sarı yelekliler

#haber 

paris sokaklarını birbirine katan bir grup gösterici. akaryakıt zamlarını protesto etmek için eylemlerine başlayan grup gitgide büyüyor. yapılan eylemlerin belçika'ya ve dahi başka avrupa ülkelerine sıçraması bekleniyor. ıngiltere'de polislerin izinleri falan iptal edilmiş. avrupa baharı diyenler bile var.

haber
devamını gör...
belçika'ya da sıçrayıp brüksel sokaklarını ısıtmaya başlayan yeleklilerdir.

--- alıntı ---

akaryakıta yapılan zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler, şehrin merkezindeki avenue des arts bulvarında polisle karşı karşıya geldi. polisin tazyikli suyla müdahale ettiği yüzlerce gösterici, çeşitli hükümet karşıtı sloganlar attı. meşaleler yakan ve ses bombaları patlatan sarı yelekliler, polisin yaklaşmaması için barikatlar kurmaya çalıştı. protesto nedeniyle toplu taşımada ve araç trafiğinde aksamalar yaşandı. brüksel'deki ana yollar da kesintiye uğradı

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
sonuna kadar desteklediğim bir avuç masum genç. tek dertleri motorin zammı niye bu kadar orantısız güç uyguluyor avrupa polisi anlamış değilim. ne olmuş iki tane polis aracını ateşe verdilerse.
devamını gör...
herhangi bir siyasi partinin güdümünde olmayıp, tamamen kendi başlarına hareket eden ve temelde fransız elitini hedef alan bir grup. aralarında hiç eyleme katılmamış olanlar da mevcut. kendilerini polis kadar yetkili görüyorlarmış. bana ayânları hatırlattı.
devamını gör...
heyecan gerektirmeyen grup. devletler kriminal tipleri toplamak için böyle gösterileri bir süre izlerler. bir süre sonra da bir sabah vakti evlerinden teker teker toplarlar. bu taktiği türkiye kobani olaylarında, ingiltere holiganları temizlerken, fransa ise getto isyanlarında kullandı.
devamını gör...
medyamızda yeterince yer verilmeyen bir grup çevreci gençtir. tek amaçları zamları protesto etmektir. bizim aşırı duyarlı aydınlarımızın gözlerini kapattıkları gençlerdir. nerdesiniz ulan türkiye düşmanı zevzekler.
devamını gör...
dış güçlerin avrupayı karıştırmak için kullandığı yerli ve milli hükmetleri yıkma amacı taşıyan çevreci görünümlü vandallar. mesela ağaç veya benzin değil anlamadım demeyin. tanıdık geldi mi gençler. swh
devamını gör...
çok şey yapmamak gerek o bölgede rutin olarak her 2 senede bir defa olur bu eylemler bazen zamlar bazen insan hakları için.
bizim gezicileri çok sevdikleri için Allah onlara da verdi.
devamını gör...
haklarını savunmasını bilen, sorgulayan insan başka oluyor. toplasınlar veya dağıtsınlar bu değil problem. olay insanların hak arayşını protesto kültürünü bilmesi ne kadar refah içerisinde yaşarsa yaşasın devlet politikalarını takip edip kendisine zararı olduğunu düşündüğü düzenlemelere direkt olarak tepki vermesi birlik olması. hükümet/devlet seni takip ediyoruz ve şunlardan rahatsısız, bugün bizi dağıtıyorsun yarın bunun gibi haksız düzenlemeler yaparsan yine çıkarız mesajını hakim güçlere iletir böyle eylemler. veya hiç bilemeyiz orası türkiye değil sonuçta, polis gücü gaz kapsülüyle vatandaşın gözünü çıkarsın kafasını patlatsın veya yalan haberleri medyadan pompalayıp cahilleri eyleme karşı provoke etsin. belki dinlerler ve uygularlar veya ortak bir nokta bulurlar, bilemeyiz.
devamını gör...
bu macron denen adam avrupada salt neo liberalizmin değil, ne utanmazlığın da çiyanımsı bir temsilcisidir. kendisi geçen dönemlerde yoksul halkı inim inim inleten ekonominin bakanıdır. buna rağmen kendini yeni fransanın partisiz yüzü olarak satmayı başarmıştır. seçimlerde aldığı oy ve arkasındaki halk desteği sadece yüzde yirmi dörttür. diğer turlarda faşist le pen seçilmesin diye halk buna basıp geçmiştir. bunun daha seçildiği geceden itibaren sergilediği üstenci tavır, kendisinin de halka basıp geçeceğine dair sinyalleri vermişti.

kapitalist sistemde kriz diye bir şey olmaz. kapitalist sistemin zaten ta kendisi krizdir. bugün küresel kapitalizm bir kriz yaşamamaktadır. küresel kapitalizm çöküşe geçmiştir. bu kadar köhne ve kirli bir sistem bayır aşağı frensiz düşerken, bir ucundan bu boka bulaşmış yoksul halklara da çarpmaması mümkün değildi tabii ki. kapitalizm bugün dünyada bütün güzel ruhları bile kirletmiştir. düşmanın elinin değmediği yerimiz kalmamıştır. işte macron kendi küçük beyninde bu gidişi durdurabileceğine dair romantik hayallerle geldi. küresel kapitalizmin baronları da bu küçük beyinlinin bunu başaramayacağını biliyordu da, umut artık zenginin ekmeği olmuştur.

sarı yelekliler eylemi de, bu utanmaz iktidarın en pişkin yöntemlerle bok kokan kapitalizmlerini şekere bulayıp halka satmaya çalışması sonucu başlamıştır. şimdi olayın özünü yeterince araştırmamış olsam derdim ki, macron mutlaka haklıdır. adamcağızın bir şekilde dünyada küresel iklim değişikliğini durdurabilmesi adına yaptığı akaryakıt zammı elzemdir. oysa iş hiç de böyle değildir. macron bu zammı yapmadan evvel zenginlerden aldığı bütün vergi yüklerini azaltmıştır. bu yükü yoksul halka bindirme çabası içindedir. halkın isyanı da zaten tam da bunadır.

ez cümle, bugün avrupanın yoksul halkı direnip kazanmıştır. kirli hegemonyaya çok güzel bir göz dağı vermiştir. zaferlerini selamlıyorum.
devamını gör...
lpgli aracım vardı, satıp mazotlu (bkz: diesel) araba aldım, mazot fiyatları uçtu gitti. sesim çıkıyor mu ? hayır.
50 liralık alıp geçiyorum. onlarda öyle yapsın. hayır nedir yani ?
devamını gör...
zafer sesleri gelmiş. macron hükümetine 32-36 maddelik bir liste sunmuşlar.

bu fransa halkı hep mi devrimci olur arkadaş? gıpta ediyorum adamlara resmen. tertemiz bir devrim yaptı adamlar. adamlar hakkını söke söke alıyor, twitter da tepelere çıkmak için para vererek değil!

tarihine kurban senin be fransa.
devamını gör...
bunlaaar, bu sarıhape zihniyetiii, siz kimsiniz yaa lar ile mücadele etmek yerine protesto yapabilmiş kimselerdir. biz bunlaaaardan öteye gidemiyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar