şarlatan

bir şeyi biliyormuş yada o niteliğe sahipmiş gibi yaparak insanların güvenini, inancını, yargılarını, kullanan kimse. entellektüel ortamlarda bolca bulunur. * *
devamını gör...
kralın soytarılığını yapanları da vardır. bir nevi aşağılama sözüdür.
hatt-ı zatında yalakalık, dalkavukluk gibi şeyleri bu bünyede birleştiririz. esasında soytrılar, şarltanlar yalakalık ve dakavukluk etmezler. yalın gerçeği çok çarpıcı bir şekilde dile getirirlerdi.
anlatacağım hikaye pek konuyla bağlantısı yok ancak sırf içinde şarlatanın bulunması ve yazdığımız kelamın içinde kelam-ı ilahiden bir nokta dahi olsa bulunsa gerek, düşüncemizden mütevellid dikkate değerdir.
firvunun soytarısı musa peygamberimizi hazretlerini taklid edermiş. bilirsiniz dilinde çocukluktan kalma bir araz ile kekemelik vardır. hz. musa efendimiz çok üzülür, üzüntüsü anlık bir öfkeye sebep olur. "ya rab! onu kahret!" diye beddua eder. ancak ilahi vahy "hayır ey musa! onu kahretmem!" "neden ya rabbi?" "çünkü o firavunu taklid etmiyor. o seni taklid ediyor. o sana benziyor.."

demekki ne imiş? soytarılık mühimmiş.
devamını gör...
ikinci anlamı, "bilir geçinen kimse". yani bilgiçlik taslayan.

zamanımızda bilginin değere binmesiyle oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. bilgi emek ister oysa. yargılara varmak, o emek sonucunda elde edilmiş bilgilerin işlenerek sonuç çıkartılmasıdır.

pratik hayatta şu çeşitleri vardır:

- desteksiz (bilgisiz, delilsiz, ispatsız) konuşma
- az bir bilgi ve çok malumatla tartışmayı götürme - (boşluklar kıyas, safsata, tahminlerle doldurulur)
- yerinde veya çok bilgi elde edip üstten alma. - (en tehlikeli tipolojidir. bunlar genelde söylem iktidarına, hakim bilince hizmet ederler. varacakları yargılar önceden bir ezberdir ve bu doğrultuda fikir yürütürler. bu durum onların bilginin üstünde bir kişilik oluşturamadıklarının delilidir)
devamını gör...
şarlatandır.
kusura bakmayın döngüsel bir tanım oldu ama bu kelime bana aynı anda o kadar çok şey anlatıyor ki başka türlü tanımlayamayacağım.

çevremde çok var böyleleri. makam sahibi olmayanları zavallı zaten de bir yerlere gelmiş olanları çok sinirimi bozuyor sözlük. birer birer maskelerini indirip rezil rüsva etmek istiyorum. bunları bu kadar önemsemek belki malül bir his ama elimde değil. hınç doluyum...
devamını gör...
üstadın yine gömdüğü elemanlardan birine söylediği yakıştırma diyelim. şöyle ki;

rapte sahte yan sahte kan sahtoman
maslak yalısındakileri bilse napardı resepsiyonist baban
ve ağla lan rap hayatın bitti maymun çarli şarlatan ve
dürzü, burası senin havanı alan
sago lan.
devamını gör...
elindeki değersiz şeyi başkalarına değerliymiş gibi göstererek piyasa yapan kimse.

son zamanlarda ağzımdan düşürmez oldum bu kelimeyi. ama şimdi düşünüyorum da: her şey bir oyunsa ve hiçbir şeyin kendinde değeri yoksa o halde şarlatanlar oyun kuruculardır. daha doğrusu oyun kurucular gerçek şarlatanlardır. benim şarlatan diye çemkirdiklerimse yalnız benim şarlatanlıkarını fark ettiklerimdir. bunlar da çoğu zaman oyun kurmaya gücü yetmeyen ve zaten toplumca değerli addedilenleri kendine yontup elini güçlendiren zayıflardır. bunların maskesi kolay düşer, mesele asıl şarlatanları deşifre etmekte.

öyle sofistike bir oyun kurmalıyım ki sözlük, ben bile, ve belki de en başta ben, şarlatanlığımın farkına varamayayım.
devamını gör...
her alanda mutlaka bir iki veya bir ikiden fazla bulunan tiplerdir. şarlatan, kendi bilgi ve niteliklerini veya mallarını överek karşısındakini kandıran, dolandıran kimse anlamına gelmektedir. halk arasındaki deyişi ile "dolandırıcı" demektir. ikinci anlamı da bilir geçinen, bilgiçlik taslayan, çokbilmiş gibi davranan ama aslında hiçbir şey bilmeyen kimse veya kimselerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar