sapyoseksüel

tanımından anlaşılacağı üzre olmayan insan modeli. bir hayaldi sanki, bir macera...

hem insan sadece dış görünüşe değil, paraya da aşık olur. ama kimse hiçbir zaman zeka ve entellektüeliteye falan aşık olmaz. oldum diyen yalan söyler. yalan dinimizce günahtır. toplumsal açıdan ise etik olmayandır. dışlanmaya sebebiyet verir.
devamını gör...
"entelijansına hayranım bebeğim ama bu kadar dekolte giymemelisin. cümlelerimi toparlayamıyorum."

sözleri ardından yerini norm seviyede heteroseksüelliğe bırakır.
devamını gör...
sapyoseksüel, karşısındakinin zeka ve entelektüel birikiminden etkilenerek bu kişiyi çekici bulan ve seksüel anlamda uyarılan kişidir. sapyoseksüeller karşı tarafta başka herhangi bir özellik aramazlar. o kişinin güzel, seksi, zengin, romantik vs. olması bu kişileri ilgilendirmez. ayrıca bu tercihi, cinsiyetten bağımsız olarak düşünmeliyiz. yani sapyoseksüeller hemcinslerine de ilgi duyabilirler yeterince bilge bulurlarsa. yaş, statü gibi etkenler de önemini yitirir dolayısıyla.

yani eğer stephen hawking'i gerçekten çekici buluyor, genel geçer güzellik tanımlarına uymayan ama çok zeki biri için "onunla çılgınlar gibi sevişebilirim" diyebiliyorsanız evet sapyoseksüelsiniz. yoksa hem akıllı, hem güzel/yakışıklı, hem de biraz seksi olsun, e olmuşken azıcık da paralı olsun bari değildir. bu herkesin hayallerindeki ideal karakterdir zaten, kim istemez ki?

"yakışıklı bir erkek eğer aptalsa benim için bitmiştir" de değildir; "o size göre çirkin ama ben onu dinlerken mest oluyorum, o konuştukça her şey eksiliyor ve sadece o kalıyor boşlukta çünkü o bir dahi" dir sapyoseksüellik. zaten onların güzellik anlayışları da bu anlamda genele uymaz.

salt bilgeliğe tapmaktır. aynı oranda da bilgelik gerektirir. zordur sapyoseksüellik. yoksa hepimiz zeki, birikimli, kültürlü insanları beğeniyoruz. ama soru şu: " tek başına yeterli mi? "
devamını gör...
zekadan tahrik olurlar.
dış görünüşe önem vermezler.
espri anlayışına önem verirler.
genel kültür bilgisiyle aşka gelebilirler.
maddiyata önem vermezler.
karşı cinsi tanımak için farklı yöntemler kullanırlar.
aptallığa tahammül edemezler.
evde ilk baktıkları yer kitaplıktır.
devamını gör...
hanım kızların yeni modası. hepsi sapyoseksüeldir. zekaya aşık olur, zekadan tahrik olur zeki olanı arzularlarmışmış.

tamam bacım da senin terazi o kadar çekiyor mu? einstein gelse sana izafiyet teorisini anlatsa senin tulumba basacak mı?
biyoloji fizik ile aran nasıl, bilimsel gelişmelerden haberdar mısın, adam belki saçmalıyor bunun sağlamasını yapabilecek kadar zeki misin bilgili misin ama hepsi sapyoseksüel hepsi
devamını gör...
kiymet verdigim bi dostla sohbet esnasında ya bul artik birini aa bak ne guzel kadınlar var falan derken eleman beni vücut kıvrımları degil beyin kıvrımları ilgilendiriyor demisti. ben kalakalmistim. erkegin birinden bu sozu duymak şok etkisi gibiydi. o gunden beri onun tercihlerine duble saygiliyim. ve evet dusununce sapyoseksuellik candir.
devamını gör...
entellektüel ve aydın yeni jenerasyonun sevgilisinde bulunması gereken kriterlerde baş sıraları alan bir nevi takıntı.

tabi yersen.
devamını gör...
günümüzde sözde herkesin dahili olduğu grup., özündeyse kimsenin umurunda değil.

zeka elbette yüzdelik dilimlerde en fazla orana sahip. lağğğkinnn...
yanıma yakışmadıktan sonra, hayatın zorunlu olan şartlarını yerine getiremedikten, bu ihtiyaçları gideremedikten sonra çok da şa'apmanın anlamı yok bence.
erkek dediğin kadının yanına yakışacak her türlü,
kadın dediğin de erkeğin yanına. konu bu kadar basit aslında.
devamını gör...
aptal bir insanla olamam idare edemem kesinlikle benden zeki olacak biraz zor bir durum ama benden zeki olmayan biri benim için baştan bitmiştir, elbette zeka yeterli değildir aşk için ve birçok uyum şarttır.
devamını gör...
çok yanlış anlaşılmış bir fetiş. albert einstein in karısı sapyoseksüel olabilir mesela. ya da stephen hawking in. adamlarda elle tutulur gözle görülür başka bir artı yok. bilemiyorum.

iki lafı bir araya getirebilen, az biraz kültürlü, kendi ayakları üzerinde durabilen bir erkek herkesin aradığı. toplumda genel profil o kadar düşük ki, bu kriterleri taşımayan bir erkeğin parasından ya da tipinden etkilenmeyince şak diye sapyoseksüel damgası yeniyor.

kendisini sapyoseksüel olarak tanımlayan barzo ve kezolara hiç değinmek istemiyorum. gerçekten olana ise saygılar. hayatınız çok zor olmalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar