şanlıurfa

güneydoğu anadolu bölgemizin güzide ilidir.gapın başkenti tarihi güzelliklerinin yanında peygamberler şehri olarak da bilinir.
devamını gör...
tozuna topragına kurban olunası güzel şehir. bir dogum , bir umut, bir yaşama sevinci, güzel bir kıza vurulmayı bu urfada yaşamak , annenin elini urfa havasını teneffüs ederek öpmek. tılfındır tepesine kız arkadaşınla çıkıp memleketi onun ayaklarının altına sermek.sonra sarılarak bu memlekete bakarak seni seviyorum demek. bu güzel anları ve duyguları bize yaşattıgın için sana teşekürler ey güzel memleket.
devamını gör...
merhum nakşibendi âlimi süleyman çelebi hazretlerinin ruhu şad olsun.allah dostlarını test etmek gibi bir görgüsüzlüğe tevessül edip,efendim insanlık tarihinin yaşı ne olsa gerek diye sorduğumda,mütebessim çehresinde zerre mimik değişmeden ve saniye düşünmeden 12bin yıl kadar diye cevap vermişti.bense o dünyasını değiştirdikten yıllar sonra gazetede bu habere denk geldiğimde donmuş;kalmıştım.hangi haber mi?okuyun;bakalım...
1994 yılından beri åžanlıurfa'da kazılar yapan alman arkeolog profesör klaus schmidt'in buluşları, bilinen insanlık tarihini değiştirecek cinsten...
åžanlıurfa'da alman arkeolog klaus schmidt, ilk tapınağın da yer aldığı åžanlıurfa göbekli tepe'nin insanlık tarihini değiştirdiği söyledi.
15 yıldır süren kazıların sonuçlarını açıklayan alman arkeolog klaus schmidt, ilk tapınağın da yer aldığı åžanlıurfa göbekli tepe'nin insanlık tarihini değiştirdiğini söyledi. schmidt, insanoğlunun 11 bin 500 yıl önce ilk tarımı burada yaptığını açıkladı... 1994 yılından beri åžanlıurfa'daki göbekli tepe'de kazılar yapan alman arkeolog klaus schmidt, 15 yıllık çalışmasının sonuçlarını açıkladı. 11 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılar buranın yerleşik hayata geçişin ilk merkezi olduğunu gösteriyor. tarihte ilk tarım faaliyeti de burada başladı. son birkaç yıl içerisinde yabancı basının ilgi odağı olan ve tarihteki ilk tapınağın izlerinin bulunduğu åžanlıurfa'nın göbekli tepe bölgesi, bir kez daha tarihçileri şaşkınlık içinde bıraktı.15 yıldan bu yana göbekli tepe'deki kazılara başkanlık eden alman arkeoloji profesörü klaus schmidt'e göre göbekli tepe tarih kitaplarını değiştirecek kadar önemli bir buluş. bundan 11 bin 500 yıl önce tarihin ilk tapınağı olarak inşa edilen göbekli tepe, şimdiye kadar bilinen en eski yapılardan bile en az 5000 yıl daha eski. stonehenge ve piramitler onun yanında yeni kalıyor.
burada çalışmalar yürüten alman ve türk arkeologlara göre göbekli tepe tarihte yaşanan ilk ve en önemli sosyal devrimin kanıtı. burası göçebe yaşayan avcı toplumların ilk kez yerleşik hayata geçip tarım yapmaya başladıkları yer. dna testleri de göbekli tepe'nin hemen yakınlarında nevali cori bölgesinde ilk kez m.ö. 9000 yılına ait buğday tohumlarının kanıtlarını buldu. bu gelişmeler üzerine dünyaca ünlü harvard üniversitesi, göbekli tepe'yi incelemek üzere åžanlıurfa'ya bir ekip gönderdi. buranın insanların yerleşik hayata geçisi, hayvanların evcilleştirmesi, tarım ve dini ayinler konusunda tarih kitaplarını değiştirebilecek bilgileri gün yüzüne çıkarması bekleniyor.
devamını gör...
sıra gecesi, çiköfte gibi kelimelerle çağrışım oynanan "şanlı" şehrimiz.
devamını gör...
havasının da toprağının da insanalarına sirayet ettmiş olduğu şehir.

fotoğraf çekme aşkıyla yanan bendeniz ve arkadaşlarım düştük yollara *. sanmayın süper fotoğraf çekerim acemiyim daha. vermişler elime bir nikon d90 basıp duruyorum deklanşöre *. konudan sapmaya başladım. devam edeyim. neyse gittik biz ülkemizin güzide şehrine. indik bir parkta soluklanalım dedik, sevgili bir teyze bize peynir verdi. hem de tazecik, süt kokuyordu daha. eyvallah dedik başladık konuşmaya. teyze dediğim kişi daha 30una bilem girmemiş hayvanlık ettim teyze diyerek hemen 180 derece dönüş yaptım ablaya. ne kadar yıpranmış. önce bir burukluk hissettim sonra baktım ki o mutlu. neymiş bilmemek mutlulukmuş bunu öğrendim. ben de çektim fotoğraflarını bağırınan arkadaşlarımın yakaldım. sonra ekmek yapan iki abla gördüm. izin isteyim fotoğraflarını çektim ama onlar dururum mu? hemen bana yaptıkları ekmekten verdiler üstüne yağ bile sürdüler. gene yakaladım arkadaşlarımı. geyik konusu oldum elimdeki ekmeğimle, epil beleşe yaşıyorsun diye ama olsun. beni çok mutlu ettiler. çocukluktan kalam heyecanlarımı yeniden hediye ettiler. harbi diyorum birisi kaşığa evde yapılan şekerli ağdalardan sarıp verse şaşırmayacaktım o derece. *

sonra tabii ki balıklı göl. çocuklar öyle zekilerde ki? onlara hayret etmekten bakamadım baska yere. araştırarak gitmiş olsam da hikayeleri, kıssaları onlardan dinlemek ayrı bir zevkti. sonra çıkarttım başörtümü taktım poşumu sürmeci kerime de cektirdim arabik sürmemi. oh demeyin keyfime. sehir merkezinden harran'a doğru yol aldık. bambaşka bir coğrafya. türkiye'nin birçok yerine gitmiş biri olarak bu şehir beni çok şaşırttı. mardin'e gidene kadar bu şaşkınlık hep üstümdeydi. tüm o sıcağa rağmen çocuklar her şeyi unutturdu gene. kitap sözlü aldılar benden. nurcan'a alis harikalar diyarında halil'e küçük prens sözü verdim. harrandan ayrılmak zordu. kısacık zaman da bir sürü arkadaşım oluverdi.

gece ise tamamen yemek odaklıydı. aklınıza gelebilecek her şeyden yedim ama ciğerin ve şıllık tatlısının yeri bir ayrı bende. uyku zamanı gelmişti ne de olsa yarın başka bir efsunlu şehire doğru gidilecekti.

çizgi film karakteri kılıklı, yavşak olup ama süper fotoğrafçı olan hüseyin arkadaşım sayesinde çıkılan yoluculuktan çok şey öğrendim. elimde güzel anılar, urfa'ya postalanacak iki kitap ve bir sürü fotoğraf kaldı bu şehirden yadigar.
devamını gör...
åžanlıurfa ilinde merkez ilçeyle birlikte 11 ilçe, 26 belediye, 30 bucak, 1,080 köy ve 1,624 köy altı yerleşim yeri vardır. ortalama yükseltisi 518 metre olan åžanlıurfa 18,584 (d.i.e. 1997) kilometrekarelik yüzölçümü ile türkiye' nin 7. büyük ilidir.

åžanlıurfa'nın ilçeleri ise şunlardır: merkez, akçakale, birecik, bozova, ceylanpınar, halfeti, harran, hilvan, siverek, suruç, viranşehir.

devamını gör...
insanın urfa'ya kaçan bir akrabası olunca ne diyeceğini bilemediği şehir..
devamını gör...
tırşikçi ve isotçuların memleketi. (kendileri öyle diyorlar.)

zamanında biri demiş:
"urfa'ya gelen ağlar, giden ağlar" diye. doğru söylemiş. dokuz yıl kaldım. birden ayrılık düştü. fakat ne güzel şehirdi. sıkıntıları vardı, şikayetlerimiz vardı. ama güzel şehirdi. üniversiteyi orda okudum. aynı üniversitede dört yıl çalıştım. istifa ettiğim an içime bir kor düştü. nasıl içime işlemiş urfa o an anladım.

urfa yaşamaktır, hissetmektir. o eski sokaklarda yürümeyen bilmez, o taş duvarları dinlemeyen bilmez.

gümrük handa oturmak, sohbet etmek, kitap okumak, uzun uzun edebiyat konuşmak.

sonra bir balıklıgöl turu yapmak. anzılha'da oturmak. çift mağarada nargile tüttürmek, dergah kafeteryada çay içerken kaleyi seyretmek...

sabah erkenden çıkıp uzun uzun yürümek, akşam vakti yürümek, gecenin geç saatlerinde şehrin sükunetini duymak...

urfa..

halen mehmet sarmış, faruk habiboğlu, necdet karasevda ve rezzak elçi gibi dostlarımızın yaşadığı güzel şehir.

åžehir ey şehir..
devamını gör...
ilçeleri

akçakale
birecik
bozova
ceylanpınar
halfeti
harran
hilvan
siverek
suruç
viranşehir
devamını gör...
türk değil, arap şehri izlenimi veren, şımarık balıklara sahip güzel şehir.
devamını gör...
düşündüm de şanlıurfa değil de "urfa" bir erkek ismi olabilir.. kız ismi olabilir mi bilmiyorum ama erkek ismi kesinlikle olur.. hayırlısıyla bir oğlum olursa koyacağım lan urfa ismini.. paris istanbul kız ismi olsun.. ben oğluma urfa diyeceğim *
devamını gör...
ibrahim tatlıses'in meclis çatısı altında temsil etmek için can attığı şehir.

şanlıurfa'ya yazık olacak sanırım.
devamını gör...
dünyanın en eski tapınağına sahip, yine dünyanın en eski yedi şehrinden biri.
devamını gör...
gidilip görüldükten sonra, kutsal topraklarda ki havayı tahayyul etmek pek mümkün olmuyor.
hz. musanın koyunlar için su çektiği soğmatarda ki kuyu
hz. åžuayp ın yaşadığı åžuayp åžehri
hz. eyyüp ün çilehanesi - kabristanı
hz. eyyüp ün eşinin kabristanı
hz. elyasa nın kabristanı
hz. ibrahim in doğduğu mağara
hz. ibrahim in ateşe atıldığı mancınıklar
balıklı göl
el harrani türbesi
göbekli tepe
harran ovası
çiğ köfte
içli köfte
bakırcılar çarşısı
vs. vs.
devamını gör...
bir an evvel ibrahim tatlıses 'ten kurtulması gereken şehrimizdir. urfa sınırına yaklaşmış her otobüste müziği birden bu herife teslim etmek ve şehirden çıkana kadar bütün yolculara "çevir balıkları" eziyeti etmek zorunda değilsiniz yahu. ayrıca beş dükkandan dördünde ibrahim tatlıses çalıyor olmanız şehrin ticaretini de baltalıyor. *
devamını gör...
bu ilde doğan insanlarda anlamsız bir il milliyetçiliği görülür.

+abi harran üniversitesinin nüfusu ne kadar?
-ben deyim 50bin sen de 100bin
* oha oğlum o kadar değildir
- o kadar oğlum işte
* abicim ege'yi hiç gördün mü?
- sen harran'ı gördün mü?
* sen ege'yi gördün mü?
- yok

araştırma yapılır ve sonuç çıkar.

ege üniversitesi 40bin nüfus harran çıkar 11-12 bin arası öğrenci.
devamını gör...
peygamberler diyarı gibi bir ünvanla münezzeh kılınmış, güneydoğu anadolu'da bir ilimiz.

hz. eyüp, hz. ibrahim, ayn zeliha, kazancı bedih, ibrahim tatlıses, sıra gecesi, balıklıgöl, harran, urfa kebabı, çiğköfte, isot, atatürk barajı deyince akla gelen ilk vilayettir.

güzel tarihi dokusu, türk-kürt-arap sentezinin hem sosyal hem demografik manada örnek olduğu bir kenttir urfa.


kurtuluş savaşı'nın şanlı kalelerindendir.

ilçeleri; suruç, viranşehir, akçakale, bozova, halfeti, birecik, ceylanpınar, harran, siverek, hilvan'dır..


urfalıyam ezelden,
göynüm geçmez güzelden..

diyerek bitireyim..
devamını gör...
dünyanın ilk üniversitesinin kurulduğu, peygamberleri ile meşhur şehir.
devamını gör...
(bkz: viranşehir)

gidilmesi görülmesi gereken şehir. nemrut'un hz.ibrahim'i ateşe attığı yerden balıklı göle baktığınız içiniz ürperir,hüzünlenirsiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar