schrödinger’in kedisi

canlı mı, ölü mü olduğŸunu hiçbir zaman anlayamayacağŸımız kedi.

bilmek bizim için mümkün değŸildir. çünkü bizim sınırlamalarımız vardır. bir ölçüm yapabilmek için photon falan fırlatmamız gerektir.
photon'a photon fırlatınca artık o eski photon değŸildir.
devamını gör...
canlı ya da ölü değildir. kutunun içindeyken hem canlı hem ölüdür. mikro alemde birden çok durumda* bulunulabilinirken bu bizim için geçerli değildir. kutuyu açtığımız anda kediyi bir durum* seçmeye zorlamış oluruz.
devamını gör...
--- alıntı ---
schrödinger'in kedisi, avusturyalı fizikçi erwin schrödinger tarafından ortaya atılmış, kuantum fiziğiyle ilgili olan, hakkında çok tartışma yapılmış düşünce deneyi. genellikle kuantum mekaniği ve kopenhag yorumu'yla ilgili bir paradoks olarak bilinir.

deney, 1935 yılında ortaya atılmıştır ve tamamen teorik bir deneydir. deney, schrödinger'in kopenhag yorumunu ve genel olarak kuantum fiziğinde gördüğü bazı sorunları açıklamaktadır. deney, deneyin sonunda ölü ya da diri olabilecek hayali bir kediyle ilgilidir. ürünün ölü ya da diri olması, gözlemden önceki rastgele bir durum un sonucudur.

deneyde kapalı bir kutunun içinde bir düzenek ve başlangıçta canlı olan bir kedi vardır. (kutunun içinin hiçbir şekilde gözlemlenememesi çok önemli bir noktadır. bunun sebebi kopenhag yorumu'dur.) düzeneğin içeriği şöyledir: bozunma olasılığı %50 olan bir parçacık, bu parçacığın bozunmasıyla ortama yayılacak olan zehirli gazdır. buradaki önemli nokta ise, bozunma olasılığının tam olarak %50 olmasıdır. bu şekilde parçacığın bozunup bozunmayacağı önceden kestirilemez. sonuç olarak kedi, kutu açıldığında ya zehirlenip ölmüş bir şekilde görülecektir, ya da parçacık bozunmadıysa diri olarak görülecektir. ancak deneyin paradoks olarak tanımlanmasının nedeni sonuç değil, gözlemlenmeyen deney aşamasıdır. önemli kısım, gözlem yapılmadan önce kutunun içinde neler olduğudur. kutu açılmadan, gözlem yapılmadan önce kedi ne durumdaydı? ölü müydü, diri miydi? kuantum fiziğine göre hem ölü, hem diri dir.

kaynak: wikipedia

--- alıntı ---

devamını gör...
foton olan şey düzeneği harekete geçirecekse hayvanın can cekişme sesine.
parçacık olan şey harekete geçirmeyecekse hayvanıncağızın içeriden çıkarın beni diye çırpınma sesine göre ölü olup olmadığı anlaşılabilecek deneydir.

ama mesele ne kedi ne de kutu. sen gözlemi reddediyorsun bay schrödinder. demek ki neymiş...

tamam tamam şaka yaptım. az biraz okumuşluğumuz vardır alatlıyı... ama kafakarışıklığını meşrulaştıran ve islamı - tanrı inancını destekelemekten çok agostizmi desteklemesi daha anlaşılır bir teoridir.
devamını gör...
schrödinger'in entrikalarından muzdarip, ölüp ölüp dirilen zavallı kedicik. bu arada schrodinger'in* bu teorisi sadece kediciği değil, yazılan bu entry'yi anlamaya çalışan diğer sözlük yazarlarını da 'aynı anda hem anlayıp hem de anlamamış olmak'la itham eder.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar