şebeke suyu

1500 tl'ye taktırılacak bir su arıtma cihazıyla tüm bölgelerde içilebilir hale gelen sudur. su taşıma ya da para verip alma derdinin olmaması da cabasıdır. ömürlüktür.
devamını gör...
15 sene "danone hayat" su bayiliği yapmış biri olarak biraz yazayım dediğim başlık.

şebeke suyu: kaynağı "dünyanın en güzel suyu" (tamamen göreceli bir kavramdır, en güzel su diye bir şey yoktur) olsa bile,evinize o suyun hangi alt yapı vasıtası ile geldiğini görseniz inanın içmezsiniz. 30-40 yıllık beton borular ile kanalizasyon altyapısının yanında hatta bitişik vaziyette ulaşırlar evinize. bunun yanında dünyanın en zehirli maddelerinden biri olan klor katılarak gelir çeşmelerinize. özellikle yaz aylarında uzak durun derim.

arıtma suyu: büyük kolaylık,büyük buluş,acayip güzel su diye lansmanı yapılan bir kandırmacadır.hatta tanıtım toplantılarında yapılan sahtekarlık yüzünden danone ile mahkemelik olmuşlardı. ellerinde küçük bir dijital cihaz var,bu cihaz suyun sertlik derecesini ölçüyor yani içeriğindeki kalsiyum miktarını. ama onlar müstakbel müşteriye bu çıkan değerin, sudaki zararlı maddelerin sayısı yada değeri olduğunu söylüyor,şebeke suyunda çok yüksek değerler çıkıyor tabi,suyu arıtıp ölçüyorlar sıfıra yakın çıkıyor ve alın size abra kadabra. sonuca gelirsek,arıtma cihazları suyu "ters ozmoz" denen bir yöntemle arıtıyorlar,bu yöntem suyun içerisindeki kalsiyum,magnezyum vs vs gibi ne kadar vücuda yararlı mineral varsa hepsini süzüyor size bildiğiniz akü suyu veriyor,o suyu içmeniz,susuzluğunuzu gidermekten başka hiç bir işe yaramıyor. vücut bazı minerallerin çok büyük bir bölümünü sudan alır.özellikle kemik gelişimi çok önemli olan bebeklere, kemik erimesi görülen yaşlılara kesinlikle tavsiye edilmez. ha ille ben yumu yumu şak şak su içecem diyorsanız buyrun.

sert su: nedense türk halkının pek sevmediği su türüdür ki, vücuda en faydalı sudur.içerisindeki mineral oranının yüksekliği bu sertliğinin emaresidir. dünyanın en ünlü suyu fransız alplerinden çıkan evian dır,sosyetenin içtiği sudur, sertlik derecesi hayat suyun 2 katıdır neredeyse ama 1 lt pet şişesine göz kırpmadan 10 tl verir eloğlu. tavsiyem, alışın ve sert su için.

yumşak su: ülkemizde, erikli ve nestle markaları altında satılan uludağ menşeili sulardır. fiyatları diğerlerine göre oldukça yüksektir. bana göre arıtma suyundan hallice sulardır.

işlenmiş su: hala varmı bilmiyorum ama turkuaz bu su ailesindendir. fabrika herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymaz, vurur drenajı,çıkarır kuyu suyunu,devasa ters osmos aletlerinden geçirip suyu arıtır,içine sonradan mineral katar ve satar. çok tutulmadı ve bir çoğu battı.
devamını gör...
basitçe aktarayim; kanalizasyon suları arıtma sistemine girer sonrasında belli bir aritma yapıldıktan sonra tekrar çeşme sularına verilir. hastane dâhil bütün sular kanalizasyona aktarıldığina göre evimizde duş alırken corona virüs tepemize inebilir.
devamını gör...
basitçe anlatayım kanalizasyon suyu arıtma sistemine falan gitmez. akarsuya, göle, denize veya toprağa karışır. oradan buharlaşıp gökyüzüne ve oradan da yağmur olarak yeryüzüne iner. sonradan barajlara dolar. filtrasyon aşamasından sonra da arıtılmış çiş olarak musluklarımızdan akar. doğal arıtım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar