satürn

etrafında buzdan bir halkası olan, yoğŸunluğŸu sudan daha az olan ve tesbit edilmişŸ gezegenlerin içinde (yaklaşŸık 840 tane) büyüklük olarak 9. sırayı alan gezegen
devamını gör...
soğuk gezegenlerden birisi.sıcaklığı ortalama -175 santigrat derece. etrafındaki halkalar gaz, buz ve kaya parçalarından oluşurken, kendi hacminin büyük oranı hidrojendir ve aynı zamanda helyum da bulunmaktadır. çekirdeği buz ve kaya tabakalarından oluşmaktadır.
devamını gör...
astrolojik manası, sıkıntı, kıtlık, kısıtlanma, terk edilme, karşı konulamayan terk edip gitme isteği, buhran, kendine acıma, kendine söylediğin yalanlarla yüzleşme, baskı görme, ezilme ve dışlanmadır. özellikle her insan evladının 29,5 yaşlarında yaşadığı bir satürn döngüsü mevzusu vardır ki, genelde birçok insan hayatlarının en bunalımlı zamanlarını bu döngü sırasında yaşar. astroloji kitapları bu döngüyü, çocukluk düşlerinin bitip, hayatın katı gerçeklerinin olanca ağırlığıyla kişinin hayatında kendini gösterdiği zaman olarak açıklarlar. satürn'un gözüne girebilmenin yolu ise, disiplinli, acımasız ve çalışkan olmaktır. çalışkan ineklere ve duyarsız mankafalara kesinlikle kıyak geçer bu gezegen.
devamını gör...
güneş sisteminde jüpiterden sonra en büyük gezegendir. çevresindeki halka ile ilgili şöyle bir espri de geçmektedir:

amerika'da bir okulda, öğretmen sınav kağıtlarını dağıtır, birinci soru şu şekildedir:

why there are rings on saturn?

öğrenci ise cevaben aynen şunu yazar:

-because god liked it, so he put a ring on it. saturn was not a single lady.*
devamını gör...
güneş sistemindeki, dev gazlardan biridir. etrafındaki halkalarla ilgili onlarca teori vardır. bir görüşe göre, iki uydusunun çarpışmasından arta kalan partiküllerden kaynaklanmaktadır bu halkalar.
devamını gör...
goya'nın "çocuklarını yiyen satürn" isimli bir resimi vardı. mitolojide şöyle anlatılır. satürn (roma mitologyasındaki adı budur) yani kronos, çocuklarından birinin kendisinin babası uranos'un yerine geçtiği gibi, yerine geçeceğini biliyordu bu sebeble çocuklarını doğar doğmaz yiyordu ya da yutuyordu da denilebilir, fakat birisi karısı tarafından saklandı o da jüpiter yani zeus, anlayacağınız satürn de makus talihinden kaçamamıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar