scaffolding

ingilizce anlamı iskeledir. vygotsky'nin öğrenme kuramlarından bir tanesidir ve amacı çocuklara öğrenmeyi daha da kolaylaştırmaktır.

--- alıntı ---

çocuklar küçük yaşta bir gelişim görevini öğrenmenin henüz başındadır. eğer çocuk desteklenirse (yardım edilirse) bu gelişim görevini öğrenebilecektir. yetişkin başlangıçta çocuğa tam bir destek verir. daha sonra giderek bu desteği azaltır. çocuk bir süre sonra problemin üstesinden kendi başına gelmeyi öğrenir. scaffolding kavramına bir babanın 4 yaşındaki kızına yüzme öğretmesi örnek verilebilir. baba, küçük kızın kollarına küçük hava yastıkları takar ve havuza girerler. baba küçük kıza “şimdi yüzükoyun suya uzan” der ve diğer yönergeleri (kol, bacak hareketleri, başın durumu vb.) yavaş yavaş vermeye başlar. ilerleyen sürede (günlerde) zaman zaman eliyle yaptığı desteği kaldırır ve gerektiği zaman tekrar destek olur. bir süre sonra desteği tamamen kaldırır.

--- alıntı ---
devamını gör...
yazılım dilinde program dosyalarını kodlamaya hazır hale getirme işlemine denir. mesela bir http://asp.net core uygulamasını mvc tasarım kalıbında kodlamak istiyorsunuz. http://asp.net core uygulamasını mvc taslağı haline getirmeye, views, controllers, models klasörleri eklemeye, startup dosyasındaki konfigürasyonları değiştirmeye bu ad veriliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.