sazan

oltaya çabuk gelen tatlı su balığı. bıyıklı sazan ve aynalı sazan olarak iki türünü biliyorum. belki başka türleride vardır.

kurulan tuzakları farketmeden dalan insanlar için de; "sazan gibi atladı" tabiri kullanılır.
devamını gör...
sözlükte çokça bulunan balık türü. birisi saçmalamanın sınırlarını zorlayıp bir başlık açarak oltayı atar ve bir çok yazar o oltaya takılır. noktalama işareti girmenin bile lüzumsuz olacağı bir başlığın, eksi oy vermenin bile vakit kaybı olacağı bir entrynin altını doldurdukça doldururlar. o başlığı açan yazarın nick altı entrylerinde patlama yaşanır. bahsi geçen entry haftanın en kötülenen entrylerine üst sıradan bir giriş yapar. sonuçta maksat hasıl olmuş olur. buradan sözlük yazarlarına sesleniyorum. siz sazan oldukça trollük yapan çok olur.

(bkz: bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış)
devamını gör...
birde bunların aynalı olanları vardır ki tadından yenmez. lakin bir diğer sorun dilimizde her şeye atlayan kişi babında söylenen sazan sözcüğünün aksine sazan balığı balık türleri içerisinde akıllı sayılan balıklardandır.
devamını gör...
ismi, günlük dilde her şeye atlayan kimseler için pejoratif anlamda kullanılan balık türü. karadeniz derelrinde yaşar ancak tadı kırmızı pullu alabalık kadar tatlı değildir, ayrıca alabalık gibi şelalelerden yükseğe zıplama kapasitesi olmadığından fazla yüksek rakımlardaki derelerde yaşamaz.
devamını gör...
bazı sözlük yazarlarının ruhuna işlemiştir bu kişilik durumu. bir alınganlık ki sormayın işi gücü bıraktık sana laf sokuşturmaya çabalıyoruz zaten. bir de takmıyorum, umrumda değilsin pozlarına girmezler mi..

oluyor yani olmuyor değil. ne başlığa gitse bu yazar, sazan peşinden gelir, her yazılana cevap yetiştirmeye azmetmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar