bana inanılmaz mantıksız gelen bir eylem. yani ülke elden gitmiş konfor alanın bozulmuş gelecek gelecek mi meçhul o parayı harcayabileceğin bir ortam ellerinin ayaklarının altından kayıp gitmiş ama savaş çıkarsa diye birikim yap. birikim ileride ihtiyacım olur diye yapılırken ülkesiz kalırım diye yapılacak bir uğraş değil. yani okul için biriktir, evlenmek için biriktir, gezmek için biriktir de savaş çıkarsa kaçabileyim diye biriktirme.
devamını gör...
o birikimleri savaş çıktığında ülkeden kaçmak için gemi kaptanlarına veya pasaport sahtecilerine rüşvet olarak vermek üzere yapıyorsa, amaca ulaştırma ihtimali yüksek rasyonel bir hamledir. sınırın bir santim dışında türk lirasının herhangi bir değeri olmadığı aşikar...
devamını gör...
gerçekten anlamsızdır mesela darbe teşebbüsü gecesinde bankamatiklerde acayip uzun kuyruklar vardı. para biriktirdiniz diyelim savaş başladığında o sıraya geçmek zorunda kalırsınız. kansızlığınız başkaları tarafından görünür.
devamını gör...
ben yurtdışına yerleşecek insanlar bile olduğu kanaatindeyim. biriktirse yine iyi, icabı halinde bekâ için kullanılırda, yurtdışına kaçıp savaşın bitmesini bekleyene ne diyeceksin ?
devamını gör...
akabinde savaş başladıktan sonra yapılan açıklamalar neticesinde altın ve doların geçersiz olacağına dair haberleri duyunca savaş esnasında herhangi bir darbe almadan ölmek.
devamını gör...
savaş ihtimali varsa, altın almak gerekir; dolar değil. çünkü sonuç ne olursa olsun altın, altındır. değeri bir devletin kaybına veya kazancına göre şekillenmez. genelde savaş veya karışıklık olduğu dönemlerde veya beklentinin olduğu dönemlerde altın fiyatlarının yükselme sebebi bu alımlardan kaynaklıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar