sanskritçe

hint avrupa dilleri ailesinin hint-iran koluna bağlı bir dildir. i.ö. v. yüzyılda yaşamış hintli dil bilgini panini’nin kitabı sanskritçe ile ilgili yapılmış ilk çalışma olarak kabul edilmektedir. panini'nin görüşleri batı dünyasında hala kabul görmekte ve onun geliştirdiği bazı kavramlar hala kullanılmaktadır.
devamını gör...
sanskrit lisanı, yapı bakımından hem çekime hem de eklemelere imkan tanıyan bir dildir. birçok dilden farklı olarak kelimelerin birbirlerine defalarca eklenmeleri mümkündür. bu lisanda kelime kombinasyonları nihayetsizdir.
devamını gör...
--- alıntı ---

bugün yaşamayan sanskritçe, eski hint seçkinlerinin kullandığı bir dildi. osmanlı’dan benzetme yapmak gerekirse, eski hintliler’in bir tür divan edebiyatı dili gibiydi ve yalnızca din adamlarıyla üst kastlar gibi dar bir çevre tarafından kullanılıyordu. buradan giderek, sanskritçe’nin dar bir çevreye seslenen edebiyat ve kültür dili olduğu söylenebilir. bu yüzden de eski hint edebiyatı’nın en önemli kollarından biri, sanskrit edebiyatı olarak anılıyordu. ilk defa m.ö. birinci yüzyılda yazılı eserlerini veren bu dil binli yıllarda kastların yavaş yavaş yok olmaya başlamasına paralel olarak önemini yitirdi. bugün ise sadece eski hint edebiyatı’na meraklı kişiler tarafından yaşatılıyor.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar