şanlıurfa

#özgürler 

tozuna topragına kurban olunası güzel şehir. bir dogum , bir umut, bir yaşama sevinci, güzel bir kıza vurulmayı bu urfada yaşamak , annenin elini urfa havasını teneffüs ederek öpmek. tılfındır tepesine kız arkadaşınla çıkıp memleketi onun ayaklarının altına sermek.sonra sarılarak bu memlekete bakarak seni seviyorum demek. bu güzel anları ve duyguları bize yaşattıgın için sana teşekürler ey güzel memleket.
devamını gör...
merhum nakşibendi âlimi süleyman çelebi hazretlerinin ruhu şad olsun.allah dostlarını test etmek gibi bir görgüsüzlüğe tevessül edip,efendim insanlık tarihinin yaşı ne olsa gerek diye sorduğumda,mütebessim çehresinde zerre mimik değişmeden ve saniye düşünmeden 12bin yıl kadar diye cevap vermişti.bense o dünyasını değiştirdikten yıllar sonra gazetede bu habere denk geldiğimde donmuş;kalmıştım.hangi haber mi?okuyun;bakalım...
1994 yılından beri åžanlıurfa'da kazılar yapan alman arkeolog profesör klaus schmidt'in buluşları, bilinen insanlık tarihini değiştirecek cinsten...
åžanlıurfa'da alman arkeolog klaus schmidt, ilk tapınağın da yer aldığı åžanlıurfa göbekli tepe'nin insanlık tarihini değiştirdiği söyledi.
15 yıldır süren kazıların sonuçlarını açıklayan alman arkeolog klaus schmidt, ilk tapınağın da yer aldığı åžanlıurfa göbekli tepe'nin insanlık tarihini değiştirdiğini söyledi. schmidt, insanoğlunun 11 bin 500 yıl önce ilk tarımı burada yaptığını açıkladı... 1994 yılından beri åžanlıurfa'daki göbekli tepe'de kazılar yapan alman arkeolog klaus schmidt, 15 yıllık çalışmasının sonuçlarını açıkladı. 11 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılar buranın yerleşik hayata geçişin ilk merkezi olduğunu gösteriyor. tarihte ilk tarım faaliyeti de burada başladı. son birkaç yıl içerisinde yabancı basının ilgi odağı olan ve tarihteki ilk tapınağın izlerinin bulunduğu åžanlıurfa'nın göbekli tepe bölgesi, bir kez daha tarihçileri şaşkınlık içinde bıraktı.15 yıldan bu yana göbekli tepe'deki kazılara başkanlık eden alman arkeoloji profesörü klaus schmidt'e göre göbekli tepe tarih kitaplarını değiştirecek kadar önemli bir buluş. bundan 11 bin 500 yıl önce tarihin ilk tapınağı olarak inşa edilen göbekli tepe, şimdiye kadar bilinen en eski yapılardan bile en az 5000 yıl daha eski. stonehenge ve piramitler onun yanında yeni kalıyor.
burada çalışmalar yürüten alman ve türk arkeologlara göre göbekli tepe tarihte yaşanan ilk ve en önemli sosyal devrimin kanıtı. burası göçebe yaşayan avcı toplumların ilk kez yerleşik hayata geçip tarım yapmaya başladıkları yer. dna testleri de göbekli tepe'nin hemen yakınlarında nevali cori bölgesinde ilk kez m.ö. 9000 yılına ait buğday tohumlarının kanıtlarını buldu. bu gelişmeler üzerine dünyaca ünlü harvard üniversitesi, göbekli tepe'yi incelemek üzere åžanlıurfa'ya bir ekip gönderdi. buranın insanların yerleşik hayata geçisi, hayvanların evcilleştirmesi, tarım ve dini ayinler konusunda tarih kitaplarını değiştirebilecek bilgileri gün yüzüne çıkarması bekleniyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar