savaşa hayır

haksız ve gayrımeşru savaşlara hayır demek gerekir. zira, bedir, uhud, hendek, mute, puvetye, çaldıran, mercidabık, kosova, niğbolu, zigetvar, prut, çanakkale tatlı değil, savaş adlarıdır. savaşın gerekçesinin haklı ve insani olması gerekir. bir hadiste şöyle buyurulur: "savaşmak için acele etmeyin, fakat savaştığınızda da çetin savaşın" önder dediyse, doğru demiştir.
devamını gör...
savaşın ilerisini yani dul kadınları, babasız kalan cocukları veya eve döndüğünde karısı ve cocuklarını kaybetmiş babaları görebilen insanların haykırışıdır.
devamını gör...
savaş için kan dökülür, barış için ter dökmeli ;bu şiarı bu sözleri seviyorum ..
aklın bittigi yerde kaba kuvvet olaya hakim kılınır ..!tabiatın kanunu ve yaşamın insan aleminin yaşadıgı kötü bir karelerdir ,silahın patladıgı yerde tecavüz işkence kan dehşet pisikoljik tranvalar vs vs ..tahribatları hep agır olmuştur..!! her türlü ama her türlü savaşa hayır. ihtiyarlaşan dünyamız için mucadeleyede hayır artık. ruhu zenginleştirmeyede hayır sadece sadece gönül enginliği ve yaşama zevki..
mahlasına uygun yazıyor şimdilik.. takipteyiz..
devamını gör...
çoğu devletin ortaya çıkmasına sebep olmakla birlikte, neredeyse tarih boyunca tüm devletlerin mazilerinde övündükleri en büyük şeylerin kazandıkları savaşlar olduğunu düşünürsek ve hatta toplumun da buna gururla refakat ettiğini hesaba katarsak biraz içi boş bir slogan olarak kalıyor.

dünya devletlerine sorulsa ve dürüstlükle cevap vermeleri sağlansa ''kaybedeceğimiz veye zarar göreceğimiz savaşa hayır!'' şeklinde bir dönüş alınır. savaşı kötü yapan şey, toplum nezdinde yol açtığı sorunlar ve hafızalarda bıraktığı kirliliktir. bir de büyük bir yanılgı olarak savaşın sadece füzeler, tanklar, silahlar, bombalar ile yapıldığını sanmak var ki birilerinin işini daha da kolaylaştırıyor. savaş hiç bitmemiştir, her zaman da vardır, platformu değişebilir veya daha görünür kılınabilir bazen ve biz sadece onu savaş zannederiz. insanoğlu ancak ölen çocukların fotoğrafları medyaya sızınca veya göğe yükselen dumanlar kayda alınınca savaşa karşı çıkıyor. o da en fazla birkaç gün sürüyor. savaştan nemalanan hatta barıştan nemalanan sürüngenler ise içten içe savaşla tatmin oluyor.
devamını gör...
şu sıralar teröristlerin afrin'den temizlenmesine karşı olanların sarıldığı slogan. sezgin tanrıkulu başta olmak üzerine hepsi savaşa hayır diyor ve barış güvercini modunda takılıyorlar. ne kadar insanlar lan bunlar.
devamını gör...
“insanı severiz biz kinimiz zalimlere,
zulme boyun eğmeyiz koşarız ölümlere.

kısasta hayat vardır türk intikam alacak,
insanca hayat için dünya türk’ün olacak”

dizeleriyle kendisine selamlarımı iletiyorum.
devamını gör...
kahpece saldırıya uğrayıp şehit vermekten bıkılan durumda sineğe değil bataklığa yönelen mücadeleden muzdarip fertler isyanıdır.

saldırı altında kalan bir toplumun savunma yapmak adına şehit verip kelle aldığı mücadeleye karşı çıkılması manasız geliyor.
devamını gör...
savaşa hayır ama kalleşliğe evet’tir bunun açılımı. adam gibi mertçe bir savaş için meydana çıkamıyorlar zira. anca kalleşçe baskınlar, pusular, sivillere yönelik eylemler vs.
böyle kalleşliklerdense mertçe bir savaşa neden hayır? uzun bir süredir batının yaptığı işte bu, savaşa hayır!
iki yüzlü namertler.
devamını gör...
bu bir savaş değildir bu bir operasyondur. savaş devletler arasında ya da bir devletin kendi içinde olur.

barış pınarına savaş demek için ypg ve pkk'nın başka bir devleti vekaleten temsil etmesi lazım.
(bkz: vekalet savaşı)
(bkz: temsili savaş)

örneğin sscb'nin afganasitan'da savaştığı radikal islamcılar abd'yi temsilen savaşmışlardır.

her neyse savaşa hayır demek yerine operasyona hayır demek daha akılcı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar