sarsılmaz

silah kullanıcısına elde hareketi en aza indiren avuç içine tek el hakimiyeti sağlayan türk yapımı bir silah. emniyet güçlerine verilen bu silahın sayısı türkiye'deki işsiz sayısından bile yüksek.
devamını gör...
bunların bir afişi vardı. trust yourself yazmışlar altına. tr si kırmızı geriye kalanlar beyaz falan.. çok afili idi. ama ev temizliğinde o afiş atılmış galiba..* nette de bulamadım. yerine şunu iliştirelim.

devamını gör...
colt python klonu başarısızlık ile sonuçlanmış gümüşay revolver deneyimini yok sayarsak türkiyede benim bildiğim kadarıyla ilk revolver yani silindirli, silindiri dönerek namlunun karşısına yeni fişek getiren modeli ürettiler.

sr ( sarsılmaz) 38 (. 38 kalibre fişek attığı için) adıyla üretilen bu silahı poligona gidip atış yaparak denedim.

silah çift hareketli tetik mekanizmasına sahip. yani tetiği ezmeye başladığınız andan itibaren horoz fişeği patlatmak için geriye doğru gelerek kurulmaya başlıyor. bir noktaya kadar kurulmaya devam ediyor ve bir noktadan sonra düşerek fişeği patlatıyor.

revolver tabancalar böyle çalışıyor ama bu sr - 38 kronik sorunlu olarak üretildiği için çift hareketli olarak atış yapmıyor. daha doğrusu kurulan horoz fişeği patlatmıyor. eğer manuel olarak yani eliniz ile horozu geriye getirip kurarsanız o zaman horoz düşünce fişeği patlatıyor.

bu bir üretim kusuru. bu model revolver tabancaların hemen hepsinde var. belli seri numarasından başlayarak üretilen modellerde olan bu kusuru, fabrika yeni ürettiği silahlarda gidermiş olabilir onu denemediğim için bilmiyorum ama benim esas olarak burada bahsetmek istediğim şey sarsılmaz firması özelinde veya sr-38 özelinde değil genel olarak son dönemde ivme kazanan türk yerli üretim tabanca sanayisi hakkında.

revolver tabancaların tercih edilme nedenlerinin başında gelen en önemli özellik güvenilir olmalarıdır. güvenilir olmak derken kastedilen silahın tutukluk yapma ihtimalinin neredeyse hiç olmayışıdır. tutukluk sadece silahtan kaynaklanan bir durum değildir. hatalı üretilen veya ucuz olduğu için verimsiz olan, ya da doğru koşullarda saklanmayan eskimiş, üretim tarihi geçmiş fişekler, patlayıcı kısmının ya da içindeki barutun deforme olması nedeniyle tetiği düşürdüğünüzde çarpan iğne mekanizması ile patlamayabilir. böyle bir durumda yani hatalı fişek sebebiyle atış yapmayı denediğiniz halde silah ateş etmiyorsa tutukluk yapmışsa, elinizdeki tabanca revolver ise horoz'u kaldırıp silindirin (toplu tabanca ifadesinde geçen top) dönmesi ( revolver revolve yani dönmek fiilinden geliyor dönen demek) bir kademe dönmesi ile yeni fişeği namlunun hizasına getirdiği için siz saniyeler içinde ikinci defa atış yapabiliyorsunuz.

bu tutukluk revolver tabancada değil de yarım otomatik bir tabancada meydana gelirse muhtemelen silahın yeniden ateş edebilir hale gelmesini sağlamak 1 dakikaya kadar uzayabileceği için o arada sizi vururlar.

burada kolpaçino filminde ekrem abinin sigarayı ağzına götürüyor olduğu için mekanizmayı kurmaya çalışırken saniyeler içinde nasıl vurulduğunu hatırlarsak, şarjörlü yani yarım otomatik bir silahın tutukluk yapması aktif çatışma anında çok serin kanlı ve deneyimli değilseniz ölmeniz demek.

işte bu nedenle insanlar güvenilir olduğu için revolver taşıyor ama bizim ilk ciddi seri üretim sarsılmaz marka revolver tabancamız fişeği patlatmıyor.

yine aynı örnek üstünden olayın anlaşılması için ekrem abiye dönersek. ekrem abi belinden sarsılmaz sr - 38 toplu tabanca revolver silahını çekmiş olsaydı. bu silah da ilk üretimlerin kronik hatalı üretimlerinden biri olsaydı. tetiği çektiğinde fişeği ateşlemeyecekti.

o sahnede bu durum ölmeniz demek.

vatanını milletini devletini seven her insan yerli üretim ürünler kullanarak ülkesine sahip çıkmalı ama kullanılan ürün, ölmekle hayatta kalma arasında bulunan ince farkı ( olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu) belirliyorsa o zaman tekrar düşünmek gerekir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar