sappho

bugün edindiğŸim bir bilgiyle beni şŸaşŸırtan antik yunan ın kadın şŸairi.

iyonya lıymışŸ kendisi, lirik şŸiirler yazarmışŸ lakin o zamanların helen kültürünce kadına zerre kadar değŸer verilmediğŸi için ablamızın canına tak etmişŸ ve şŸimdinin midillisi o zamanın lezbos adasında sadece kadınların girmesine izin verdikleri bir bölegede yaşŸamaya başŸlamışŸ. ablalar orda takılmışŸlar, şŸiirler yazmışŸlar, felsefe yapmışŸlar falan sonra işŸ ciddileşŸmişŸ olacak ki lezbiyen kelimesi bu lezbos tan geliyor imişŸ.

değŸişŸik bir insan yani tarihin ilk feministlerinden de diyebiliriz heralde bunun için.
devamını gör...
millattan önce altıyüzlerde yaşamış ünlü yunan kadın şair. lesbos diye bir adada yaşamış ve bir kadına aşık olduğu için lezbiyen kelimesinin doğuşuna bu vesileyle önayak olmuş. cahit koytak'ın ah sappho, ahh sappho diye başlayan bir şiirinde görünce merak ettim.
devamını gör...
sappho, tarihte bilinen ilk kadın şairlerden biri. şiirleri horace ve plato gibi büyük ustalardan bile övgüler almıştır.
sappho şiirlerini lirik türünde ve gizemli aiol lehçesinde yazmıştır. kullandığı dil roma dönemi’nde artık kullanılmayan bir dildi ve bizans dönemi’nde de şiirleri üzerine çalışılmamasının nedenlerinden birinin de bu olduğu düşünülüyor.
devamını gör...
sappho, mö 600’lü yıllarda yaşayan bir şair. kendisi erkekleri kaba ve bencil canlılar olarak gördüğü için sadece kadınların girebileceği, içerisinde dans, şiir vb. aktivitelerin yapıldığı bir kurs açar ve burada öğretmenlik yapmaya başlar. öğrencisine aşık olan sappho, aşkına karşılık bulamadığı için aşırı bir üzüntü duyar ve bunalıma girer. hayatını sicilya’nın yüksek bir uçurumundan atlayarak sona erdirir.

ayrıca lesbos adasında yaşayan sappho, lesboslu olarak anılır ve lezbiyen kelimesi buradan türetilir.

mabel matiz’in comme un animal şarkısının klibinde sappho’nun duyguları, aşkı etkileyici bir şekilde yansıtılır.

devamını gör...
batı edebiyatının ilk kadın temsilcisidir. 7. yüzyılın sonlarına doğru lesbos adası’ndaki eresos’ta doğduğu ve yaşamının büyük kısmını adanın başkenti mytilene‘de geçirdiği varsayılır.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar