sayısalcı ezikliği

bu tanım endustri muhendisligini bitirmis birinden geliyor..
sonra hayatını degistirip sozel alanlarda yuksek yaparak ikinci bolumunu yine sozel alanda bitiren doktora sahibinden geliyor..
sayısalcı olmak caliskan ahmet olmaktir..
sınıfın optigi olmaktir..
şişko merve olmaktir..
sadece bu..
gerisi?
gerisi evine bile giderken adımlarini sayarak gitmektir..
mesela bir cukur olusmus guzargahinda o cukura tahta koyup uzerinden gecerek adımlarını tastamam eylemektir..
cok mu ileri gittik nedir.. *

bu bir bulaşma başlığıdır..
oy vermeyen ölsün hukuktan selamlar..
(bkz: hahayt)

edit: sayısalcı ezikler uzerinize almayın.. en sevdiklerim sizden cikiyor niyeyse. *
devamını gör...
olmayan ezikliktir. sayısalcılar inek gibi çalışan, gece gündüz uyumadan ders çalışan tipler değildir. genelde zeki, çalışmadan ders geçme potansiyeline sahip, zevkten soru çözen kişilerdir. ve sosyalleşme işinde diğerlerinin çok önündedirler.

sayısalcı ezikliği yoktur ama sayısalcı olamayan kıskançlığı vardır.
devamını gör...
(bkz: koşun lan mevzu var) ne demek sayısalcı ezikliği efendim. ezik insan sözelci de olsa eziktir, sayılsalcı da. şahsi eksiklikleri genellemeyelim lütfen. sayısalcı insan neden ezik değildir:

1. sayısal bir bölüm, hele de iyi bir bölüm kazanabilmek için zaten iyi bir sözelinizin olması gerekir. hem sayısal soruları çözebilmek için, hem sözel.

2. üniversitede matematik görüyordur. şimdi bu ayrı bir mevzu, hele de bölümü ingilizceyse ve matematik ( tabi mevzu üniversite olunca iş asla matematikle sınırlı kalmıyor, calculus'uydu, diferansiyeliydi, analitiğiydi uzar da gider) derlerini ingilizce alıyorsa, o insan eli öpülecek cefakar ve fedakar insandır efendim. gecesi gündüzüne karışsa da bunlarla baş etmeye çalışırken, genelde alnının akıyla çıkar işin içinden.

3. bütün bu derslerle vs uğraşırken oldukça sosyaldir de. neden mi? zeki olması hasebiyle arkadaş çevresinde espritüelliğiyle ve lafazanlığıyla da sevilir. hallolması gereken bir mesele varsa ortada, akıl danışılacak insandır. ha burda işin içine duygusal zeka da giriyor tabi ama, siz madem bana yok şişko, yok optik hipotezleriyle geldiniz, buraya da böyle yazma hakkını görürüm ben kendimde o zaman. *

4. maddiyatını idare etmesini bilir. zeki dedik çünkü. para üstünü sayarak almak mühim yani.

5. bu insanın asıl meşgalesi sayısal olduğu için, kafasını dağıtmak için hobi olarak edebiyat veya dil ile ilgilenir. bu da ayrı bir çekicilik mevzuusudur.

6. kız isteme/istenme mevzularında her zaman artı puandır. bir laf var ya, beni ne mühendisler ne doktorlar istedi diye. bakın ne diyor doktor, mühendis. bu işler nasip kısmet meselesi, oralara girmeyelim hiç tabi de, siz anladınız benim işaret ettiğim noktayı. kızlar için konuşursak, o zaman şu deyişi örnek gösterebiliriz; "hanım kızımız da mühendis".

liste uzar da gider.

edit: lafımın gerisini unutmuştum şimdi hatırladım. efendim yılların el üstünde tutulan sayısalcılarını yedirtmeyiz. o kadar çekilen çileye bırakın biraz da cakaları olsun lüffen.
devamını gör...
üniversite sınavından sonra kalmayan eziklik.. şöyle ki; sözelci çok olduğu için yerleşmek daha zor oluyor fakat sayısalcılar öyle mi..? açıkta kalanı neredeyse hiç..
devamını gör...
eziklik aslında tek başına kavram olarak garip bünyelerin ontolojik bir realitesi iken belki de daha fazla içe kapanmak ve sayıların ve bilimsel yasaların somut gibi görünen evrenine konsantre olmak durumunda olan sayısalcılar açısından bunun daha meyl olunan bir kavram olması pozitif manada tartışılabilir.

lakin bu sağlam argümanlarla desteklenmeyen ve soyut bir evrenin pembe bulutları üzerinde dans etmeye benzeyen sözelci fütursuzluğundan yeğ olsa gerek.
devamını gör...
ezikliğini değil her zaman artısını hissettiğim olaydır.lisede canımız çıkardı edebiyat felsefe coğrafya görürsün bi' de üstüne fen matematik...ama gel gör ki o gün yediğimiz hurmalar şimdi işimizi görmekte.
1-genel kültürü yüksek insanlardır,aynı anda çok farklı alanlardan ders alındığı üzere.
2-her konuda analitik düşünmeye yatkınlardır bu yüzden sözelcilerden bile daha iyi dil bilgisi çözerler.
3-sanılanın aksine kitap okumayı,müzikle ilgilenmeyi ve sosyal bilimleri severler.bilinen tüm bilim adamları mutlaka ya bir enstrüman çalarlar ya resimle ya da felsefe edebiyat gibi alanlarla da ilgilenmektedirler.misal şu an kimya ve mühendislik okuyorum ama gönlümde hala sosyal bilimler de okumak var güzel sanatlarda.
lisede çok zorluk yaşıyorsunuz tmciler sözelciler yatarken siz eşek gibi çalışıyorsunuz ama sonunda daha donanımlı olmaya yatkın hale geliyorsunuz*.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar