü namık kemal devrinde sanat toplum için olması gerekiyordu. zaten sanatın ilk başlangıç aşaması sanat için sanat anlayışıdır. yani sanatın doğumu da insanın kendini ve tanımlanamayan sanat kelimesinin büyük bir çerçevede hem kendisini, hemde toplumun tarafsız tanımını elde bulundurmasıydı. ancak sonradan politik tavırla roman, şiir vs yapmaya çalışan bir takım yazarların yaptığı işlere toplum için sanat desek bile toplumu anlatmanın da kişisel bir durum olduğunu düşünürsek, kendisi için yaptığı sanat gibi olur ve sanat sanat için olur. böyle bir soru dediğim gibi saçma. ismet özel toplum için mi sanat için mi yazıyor ? bu sorunun sorulacağı belli dönemler vardır belli yazarları vardır her edebiyat yazarı için geçerli değildir. sonra gidip ben sanat sanat için falan öyle seviyorum falan demeyin.
devamını gör...
sanat haz içindir.
sanat insanın insan olduğunu hatırlamasıdır.
insan yaratamaz, yaratamadığı için hayatı güzelleştirmek ve farklılaştırmak adına sanat yapar.
sanat ise insana haz verir.
haz alınmıyorsa ortada sanat yok demektir.
devamını gör...
saçma sapan bir sorudur. hiçbir sanatçının böyle bir soru üzerine kafa yorduğu da yoktur. sanatçı kendi yüksek hakikatlerini ifade eder, onun içinden taşar.
bir müslüman içinse her şey Allah için olduğundan, sanat da Allah içindir.
devamını gör...
kuzey kore sanatçısına ezberletilen motto. adam resmen yeni bir öğreti oluşturuyor, nasıl giyineceğinizden ne yiyeceğinize kadar takdire şayan bence.
devamını gör...
bunu icazet aldığım (yazar burada hem ebru yaptığını, hem de icazeti olduğunu söyleyerek kibirlendi) ebru hocama sorduğumda, gülerek "evlat, sanat yemek içindir. sanat evdeki çocuklarımın aç kalmaması içindir. aş da para ile olduğuna göre sanat para içindir" demişti. ölmeseydi, güzel adamdı vesselam.
devamını gör...
19 yy'da avrupa'da romantikler sanatı özerkleştirmeye çalışıp önceleri ihdas edilen sanatın işlevselliğini yıkmaya çalışırken bizim güzide coğrafyamızdaki pıtraklı ruhların bundan beri kalması mümkün değildi elbette.*

sanat sanat içindir deyip temelsiz bir estetik ya da sanat toplum içindir deyip eğitim aracı olarak kullanılma cepheleri kıyasıya mücadele etti.

bugün gelinen noktada hala sanat kim içindir sorusuna cevap verilemediği gibi sayısal okuyup tm bölümleri tercih edenler yüzünden kombinasyon kümesi genişletildi:

Allah için sanat
para için sanat
komünizm için sanat
anam için sanat
.
.
.
ila ahir

e nedir, nedir? sanat fuzulidir, sanatçının tekamülünün izdüşümüdür. kimseye bir şey anlatma derdine düşmemeli. sanatçı kendisi için yapmalı sanatı. zaten insan ne yaparsa kendisi için yapmaz mı?
devamını gör...
sanat, kişinin kendisinde zuhur eden manayı ifade ediş biçimidir. dolayısıyla sanat hiçbir şey içindir. yalnızca bir ifade biçimi, bir ifade arzusudur.
devamını gör...
kişilere, kişilerin mesleki ahlakına hatta kendilerine duydukları saygıya göre göreceli cevap verilecek bir sorudur. mesela bana göre tavuk yumurtadan çıkar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar