sarı rengin hikmeti

reel yaşamda renklerin hikmeti hakkında herhangi bir malumatım yok. moda kendine yakışanı giymen felsefesini şiar edinmiş biri olarak benim için renklerden bir renk işte. bir de silah olarak kullanıyorum, belirtmeden geçmeyeyim. fosforlu sarı kalemlerin ile ezberlenmesi gereken taze bilgilerin kalesini, altlarını çiziktirerek yıkmaya devam ediyorum daimi talebe olarak.

gel gelelim sözlüğümüzde de yöneticilik rütbesinin temsili rengidir. arkadaş, bu rengi niye seçtiniz? sarartıyorsunuz insanları, biz de bilirubini niye yükseldi diye cbc’ye bakıyoruz. Bunlar hep kaderin bir oyunu. *
devamını gör...
en sevdiğim iki renkten biri. en sevilen renk tahminlerinde asla tahmin edilemeyen...
dikkat çekme, enerji verme noktasında en iyi renk. gelip geçiciliğin de temsilcisi bu yüzden dünyanın her yerinde taksiler sarıdır.

- her yeri ifadesini yazarken iki kere düşünsem de bir kere yazdım. öyle kalsın canım. gömmeseydiniz iyiydi. *
devamını gör...
çocukken sarı gülün ayrılığı temsil ettiğini söylerlerdi. fakat galatasaraylı olmak yine de sevdirirdi sarıyı. tabi bundan dolayı kullanmazdık hiçbir yerde.
devamını gör...
sinema dilinde "gençlik, sevinç, heyecan… sarı bu kavramları oldukça iyi ifade eden bir renktir. insanların ruh halini olumlu etkiler ve çok dikkat çeker. temelde neşe ve keyif verici bir renk olmasıyla birlikte, tonlarına göre farklılık gösterebilir." diye söylenmiştir. bu rengin bunu ifade ettiğini öğrenmek için muhtemelen insan üzerindeki etkisi üzerinde araştırmalar yapılmıştır. fakat mu kıtası sakini'nin de belirttiği gibi bu rengin insan üzerindeki etkisine dair peygamber efendimizin yüzlerce yıl önce kullandığı ifade aslında hadislere bakış açımızı da değiştirmeli. öğrendiğimizde duyduğumuzda çok fazla sorgulamanın bir manası yok aslında. yüzlerce yıl sonra aynı kapıya çıkan bilimsel bir açıklama ile karşılaşıveriyoruz.
devamını gör...
en sevmediğim renktir sarı. sarı bir çorabım bile yoktur. hastalık, halsizlik, mayışılık çağrıştırıyor bana. çok sevdiğim birşeyi almama nedenim bile olur bu renk zaman zaman. neden başka renk yapmazsınız der köşeye çekilirim.

dip not: benim üstümde olumlu olmayan hikmetlere sahip renktir.
devamını gör...
boyama için çok kaliteli bir renk. mesela diğer boyaların üstünden geçince kat izi belli olurken sarı kusursuz gözüküyor. bir de oldukça neşeli, şıkır şıkır bir renk. bana yakışmıyor gerçi neyse orası ayrı.
devamını gör...
pir sultan'dan başkası gelmedi aklıma... erdal erzincan - sarı tamburam

gel benim sarı tanburam
sen ne için inilersin
içim oyuk derdim büyük
ben anınçin inilerim


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar