sandık

içine çeşitli şeyler konulan, tahtadan yapılmış, kapaklı ev eşyası. özellikle gelin olacak kızların çeyizlerini koydukları küçük dolap.
devamını gör...
müslüm gürses'in neden döneminin diğer sanatçılarından farklı olduğunu, neden sıradan bir arabesk sanatçısı olarak nitelendirilemeyeceğini ispat eden harika albüm. daha önce sensiz olmaz'ı, paramparça'yı, olmadı yar'ı söylediğinde bunların geçici denemeler, marjinal işler olduğunu düşünenler bu albümü görünce bazı şeyleri yeniden değerlendirmek zorunda kaldılar. en başta da türk pop müziği diye bildiğimiz şeyin aslında arabeskin bir çeşidi olduğunu anlamış olduk. kendini üst, sofistike, elit vs. diye pazarlayan popçular, rockçılar, cazcılar şöyle bir yerlerine oturdular.

iyi şarkının arkasında bestenin, sözlerin, düzenlemenin, sesin ötesinde adam gibi bir icra olması gerektiğini gördük böylece. şarkıları ruhuyla söyleyen bir adamın, sıradan görünenleri bile nasıl şaheser haline getirdiğini. ve tabii iyi icra dediğimiz şeyin de, biraz yetenekle, biraz tecrübeyle, ama daha ziyade hissiyatla alakalı bir şey olduğunu.

müslüm baba'da olup da diğerlerinde olmayan şey de tam olarak budur.
devamını gör...
orda öylece yanıbaşınızda açılmamış halde duran, anahtarı da sizde bulunmayan ahşap bir tür saklama alanı. içinde ne olduğunu bilirsiniz ama kimin açacağını bilemezsiniz. gün gelir, bir anahtar o kilide uyar. sonra sakladığınızı unuttuğunuz şeyleri de farkedersiniz. ve sandığın dipsiz olduğunu da.
devamını gör...
bazen sadece sandıktır. anahtarın yeri bellidir. içinde el emeği göz nuru işlemeler vardır. kendinizin açacağını bilirsiniz ama ertelersiniz hep. gün gelir, içindeki güzelim işlemelerden biri lazım olur ama gelin görün ki o anahtar ortada yoktur. sonra içinde sakladığınız her şeyin ne kadar da değerli olduğunu fark edersiniz. ve sandığın tipsiz olduğunu da.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar