secession

1897 yılında bir grup sanataçnın kurduğu birliktir. terim ilk önce, ressam, heykeltıraş ve mimarlardan oluşan; aralarında gustav klimt, koloman moser, josef hoffmann, joseph maria olbrich gibi isimlerin bulunduğu alman ve avusturyalı sanatçılar tarafından kullanılmıştır. fikirlerini, düşüncelerini kendi tarzlarında yarattıkları "ver sacrum" (kutsal bahar) isimli dergi vasıtasıyla duyuruyorlardı.
muhafazakar akademisyenlerin benimsediği üslupları reddeden grubun hedefi moderniteyi öne çıkaracak bir sanattı. secession binasının alınlığında “die zeit ıhre kunst, die kunst ıhre freiheit” çağın sanatı yapılmalı, sanatın özgürlüğü olmalıdır
geleneksel tutumla, fransa, ingiltere ve almanya’dan gelen yeni düşünceler arasındaki çatışma nüveleri olmuştur. rengi güçlü kullanmaları ve süslemeciliğe önem vermeleri ayırt edici özellikleridir.
dönemin viyana’sı olağanüstü ve radikal bir entelektüel canlılık merkeziydi: sigmund freud, arnold schonberg, romancı robert musil ve mimar adolf loos o sırada viyana'da yaşıyorlardı.

gustav klimt 1902 yılında viyana’daki secession binası için beethoven’ın 9. senfonisinden esinlenerek 3 parçalı ve 24 metre uzunluğunda bir friz yapar.
buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.