şanzıman

*
Motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığŸı hareketi istenilen tork değŸerinde, şŸaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır.*
manuel ve otomatik diye ikiye ayrılır.
devamını gör...
gayet bir rokete isim olabilecekken tutup araba ıvır zıvırına verilip ziyan edilmiş isim. şu heybetli namın yeri fezaydı feza be. ne güzel türksat diyeceğimize şanzıman 106 deyip millete hava atabilirdik.
devamını gör...
aracınız otomatik ve de garantisi yoksa cebinizi yakan maliyeti olan bir parça. dsg şanzıman can sıkıyor. ha garanti var bakımlar düzenli serviste yapıldıysa sıkıntı yok. yine de arızalanmasın tabi.
devamını gör...
fransızcadaki boite de changement de vitesse (buat dö şanjman dö vites) ifadesindeki “değiştirme” kelimesinin karşılığı olan “şanjman”dan gelir. artık kim türkçe’ye geçirdiyse belli ki “vites* değiştirme kutusu” anlamına gelen bu uzun ifadeyi pek hazzetmemiş, kısaltıp alakasız da olsa içindeki en şekil kelimeyi cımbızlamak suretiyle türkçemize hediye etmiş.
devamını gör...
vitesli bisikletler var ya hani, vitesi büyütüp küçülttükçe zincirler daha küçük veya daha büyük dişliye geçerler. aynı kuvveti uygulamanıza rağmen bisiklet daha hızlı ve daha yavaş gider. aslında olan tek şey dişli değişimidir. şanzıman (vites kutusu) da tamamen aynı işlevi görür. vites birinci dişlide iken debriyaja bastığınızda vitesin bağlı olduğu dişli en küçük dişli olan birinci dişliden ayrılır. vitesi ikiye atmanız dişliyi daha büyük olan ikinci dişliye çeker. debriyajı bıraktığınızda ise vitesin dişlisi ikinci dişliyi kavrar. o noktaya kavrama noktası da denir. vitesi 3, 4 ve 5'e çektiğinizde de aynı şey olur. sadece dişli değişir. aynen bisiklet vitesini değiştirdiğinizde zincirin diğer dişliye geçmesi gibi.

yani aslında vites büyüttükçe motor daha çok çalışmaz ya da daha çok benzin yakmaz. aksine aynı güçte çalışır. sadece dişli değiştiği için lastik daha hızlı veya daha yavaş döner.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar